Főoldal / Magyar Tartomány / Feltűrt ingujjban a HungaRión
Feltűrt ingujjban a HungaRión
2013-07-29 Hétfő | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
- A Szalézi Ifjúsági Mozgalom jelenlétét a HungaRión Csány Márton, a SZALIM vezetője szervezte meg - mondta el Béla atya. Ami a leginkább jellegzetes, hogy egy pavilonnal a szaléziak is megjelentek, ami alkalom arra, hogy az arra sétálókat megszólítsák, hogy leülhessenek, elbeszélgessenek és megismerjék egy kicsit Don Boscót, Sándor Istvánt, megismerkedjenek a szalézi programokkal, a Szalézi Értesítővel, felvegyék a kapcsolatot. A szalézi pavilonban sok szóróanyagot osztottak ki és igyekeztek minél többet mesélni arról, hogy mi az a szalézi és ki az a Don Bosco. Nagyon aktuális téma Sándor István októberi boldoggá avatása, róla is igyekeztek szólni.
A Ladik Fesztiválon is jelen voltak a szalézi fiatalok. Az apostagi Ladik fesztiválon az elmúlt években a szalézi közösség mindigis ott volt, így amikor most a Ladikot a pécsi HungaRio keretein belül szervezték meg, akkor folytatták ezt a jelenlétet, leginkább az animátorok bansokkal, műsorvezetéssel, jókedvű animációval vették ki a részüket a programoknak ebből a részéből.
A Szalézi Ifjúsági Mozgalomnak és a szalézi közösségnek volt egy önálló előadása is a sok-sok program között Don Boscóról, mint az ifjúság atyáról és mesteréről.
A szalézi fiatalok közül többen önkéntesként jelen voltak a HungaRión, ami nagyon dicséretes dolog, mert a legkevésbé kedvelt munkáktól kezdve, mint az ebéd osztás vagy szemétszedés, szalézi lelkülettel, mosolyogva és vidáman végeztek el mindenféle szolgálatot.
Pécsen és a környéken nincs és soha nem volt szalézi szerzetesi jelenlét, viszont Mezey Klári néninek és csoportjának köszönhetően több évtizede jelen vannak a szalézi munkatársak. Udvardy püspök atya áldásával és támogatásával működik a Székesegyház mellett a Don Bosco Napközi, ahol délutánonként 15-30 gyerekkel foglalkoznak. Általában nehéz sorsú, kissé elhagyatottabb gyerekekkel. Nyáron pedig táborokat szerveznek számunkra.
A HungaRión mindenki próbálta megmutatni sajátosságát, hiszen egy-egy szerzetes rend vagy közösség karizmája az, amitől ő az, aki. A szalézi jelenlét most nem volt olyan meghatározó és erőteljes - három szerzetes, két szerzetes nővér és tizenegynéhány fiatal volt jelen - , hogy ezt markánsan megjeleníthették volna, de talán pont a bansok, a közvetlen, vidám stílus valamilyen módon megjelent, bár ma már hála Istennek ez az egész Egyházban egyre jobban tapasztalható, mint mondjuk Don Bosco idejében.
A külsőségekben nemigen lehet megkülönböztetni a szalézi szerzeteseket, hiszen Don Bosco azt mondta, hogy "legyen a rendi ruhánk a feltűrt ingujj". A ferenceseket vagy a pálosokat messziről ki lehet szúrni a tömegben, a Don Bosco Nővérek is hordják a maguk jellegzetes, szürke ruháját, a szalézi szerzeteseket meg nem lehet az öltözetük alapján megkülönböztetni. Ez valahol előny is, meg hátrány is. Azon is el lehet gondolkodni, hogy milyen sok olyan szerzetes van, akik egyébként nem hordják a rendi ruhát, a HungaRión viszont igen. A szaléziak a HungaRión sem hordták, mert nincsen, talán egy-egy Don Bsocó-s szalézi pólóból lehetett következtetni rá, hogy a szaléziakról van szó. De azért ez egy jó lehetőség a találkozásra így is. Mindegyik rendnek megvan a maga karizmájához illő stílusa - a rendi ruha pedig ehhez igazodik, ehhez illik, ehhez alkalmazkodik. A szaléziak így vannak egységben és harmóniában a hivatásukkal.
Lengyel Ákos - Szaléziak.HU
Fotó válogatás: Lengyel Ákos, Merényi Zita, a Pécsi Egyházmegye, HungaRio, Ábrahám Béla