Főoldal / Magyar Tartomány / Két új szalézi fenntartású iskola a fővárosban
Két új szalézi fenntartású iskola a fővárosban
2013-09-02 Hétfő | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Az átadáson jelen volt Ábrahám Béla szalézi tartományfőnök, Koblencz Attila szalézi pedagógiai igazgató, Zárda Olivér a SZÁMALK Zrt. vezérigazgatója, dr. Zárda Sarolta, a Gábor Dénes Főiskola rektora, az iskola alapítója, Havass Norbert a SZÁMALK Zrt. igazgatóságának elnöke, Dr. Sediviné Balassa Ildikó igazgató (SZÁMALK – Szalézi Szakközépiskola) és Somogyi Zsuzsanna, igazgató (META – Don Bosco Szakközépiskola), valamint Salagala Rajesh, Raja Derossi és Quadros Lytton szalézi szerzetesek.
Zárda Olivér, a SZÁMALK Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy már korábban mérlegelték a történelmi egyházak szerepét az intézmények átadása kapcsán, és a szalézi rend neveléshez és oktatáshoz való hozzáállása volt az, ami végső soron a cégcsoport vezetői számára nagyon is kívánatossá tette az együttműködést. Az előzményekről elmondta, hogy a jogszabályi, financiális környezet változása miatt gondoltak az intézmények átadására és egyértelműen egyházi kézbe kívánták adni, mint hogy egy nagy állami intézmény részei legyenek. A vezérigazgató reményét fejezte ki, hogy ezzel mind a Rend, mind a cégcsoport jól jár. A vállalkozás annyiban, hogy „legalább rosszul nem jár”, a szaléziak számára pedig lehetőségként tekint az együttműködésre Zárda Olivér. Habár a konkrét napi működésben még annyira nem lesz látható a fenntartóváltás, de a szellemiségben mindenképpen változást vár a vezérigazgató, aki azt is kiemelte, már most jó döntésnek tartja, hogy a szaléziakra bízták a két, összesen több mint 3000 tanulót képző intézményt, és további együttműködési lehetőségeket is tervez.
Az intézmény alapítója, dr. Zárda Sarolta, a Gábor Dénes Főiskola rektora megerősítette az elhangzottakat, hozzátéve a stabilitásra és a folyamatos megújulásra való törekvést, valamint a bizalom kiépítését a hallgatókkal, mint olyan kapcsolódási pontokat, amelyek közösek a szalézi renddel.
Ábrahám Béla szalézi tartományfőnök kiemelte, hogy a kapcsolatfelvétel és a tárgyalások már tavaly ősszel megkezdődtek, amely során kitűnt, hogy a SZÁMALK Zrt. vezetőivel közös az értékrendjük és hasonlóan gondolkodnak a fiatalokról. A szalézi rend pluszt kíván hozzáadni a két iskolában folyó képzésekhez a szalézi lelkiséggel és a rend alapítójának megelőző pedagógiai módszerével. A szaléziak célja, hogy a fiataloknak teljes nevelést adjanak és olyan képzést biztosítsanak számukra, hogy valódi, értékes életet élhessenek. Nem kívánják senkire rákényszeríteni a vallásosságot, de felkínálják a szalézi értékeket, programokat, hogy akit ez érdekel, az csatlakozhasson. Több helyen vezetnek iskolákat az országban, de nagyon fontosnak tartja, hogy Budapesten nincs ilyen rendszerű, egyházi fenntartású szakképző intézmény, mint amilyen a SZÁMALK és a META lesz. Sok az egyházi gimnázium, de a nappali, érettségire épülő szakképzés a fővárosban nemigen van, ezért is fontosnak tartja ezt a lépést. Valódi jelenlétet is szeretnének adni a most átvett iskoláknak, ezért három fiatal rendtársát kérte, hogy képviseljék itt a rendet. Ez jelenti a heti egy-egy etika óra megtartását és egyéb, a szabadidő pedagógiához és a lelkiséghez kötődő jelenlétet is. Aláhúzta, hogy a szaléziak nyitottan fordulnak a fiatalok felé, remélik, hogy a fiatalok is nyitottak lesznek afelé, amit a szerzetesek képviselnek. A tartományfőnök a „Don Bosco” és a „szalézi” jelzőt a világmárkák brand-jeihez hasonlította, mivel a szalézi a második legnagyobb szerzetesrend a világon, így mindenhol ismerik.
A SZÁMALK Szakközépiskola 20 éve meghatározó szereplője a hazai szakképzésnek, és vezető pozícióban van az informatikai szakképzések területén – mondta Sediviné Balassa Ildikó, igazgató. A két évtizedet a folyamatos fejlődés idejének nevezte, ami alatt folyamatosan vettek föl új szakmákat, szakmacsoportokat, elemezve a piaci elvárásokat. A sokrétű informatikai képzések mellett ide sorolta a művészeti képzéseket, a pedagógiai szakmákat és a kuriózumnak minősülő stewardess képzést is. Az igazgató szerint a fejlődés leginkább az informatika területén szembetűnő: húsz éve is kellett programozókat képezni, de most már ez is specializálódott, a friss igény szerint lett internetes és mobil alkalmazás fejlesztő, valamint CAD-CAM képzés is. Sediviné Balassa Ildikó az iskola képzéseinek versenyképességéről szólva elmondta, hogy habár nem felsőoktatásról van szó, az itt végzetteket szívesen látják a munkaadók, mivel elsősorban nem elméletigényes gyakorlatot, hanem valóban gyakorlatorientáltan, projektekbe strukturáltan oktatnak. A versenyképesség másik biztosítékának nevezte, hogy az OKJ-s képzés mellé jellemzően mindenfajta éppen aktuális, lehetőleg nemzetközileg elismert képzést is csatolnak, ilyen például a CISCO nemzetközi képesítés, a grafikusoknál pedig a 3DS MAX szintén nemzetközi képesítés.
Arról, hogy a szaléziak átveszik az iskolát az igazgató elmondta, hogy azt látja, hogy ezáltal mindenki csak gazdagodik. Eddig is foglalkoztak a felzárkóztatással, működött a differenciált oktatás, de most még fontosabbá válik a számukra, hogy lehetőség szerint mindenkivel külön, vagy kis csoportban foglalkozzanak. Reményét fejezte ki, hogy a tanulók magatartásában és az iskolai közösségi éltben is meg fog jelenni az, hogy ez most már szalézi iskola.
A META Szakközépiskola még csak két éve működik – mondta Somogyi Zsuzsanna igazgató. Itt elsősorban hiányszakmákat igyekeznek oktatni, főleg egészségügyi és szociális területen. A nappali tagozaton 18-23 éves fiatalok tanulnak, esti tagozatra bárki jöhet. Az egészségügyi képzéseknél az első évben a fogászati és a gyógyszertári asszisztens, illetve a gyógymasszőr képzéseket indították. 2011-ben 998 fővel indult az iskola, tavaly kétszer annyi volt, idén szintén hasonlóan alakul a létszám – dicsekedett az igazgató, kiemelve, hogy a fogászati asszisztens képzésre való jelentkezést már augusztus elején le kellett zárniuk, mert beteltek a helyek. Az iskola több gyakorlati hellyel van kapcsolatban, ilyen az Uzsoki Kórház, a Szent István Kórház, a Szent László Kórház, de sok hallgató van a Kistarcsai Kórházban, néhány pedig a Szent Imre Kórházban és a Péterfi Kórházban tanul.
Somogyi Zsuzsanna hangsúlyozta, hogy azért döntöttek a szaléziak mellett, mert az iskola jellemzően diákközpontúan működik és ebben egyezést tapasztalnak a szaléziakkal. Azért is örömét fejezte ki, mert a szaléziak a szakképzésre helyezik a hangsúlyt, ez az iskola pedig pont beleillik a rend profiljába. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az elején bizonyára meglepő lesz, hogy a tanárokon és egészségügyi dolgozókon kívül most már papok és szerzetesek is megfordulnak, az immáron META-Don Bosco Szakközépiskola nevet viselő intézményben.
A szaléziak jelen voltak mindkét újonnan átvett iskola évnyitóján. Ábrahám Béla tartományfőnök atya rövid beszédet intézett hozzájuk és bemutatta rendtársait, akik mostantól jelen lesznek közöttük.
Szaléziak.HU