Főoldal / Magyar Tartomány / Tartományi Don Bosco ünnep Nyergesújfalun
Tartományi Don Bosco ünnep Nyergesújfalun
2014-02-02 Vasárnap | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Az eddigi szokásnak megfelelően idén egy vidéki helyszínen találkoztak a Magyar Szalézi Tartomány szerzetesei, a Don Bosco Nővérek és a szalézi munkatársak, a szalézi plébániákról érkezett vendégek, valamint a szalézi iskolákba járó fiatalok, az ott tanító tanárok és Don Bosco tisztelői, hogy megemlékezzenek a szalézi rend alapítójáról, így 2014-ben első alkalommal Nyergesújfalun, ahol a szaléziak 1919-ben alapított első iskolája, a jelenleg Szalézi-Irinyi Középiskola nevet viselő intézmény volt az ünnep házigazdája.
Az ünnepi szentmisét a nyergesújfalui Szent Mihály templomban mutatta be a tartományfőnök paptársaival együtt. A zenei szolgálatot a helyi Szent Cecília kórus látta el, amelyet egykor Edelényi István szalézi atya alapított. A szertartás keretein belül két új szalézi munkatárs, Bodainé Szabó Katalin és Wierlné Kárász Tímea, az iskola tanárai, munkatársi ígéretet tettek.
Ábrahám Béla tartományfőnök hálát adott a tavalyi évért, amikor a magyar szaléziak letelepedésük 100. évfordulóját ünnepelték, és örömét fejezte ki, hogy most is együtt ünnepel a tartomány a egyházmegyével és a politikai élet képviselőivel, hiszen jelen voltak az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye két szomszédos esperesi kerületének papjai, Völner Pál államtitkár, valamint Nyergesújfalu polgármestere, Mihelik Magdolna és a helyi képviselőtestület több tagja is egy olyan helyen, amely nagyon közel van a letelepedés helyéhez és élően hordozza a szalézi jelenlétet. A nyergesújfalui katolikus templom különlegességét hangsúlyozva a tartományfőnök, kiemelte, hogy a szaléziak jelenlétét hirdeti, hogy ebben a templomban már régóta van egy Don Boscót Savio Domonkossal ábrázoló színes üvegablak és néhány hónapja áldották meg az ősszel boldoggá avatott Sándor István vértanút mintázó hasonló alkotást, amely jelenleg az országban elsőnek mutatja be ilyen formában az új boldogot.
A szentmise végén adták át a szalézi tartomány díjait. A Don Bosco-díjat, ami a tartományfőnök szavai szerint a legrangosabb magyar szalézi elismerés idén Lengyel Erzsébet szalézi munkatárs, a rend sajtóreferense kapta, sokéves odaadó szolgálatáért. A Szalézi Ifjúsági Mozgalom alapította Savio Domonkos-díjat, amelyet mindig egy a szaléziakat a fiatalokkal való foglalkozásban segítő animátornak adnak át, idén Zachárné Kertész Eszter, a mogyoródi közösség oszlopos tagja kapta. A Boldog Sándor István-díjat* most adták át először. Ábrahám Béla kiemelte, hogy a nemrég boldoggá avatott vértanú szerzetes nyomán olyanoknak adják ezt a díjat, akik a szalézi pedagógia területén kiemelkedően segítették a rend munkáját. Elsőként Lux Ambrus, szalézi munkatárs, a nyergesújfalui Szalézi-Irinyi Középiskola igazgatója vehette át a díjat Ábrahám Béla tartományfőnöktől és Völner Pál államtitkártól. Odaadó munkájáért emlékplakettet kapott Pungurné Császár Judit, a Szalézi-Irinyi Középiskola igazgatóhelyettese és a péliföldszentkereszti Nyiss ránk! elnevezésű programsorozat házigazdája, Abronits Róbert.
A templomi ünnepség végeztével a résztvevők a szomszédos Szalézi-Irinyi Középiskolában fölszolgált agapé után az iskola igazgatója bemutatta az intézményt, majd a szalézi iskolák diákjainak színes műsorát tekintették meg. A nyergesújfalui Szalézi-Irinyi Középiskola tanulói egy Sándor Istvánról szóló színdarabbal és énekes-táncos összeállításokkal, a kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium tanulói művészi szavalatokkal, a kazincbarcikai Don Bosco Szakiskola tanulói pedig míves gitárjátékkal szórakoztatták a hálás közönséget.
Szaléziak.HU
* A Sándor István-díjat Szabó Virág szobrászművész készítette, aki a centenáriumi kisplasztikát is.
Sándor István arcképe köti össze, fogja egészbe a magyar Szalézi Családot, mint akihez mindig lehet imádkozni közbenjárásért, hogy jobb nevelők és jobb szaléziak, becsületes keresztények legyünk.