Főoldal / Szalézi világ / Olaszország – A káptalan tagjai imában és elmélkedésben a torinói katedrálisban

Olaszország – A káptalan tagjai imában és elmélkedésben a torinói katedrálisban
2025-04-10 Csütörtök | #Szalézi világ
A szokások és hagyományok jellegzetes „torinói” jellege mellett az első szaléziak segítették a város egyik legbecsesebb jelképének, a Szent Lepelnek a megismertetését, amelyet az egész Egyház nevében a torinói érsek őriz. A szaléziakat kezdettől fogva különleges közelség fűzte a lepelhez – a szent kelméhez, amelyen Jézus temetéséről és feltámadásáról származó kép látható.
Amikor az első szalézi misszionáriusok 1875-ben elindultak, még nem alkalmaztak technológiai módszereket a lepel tanulmányozására. Csak 1898-ban Secondo Pia, egy Don Boscóhoz hasonlóan Astiból származó ügyvéd meggyőzte az egyházi hatóságokat, hogy fényképezzék le. Ő lett az első ember, aki megdöbbent azon, ami a fotó negatívján megjelent: egy jól látható arc és teljes test – a keresztre feszítés erőteljes bizonyítéka, összhangban az evangéliumi beszámolókkal.
A tiszta ész és a technológiai haladás térnyerése által fémjelzett évszázad végén egyik saját eszköze – a kamera – nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Lepel a jámbor hagyományok tárgya helyett tudományos kutatások és mély elmélkedés tárgyává váljon a hívők és a nem hívők számára egyaránt.
Csakúgy, mint a kongregáció korai terjeszkedése során, a szaléziak ma is a Lepel nagykövetei világszerte. 2002-ben például, amikor Severino Poletto bíboros, akkori torinói érsek meglátogatta egyházmegyéjének fidei donum papjait ( hit ajándéka – misszionárius papok) Brazíliában és Argentínában, az őt fogadó szaléziak számos kérdést tettek fel a legújabb kutatásokkal kapcsolatban, amelyek kellő bizonyossággal megerősítették, hogy a lepel az első századi Palesztinából származik.
Ez a kapcsolat a közelmúltban ismét megújult, ezúttal közvetlenül a leplet tartalmazó urna lábánál, Torinó jelenlegi érsével, Monsignor Roberto Repoléval, aki meghívta a szalézi káptalan tagjait egy imaestre a Keresztelő Szent János-székesegyházba 2025. április 5-én, pénteken, a nagyböjt idején.
A lelki légkör intenzív volt, amikor 250 szalézi gyűlt össze az előtt, amit XVI. Benedek pápa által egykor „a nagyszombat misztériumának” nevezett. Ferenc pápa tíz évvel ezelőtt, ebben a katedrálisban elhangzott szavai mély visszhangot kaptak a jelenlegi Egyetemes Káptalan témáihoz, amelyek a fiatalokra – különösen az erőszak és igazságtalanság által megsebzettekre – összpontosítanak:
„A lepel Jézus megkínzott arcához és testéhez vezet, ugyanakkor minden szenvedő és igazságtalanul üldözött ember arca felé taszít minket.”
Gian Maria Zaccone, a Nemzetközi Lepelkutatási Központ igazgatója üzenetet intézett a zarándoklatot vezető rendfőnökhöz, P. Fabio Attardhoz:
„A ma esti ünnepség a székesegyházban lehetőséget ad arra, hogy kifejezzem önöknek és a káptalan összes szalézi résztvevőjének mély hálámat mindazért, amit a Szalézi Család tett – és tesz továbbra is –, hogy megossza a Lepel képét az egész világon.
Tanulmányi Központunk, amely az érseket és a pápai letéteményest szolgálatában áll, már régóta részesül számos szalézi kutató és kommunikátor közreműködéséből. Az elmúlt években megerősítettük együttműködésünket a Szalézi Pápai Egyetemmel, hogy olyan oktatási programokat dolgozzunk ki, amelyek elősegítik a Lepel mélyebb megértését. Éppen ma fejeztük be a hatrészes monografikus tanfolyamot a Torinó-Crocetta szekcióban, amelyen körülbelül 250 résztvevő vett részt. Örömünkre szolgál, hogy elismerésünk jeléül felajánljuk Önnek a frissen nyomtatott tanulmánykötetet.
Végül pedig örömünkre szolgál, hogy megajándékozhatjuk Önt a Lepel arcának vászonreprodukciójával (a „Lino Val Gandino” projektből), amely reményeink szerint olyan ismerős lesz számotokra is, mint Don Bosco számára volt.”
ANS – Torinó/Szaléziak.HU