Főoldal / Szalézi világ / Szaléziak a gyermek katonák újrakezdéséért

Szaléziak a gyermek katonák újrakezdéséért
2013-06-14 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Luisnak és Jasminenek, akik jelenleg 20 évesek, korábban a gyerekek számára tartott katonai kiképzés keretében teljesen más jellegű képzésben volt részük. A szalézi Szakképzési Központ útmutatást és oktatást biztosít számukra, hogy új életet kezdhessenek.
- Luis Bedoya baba-arcú, sovány - meséli Juan Forero, a rádió tudósítója. - És akkor is úgy néz ki, mit egy kisfiú, amikor felveszi az ipari méretű kötényt, vastag kesztyűt és egy fém sisakot, a hegesztő tanulók védőöltözetét a Don Bosco Központban, Dél-Kolumbiában. Jasmine szakácsnak tanul, már alig várja a felsőfokú tanulmányokat - és talán egyszer majd nyit egy saját éttermet.
A hadsereg küldte őket a szaléziak által működtetett ifjúsági szakképző központban, egyikébe azoknak, amelyek azért jöttek létre, hogy lehetővé tegyék a korábbi gyermek gerillák visszatérését az életbe. Ez egy hely, ahol egy átlagos napon több tucat gyerek boldogan szaladgál egy nagy teraszon, míg mások pingpongoznak és zenét hallgatnak. A legtöbb korábbi gyerek katona valamilyen szakképzésben vesz rész.
- Ez egy nagy oktatási központ, komplett tantermekkel, kosárlabda pályával, kollégiummal és a munkavégzésre szolgáló helyiségekkel. Otthont ad a fiúknak és lányoknak, valamint számos fiatal felnőttnek, aki disszidáltak a lázadók közül, vagy a kolumbiai hadseregben szolgáltak.
A gyerekek, köztük lányok is, akiket a gerilla csoportok elraboltak, és arra kényszerítettek, hogy - gyakran a legveszélyesebb - "piszkos munkát" végezzék a háború alatt. Sok gyermeket nagyon fiatalon soroztak be, és mást nem is ismert az élete során, csak háborút. Tinédzsereket és még fiatalabb gyermekeket arra képeztek, hogy katonák legyenek, megfosztva őket a gyerekkoruktól. Azok, akik túlélték és megmenekültek a rémálomból, néhány helyen az országban segítséget kérhetnek.
A harcok Kolumbiában több mint 40 évig tartottak. Ez egy brutális konfliktus különböző fegyveres csoportok között, akik küzdenek a hatalomért és az ellenőrzésért a földek fölött. Minden fegyveres csoport visszaélt az ártatlan emberek jogaival. Az UNICEF szerint körülbelül 5000 ember halt meg minden évben, és a legtöbb ezek közül civil. 1985 óta több mint 2 millió ember - vagyis minden huszadik kolumbiai - kénytelen volt elhagyni otthonát a háború miatt.
Míg folynak a béketárgyalásokon, a gyermekkatonák toborzása folytatódni látszik.
- Körülbelül 500 gyermek vesz részt ehhez hasonló programokban az országban, de ha elérjük a békét - mondják a szakértők - sokkal nagyobb szükség lesz ezekre.
- Azért imádkozunk, hogy béke legyen - mondta Mark Hyde atya, a Szalézi Missziók fejlesztési igazgatója. - És ha ez a béke azt jelenti, hogy szükség van több olyan programra, mint ez, a szaléziak ott lesznek, hogy segítséget nyújtsanak.
ANS - Cali/Szaléziak.HU