Főoldal / Magyar Tartomány / Meghívó - Sándor István emlékmise és ünnepi megemlékezés
Meghívó - Sándor István emlékmise és ünnepi megemlékezés
2011-05-20 Péntek | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Emlékbeszédet tart Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere.
Szeretettel várnak mindenkit, aki együtt szeretne imádkozni Sándor István és társai lelki üdvéért.
A helyszín: Clarisseum, Budapest, (Újpest) IV. ker. Árpád út 199.
A meghívó szabadon letölthető a szalézi adattárból.
Sándor István szalézi szerzetes testvér életrajzi adatai:
Született : 1914. november 26.
Polgári iskola : Szolnok, 1924 - 1928
Középiskola : Szolnok, 1928 - 1932
Fémipari szakiskola : Szolnok, 1932 - 35
Jelölt idő : 1936 02.12.- Noviciátus megkezdése: 1938. április 1.
Több alkalommal teljesített katonai és frontszolgálatot.
Első fogadalomtétel : 1940. szeptember 8.
Örök fogadalom : 1946. július 24.
Letartóztatták: 1952. július 28.
Halálra ítélték: 1953. május 23.
A halálos ítéletet végrehajtották: † 1953. június 8.
Az Egyházmegyei Bíróság 2006. május 24-én indította meg a boldoggá avatási eljárást.
Ima a boldoggá avatásáért
Mindenható Istenünk!
Te meghívtad szolgádat, Sándor Istvánt Bosco Szent János nagy családjába. Életútján Mária, a keresztények segítségével vezetted őt a lélekmentés nehéz munkájában. Szabad döntése volt, hogy életét a magyar fiatalokért áldozza. A nehezebb utat választotta és tanúságot tett rólad az Egyház és Társaságunk üldözése idején. Ideálja a katolikus sajtó, Isten házának szépsége és a fiatalok nevelése volt. A derék és hű szolga lelkületével mutasson nekünk is utat. Kérünk, dicsőítsd meg őt a vértanúknak kijáró koszorúval. Krisztus a mi Urunk által. Ámen.
Sándor István vértanúsága
Miután 1948 decemberében koholt vádak alapján letartóztatták és koncepciós perben elítélték Mindszenty Józsefet, és ezzel megfosztották a Magyar Katolikus Egyházat vezetőjétől, 1950. június 1-én megindult a vörös diktatúra támadása a szerzetesrendek ellen.
A szalézi atyák újpesti, Clarisseumnak nevezett intézetét, amely árva gyermekeket nevelt, - a többi katolikus intézethez hasonlóan - feloszlatta a diktatúra. Ebben az intézetben dolgozott Sándor István szalézi testvér. Munkás - és iparos fiatalok lelki segítője volt. Amikor az Államvédelmi Hatóság - a kommunista titkosrendőrség - állományát 1949-ben közel 30 000 főre duzzasztotta, az árva és a munkás gyermekek látszottak a „legmegbízhatóbb kádernek”, akikből jó kommunistát és ávóst lehet nevelni. Közülük a legjobbakat három hónapos átképző tanfolyamon a „pártőrség” tagjaivá képezték ki. Ők tiszti rangot kaptak, s feladatuk volt a párt - ahogyan akkor a kommunisták hívták, a Magyar Dolgozók Pártja - legfontosabb vezetőinek személyes védelme. A Clarisseum növendékeiből lett fiatal ávósok az árvaház államosítása és a szerzetesek elűzése után is kapcsolatot tartottak lelki vezetőjükkel.
Sándor István testvér - a szerzetesrendek feloszlatása után - gyári munkásként dolgozott. A gyárban a fiatalok közötti nevelő munkájáért „népnevelő elismerést” kapott!
Rendszeresen összejártak volt diákjaival és azok néhány barátjával a Clarisseumban vagy magánlakásokon. Sándor testvér atyai szeretettel törődött fiataljainak lelki gondjaival. Azok pedig tudatosan készültek arra, hogy az egyházüldöző diktatúra ellenére katolikus felnőttekké váljanak, és másokat is segítsenek megmaradni hitükben. Korábban a Clarisseum árva gondozottjai és neveltjei, a későbbi fiatal ávós tisztek több barátjukat is megnyerték a hitnek.
Egy „véletlenen” buktak le. Újpest főutcáján, az Árpád úton új kocsmát nyitottak, Pokol Csárda névvel. A bejárat melletti táblán a következő szöveg volt olvasható: Lépjen be a Pokolba! A Clarisseumban a találkozóra érkező fiatalok vezetőjükkel együtt megállapították, hogy ez a hit kigúnyolása akar lenni. Másnap reggelre a fiúk fekete szurokkal bekenték a táblát.
A kocsma vezetői az ÁVH - t hívták ki, majd azokat a nyomozókutyák a Clarisseumhoz vezették. Az elfogottakból kínzásokkal kiszedték a csoport több tagjának és a vezető.szerzetesnek a.nevét.
A tartományfőnök rendtársaival előkészítette István testvér disszidálását. István testvér az utolsó pillanatban úgy érezte, nem menekülhet el, amikor tanítványai itthon életveszélyben vannak. Elmondta barátainak, hogy kész a vértanúságra és marad. A koholt, előre megfogalmazott vád az volt, hogy Sándor István fegyveres csoportot, összeesküvést szervezett az állam megdöntésére, „be akart épülni az állambiztonsági rendszerbe”. A koncepciós perekben – szokás szerint – különféle bűntetteket akartak rábizonyítani a vádlottakra, és hogy ezeket beismerjék, kínzásoknak vetették őket alá. Az újpesti keresztény ifjúságot érintő üldözést, majd Sándor István véres perét követően meghozták az ítéletet.
Zsédely Gyula könyvében ismerteti a Budapesti Hadbíróság „szigorúan titkos” jelzéssel ellátott jegyzőkönyvét, amelyben 16 személyt a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedéssel vádolnak, majd. idézi .az. 1953. .május. 23–án. hozott ítéletet:
Zana Albert, I. r. (rendű vádlott) – 21 éves, kötél, Ari László, II. r. – 22 éves – kötél, (később életfogytiglanra változtatták), Farkas Ferenc, III. r. – 27 éves – kötél, Sándor István szalézi szerzetes, IV. r. – 39 éves – kötél, Hegedűs Hajnalka, V. r. – 16 éves, gimn. tanuló – 8 év, Pál Sándor, VI. r. – 15 év, Hosszú Béla, VII. r. – 15 év, Guzi Imre, VIII. r. – 15 év, Bodocs Pál, IX. r. – 12 év, Horváth István, X. r. – 8 év, Ruzsinyszky József, XI. r. – 8 év, Pokorni János XII. r. – 12 év, Ádám László kat. lelkész, szalézi tartományfőnök, XIII. r. – 15 év, Varga György Aladár kat. lelkész, XIV. r.- 10 év, Szitkei Károly kat. lelkész, XV. r.-10 év, Dániel Tibor kispap, XVI. r.- 21 éves - 5 év.
Sándor István mindvégig a krisztusi hit tanúja maradt. Sokszor brutálisan összeverték. Rabtársai tanúsítják, hogy a halálos ítélet tudomásulvétele után is a békét sugározta, s ő tartotta a hitet a többiekben.
A halálos ítéletet 1953. június 8-án, az esti órákban végrehajtották.
Sándor István és a többi vértanú nevét emléktábla örökíti meg a Clarisseum templomkertjében.
Forrás : Tomka Ferenc atya „ Halálra szántak, mégis élünk ”
szaleziak.hu