Főoldal / Magyar Tartomány / A szaléziak tanárára emlékeztek
A szaléziak tanárára emlékeztek
2013-12-14 Szombat | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
1913. december 8-án született, Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatásának ünnepén Budapesten. Lisznyay Szabó Gábor is azok közé tartozik, akiket valamilyen formában megérintett Don Bosco. Mély lelki kapcsolat fűzte hozzá, egy kis képecskéje mindig ott volt a zakója zsebében. Gimnáziumi évei alatt Brüsszelben egy szalézi intézetben tanult.
Zenei tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezte. Harmat Artúr vezetésével 1934-ben egyházkarnagyi, Siklós Albert irányításával 1935-ben zeneszerzés diplomát szerzett, majd Dohnányi Ernő mesteriskolájában zeneszerzésből művészi oklevelet nyert el.
1940-től a Budai Zeneakadémia, majd 1947-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára. Mélyen hívő ember volt, aki nem félt megvallani hitét. Minden bizonnyal ez volt az oka, hogy a személyi kultusz idején, 1949-ben minden indoklás nélkül elbocsátották. Ekkor orgonista állást vállalt, a budapesti terézvárosi plébániatemplomban és a Dohány utcai zsinagógában. A tanítást az Országos Cecília Egyesület kántortanfolyamain folytatta. Munkásságával hozzájárult a veresegyházi zeneiskola megalapításához.
Nem volt pap, sem szalézi, de erős szalézi kötődése okán a zene szalézi apostolai között tartjuk számon. A rendek feloszlatása után sorsközösséget vállalt az üldöztetésben élő szerzetesekkel, otthonában egyházzenére tanított több szerzetest, hogy így kántorként vállalhassanak állást.
Életműve rendkívül gazdag, orgona-, kórus-, zenekari és kamara művek mellett 20 misét írt. Kompozícióit áthatja a személyes hitbeli meggyőződés. Két szalézi témájú misét is írt: a Don Bosco-misét és a Missa Salesianát. Műveit Európa több országában, de Kínában és Japánban is játsszák. 1993-tól, Veresegyház várossá válásától a település önállósult zeneiskolája Lisznyay Szabó Gábor nevét viseli.
Az ünnepi alkalmon jelen volt a zeneszerző leánya, Lisznyay Szabó Mária. A szentmisében felcsendült a zeneszerző Boldogasszony miséje és orgonaművei. A szentmisét Tóth József Miklós plébániai kormányzó mutatta be, aki Lisznyay Szabó Gábor zenei hagyatékának gondozója. Prédikációjában kiemelte, hogy a zeneszerző életében Mogyoród fontos szerepet töltött be, hiszen Falka atya személyes jóbarátjaként sokat járt ott. A szertartáson Jakab László kántor orgonált, aki Falka atya tanítványa volt.
Lisznyay Szabó Gábor, ha élne, december 8-án lett volna százéves. Az Úristen azonban 1981-ben magához szólította. Katona József SDB temetési búcsúbeszédében így fogalmazott: "A művészek Művészéhez fohászkodunk. Megköszönjük, hogy őt nekünk adtad, Uram; a zeneszerzőt, az orgonaművészt, a tanárt, az egyházzene jeles apostolát. Kérünk, fogadd jó szívvel egész életművét, a szerénység köntösében megjelenő hatalmas tehetségét, hiszen tőled kapta művészetét, neked kamatoztatta - most legyen a tiéd mindenestül."
Szent Mihály Egyházközség Mogyoród/Szaléziak.HU
Lisznyay Szabó Gábor:
Vallomások
"Gyermekéveim legszebbjeit, mint szalézi növendék töltöttem (közel három éven keresztül) a legkülönbözőbb belga szalézi rendházakban. Még mint diák orgonálgattam miséken, litániákon, esti ájtatosságokon. Sőt egy ízben, mint 13 éves gyerek, egy ünnepi nagymisén orgonáltam a liege-i rendház hatalmas orgonáján. Nem mulaszthatom el, hogy itt meg ne emlékezzem atyai jóakarómról, Pere G. Jouckról, kinek egész belgiumi tartózkodásomat köszönhettem. Már abban az időben komponálgattam kisebb darabokat, sőt csináltam egy kis Don Bosco-himnuszt, amit ott azóta is énekelnek. Pere Jouck volt az, ki a Don Bosco-mise gondolatát adta nekem.
Amikor hazakerültem, zenét tanultam. VIII. gimnazista koromban került a kezembe a Zenei Lexikon, amelyben ráakadtam, hogy a Zeneművészeti Főiskolán van egyházzenei tanszak. Elmentem, jelentkeztem, felvettek.*
A Zenemővészeti Főiskola zeneszerzési és egyházkarnagyi szakára iratkoztam be. Az utolsó évben egy mise komponálása volt a vizsgatétel. Osztálytársaim többnyire vizsgadolgozatnak szánták művüket. Én valahogy másképpen gondolkoztam; eszembe jutottak Pere Jouck szavai és elhatároztam, hogy misémet "Don Bosco" címmel Don Bosco tiszteletére írom meg. Komponálás közben pedig arra gondoltam, hogy ezt a misét most valamelyik nagy szalézi templomban éneklik, én hallgatom /és /csak le kell írnom. Gyorsan is ment a mise komponálása. Alig néhány hónappal főiskolai abszolválásom után (akkor 21 éves voltam) Harmat professzor úr újból elkérte tőlem misém partitúráját, és rövidesen elő is adta a pesti Belvárosi templom pompás ének és zenekarával. Első sikeremen felbuzdulva írtam meg az ugyancsak szalézi vonatkozású Missa Salesianát:"**
* VELETEK VAGYOK... A SZABADEGYHÁZAK TANÁCSA TAGEGYHÁZAINAK NAPTÁRA 1971. BP. "MEGÁLMODOTT DALLAMOK".
** BP. 1941. JANUÁR SZALÉZI ÉRTESÍT6 XXXIV. ÉVF. 1. SZ. 8. L.