Főoldal / Szalézi világ / Szalézi misszionárius Amazóniában
Szalézi misszionárius Amazóniában
2013-08-23 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Luigi Laudato már az iskolás évei alatt 1953-ban megismerte a szaléziakat. Mint fiatal szalézi már 1966-1967-ben, amikor találkozott Ugo de Censi atyával és hallott a Mato Grosso Mozgalomról, érezte a vágyat, hogy misszionáriusként megismerje ezt a földet. - De - mondta -, amikor elmondtam a tartományfőnökömnek, ő azt válaszolta: - Lehetővé teszem, hogy láthassa a Mato Grossót - és elküldött engem Calabriába.
Testvére, Franco Laudato, már szalézi misszionárius volt Brazíliában és ösztönözni kezdte Luigit, hogy jöjjön Manausba, ne a Mato Grossóba, ahová Luigi eredetileg akart menni. Végül 1973-ban Luigi Laudatónak megengedték, hogy Brazíliába menjen. Másfél év tartózkodás után Belo Horizonte tartományban, elérte Amazóniát.
- Manausban elkezdtem tanítani a szeminaristákat - mondja. - Aztán megismerkedtem Antonio Gois atyával, a Yanomami szalézi misszió alapítójával, és velük dolgoztam a misszióban több mint tíz évig. A yanomanik között végzett munka sok gyümölcsöt hozott, az első közülük a számuk megnövekedése volt. Amikor elkezdtük, voltak vagy 500-an a misszióban, amikor 12 év után elhagytunk, már 1000-en voltak és most majdnem 2000-en. Ez egy érdekes tényre utal: ahol a misszionáriusok tevékenykednek, ott megnövekedik a lélekszám, és nem csak a katolikusoké, hanem a bennszülöttek száma általában. Ahol a kormányzati szervek dolgoznak, az őslakosok között különböző nyugati betegségek ütik föl a fejüket.
- Az évek során a küldetések fő törekvése a Rio Negro régió volt, hogy megvédjék a yanomanik sajátos kultúráját. Nem volt szükség rá, hogy megtanítsuk nekik, hogyan kell élni. Arra törekedtünk, hogy felkészítsük a fiatalokat, hogy megértsék a mi világunkat, és az oktatáson, a munkán a képzésen keresztül megtanuljanak döntéseket hozni. Minden bennszülött embernek, minden fajból, képesnek kell lennie arra, hogy döntéseket hozzon, meg kell tanítani őket, hogy tudatosan válasszanak.
Negyven éves amazóniai tartózkodása alatt Laudato atya megtanulta, hogy felfedezze és megszeresse a föld ajándékait, megvédje az emberek, akiket ki akartak használni, hogy felismerje a kapzsiságot. - Én nem érzelmi okokból mondom ezt, hanem azért, mert ez a föld rendkívüli gazdagságot kínál, ha az emberek hosszú távon gondolkodnak, és nem égetik fel a földet, hogy legelőre tegyenek szert. Csak hogy egy példát mondjak: itt a bennszülött emberek ismernek egy olyan kúszónövényt, amely hatékonyabb folyadékot készít malária ellen, mint a kinin. A Manausi Egyetem kutatói felfedezték, hogy az Amazon folyó alatt van egy másik föld alatti folyó, amelynek vize a legtisztább víz a világon. Vannak békák és kígyók, amelyek olyan anyagot választanak ki, amelyek nagyon hasznosak bizonyos gyógyszerek elkészítése során. Csak az egyik ilyen faj többet ér, mint egy egész marhacsorda!
Laudato atya hálát érez a yanomanik iránt: - Sokat tanultam tőlük. Megtanultam közöttük, hogy jobb pap legyen. Ők is tanultak. Kevésbé őszinték lettek, de tisztában vannak a jogaikkal és a világgal. 2006 és 2008 között, az ő kérésükre, elkezdtem dolgozni azokkal, akik felsőfokú tanulmányokat szerettek volna végezni, és akik aztán majd tanítanak más yanomanikat. A jövőre nézve a legnagyobb kihívás az, hogy meghallgassuk őket, ahelyett, hogy megmondja, mit kell csinálniuk, és ahelyett, hogy elvisszük nekik az evangéliumot, nagyjuk, hogy felfedezzék azt a saját élethelyzetükben.
ANS - Róma/Szaléziak.HU