Főoldal / Szalézi világ / Szalézi bíboros az új pápai testület koordinátora
Szalézi bíboros az új pápai testület koordinátora
2013-04-14 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A közlemény hangsúlyozta, hogy az egyházfő a megválasztása előtt a Vatikánban tartott bíborosi tanácskozásokon a kollegiális vezetésről felmerült "javaslatot" követte. A bíborosi csoport első együttes ülése október 1-3. között lesz, de a pápa "mostantól kapcsolatban lesz a bíborosokkal". A bíborosi testületben mind az öt kontinens képviselői helyet kaptak. A tanács feladata lesz a II. János Pál által 1988-ban kiadott konstitúció átdolgozása, vagyis a világegyházat vezető kúria reformja.
Giuseppe Bertello, Vatikán Városállam Kormányzóságának elnöke a csoport egyetlen tagja, aki a kúrián dolgozik és aki a sajtó szerint a szentszéki államtitkárság várományosa. A bíborosi csoport tagja továbbá Francisco Javier Errázuriz Ossa, a chilei főváros nyugalmazott érseke, Oswald Gracias bombayi érsek, Reinhard Marx, München-Freising érseke, Laurent Monswengo Pasinya, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosának érseke, Sean Patrick O'Malley bostoni érsek, George Pell, Sydney érseke, valamint Óscar Andrés Maradiaga Rodríguez SDB, a hondurasi Tegucigalpa szalézi érseke, aki egyben a csoport koordinátora is. Marcello Semeraro, az olaszországi Albano püspöke titkári feladatot kapott.
P. Federico Lombardi tájékoztatót tartott a kiadott dokumentumról. Először kiemelte, hogy mivel államtitkársági közleményről van szó, ez mindenképpen magasszintű, nagy jelentőségű döntésre utal. Ezután emlékeztetett, hogy egy hónapja választották meg Ferenc pápát. A Szentatya egy hónapon belül meg akarta mutatni, hogy figyelembe vette a Bíborosi Kollégium javaslatait, amelyek a konklávé előtti kongregációk során merültek fel. A pápa tehát gyakorlatba kívánja ültetni ezeket.
Felhívta a figyelmet a közleményben használt kifejezésekre. A dokumentumban bíborosi csoportról van szó, amely tanácsot ad a pápának, tehát elég tág megnevezés ez, nem tanács vagy bizottság a meghatározása. Ez lehetővé teszi, hogy idővel a csoport megtalálja tevékenységének pontos természetét és azt a szolgálatot, amelyet majd végez. Konzultációs és nem döntéshozatali funkciót tölt be, ezért a közlemény a „tanácsot ad" kifejezést használja a „segít" szó helyett. Ugyanis a pápát a Római Kúria „segíti az egyház kormányzásában". A Római Kúriának tehát nem korlátozódnak a kompetenciái és a felelőssége. A kormányzásban a pápa első munkatársai a különböző dikasztériumok prefektusai és az ő munkatársaik. A bíborosi csoport viszont olyan tanácsokat ad, amelyek hasznosak lehetnek a pápa számára.
Az olasz sajtó már "forradalmi egyházi fordulatról" írt. Lombardi hangsúlyozta, hogy a döntéseket továbbra is az egyházfő hozza meg a kúria hivatalait vezető bíborosokkal. A La Repubblica olasz napilap szerint Ferenc pápa a testületi egyházvezetés példáját saját rendjétől, a hasonló struktúrájú jezsuitáktól kölcsönözte, és az első évezred egyházát idézi. Ferenc pápa a kúria helyett a testületi vezetést részesítette előnyben annak tudatában, hogy ma már az egyházat nem lehet egyedül irányítani - írta az olasz sajtó.
MTI/VR/Szaléziak.HU