Főoldal / Magyar Tartomány / Mi kell ahhoz, hogy valakiből jó animátor legyen?
Mi kell ahhoz, hogy valakiből jó animátor legyen?
2015-02-16 Hétfő | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Robert Simon szalézi atya, a rend ifjúságpasztorációs bizottságának tagja, a Szalézi Ifjúsági Mozgalom felelőse világ-szinten február 6-13. között egy hetet töltött Magyarországon. Részleteket közlünk a nyergesújfalui animátorokkal folytatott beszélgetéséből.
Mi kell ahhoz, hogy valakiből jó animátor legyen?
Nem biztos, hogy elég egy külső jelet magunkra tenni, de az sem biztos, hogy elég, ha átvergődünk ezen a néhány éves képzésen. Inkább arra van szükség, hogy egy kicsit más életstílusban éljünk, mint a többiek.
Hogyan tudunk animátorként élni?
Van néhány jellegzetes dolog. Az első: az animátor egy olyan ember, aki az élet teljességére törekszik. Ez a teljességre való törekvés, nem egy pillanat, hanem egy folyamat, a vágy, ami elkísér egész életen át. Teljes személlyé válni - például az iskolában, ahol a tudásról beszélünk -, egy olyan embert jelent, aki éhezik a tudásra.
A második: az emberi értékek. Egy animátornál nagyon fontos, hogy próbáljon gazdagodni minél több emberi értékkel. Don Bosco is, amikor azt mondta, hogy becsületes állampolgárokat akar nevelni, arra gondolt, hogy egy embernek a teljességéhez fejlesztenie kell magában az emberi értékeket. Ezek közül az első érték a becsületesség és az őszinteség. Ez nagyon fontos egy animátor életében. Őszintének lenni a társainkkal, otthon a családunkkal, a tanárainkkal szemben az iskolában... Bármerre, amerre járunk, őszintének és becsületesnek lenni. Ezért ha valaki kérdezi, hogy milyen kell hogy legyen egy animátor, akkor a legfontosabb, hogy becsületes legyen és őszinte.
Az emberi teljességnek a harmadik eleme: a mély lelkiség, amelyből egész életen át táplálkozunk. Ekkor értjük meg Don Bosco mondatának a másik részét is, hogy nem csak becsületes polgárokat, vagyis jó embereket, hanem jó keresztényeket is szeretne a gyerekekből nevelni. Amikor lelkiségről beszélünk, ezt nagyon nehéz értelmezni, de biztos, hogy az egész szalézi lelkiségnek az alapja a remény. Remélünk és hiszünk a jövőben, a társainkban, jó dolgokat remélünk a jövőtől és Istentől… Ez az a remény, ami értelmet ad az egész életünknek és meghatározza a lelkiségünket.
Ez a három elem tehát a szalézi animátor jellegzetessége: először is, hogy meglegyen benne a vágy a fejlődésre, hogy egyre teljesebb személy legyen, a teljességet pedig a másik kettő adja, hogy őszinte, becsületes emberek vagyunk, és hogy mélyen bennünk van egy erős lelkiség. Nagyon fontos, hogy az animátorokon látsszon ez a három dolog, a képzés pedig azért van, hogy segítsen, hogy láthatóvá váljon.
Az is nagyon fontos, hogy animátorként tanuljunk mindenből, ami történik velünk. Amikor az oratóriumban vagyunk, ez a jelenlét nem csak azért van, hogy mindig csak adjunk, hanem nagyon sok mindent kapunk is vissza, és mi magunk is nagyon sok mindent tanulunk. Az hibás gondolkodás, hogy nekünk csak adni kell. Viszont nagyon fontos, hogy a bennünk levő értékek látsszanak rajtunk, nem csak az oratóriumban, hanem a mindennapi életünkben is lássák rajtunk a társaink, hogy bátrak vagyunk, egyszerűek, egyenes, becsületes emberek… És mindez nem úgy fog meglátszani rajtunk, hogy egyforma ruhában járunk, vagy felírjuk a pólónkra, hanem a tetteink által, a gondolataink, a beszédünk, a kisugárzásunk fogja ezt megmutatni.
Szaléziak.HU