Főoldal / Magyar Tartomány / Szalézi Pedagógus Alapképzés – SzAPA
Szalézi Pedagógus Alapképzés – SzAPA
2014-11-29 Szombat | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Zajlik a Szalézi Pedagógus Alapképzés (SzaPA) Péliföldszentkereszten, az első évfolyam résztvevői a héten ismét találkoztak a magyar szaléziak letelepedésének színhelyén.
A SzAPA egy új képzési program, amely a formális képzés színtere. Ennek keretében a résztvevők tudást szereznek és cserélnek Don Boscóról, a szalézi rendről és pedagógiáról, találkozási pont a szaléziak különböző tevékenységi színterein dolgozó munkatársak, szerzetesek és világiak számára valamint lelki-szellemi műhely, ahol a résztvevők együtt mélyülnek, és tanulnak önmagukról, a közösségről, s egyben alkotó módon formálják a programot magát is.
A képzési programot Gulyás Péter és Lázár László trénerek vezetik és kísérik. Az alkalmak gazdag módszertannal szolgálják a célokat: a hangsúlyt az egyéni és csoportmunkára, az önismeretre és a közösségépítésre, a „frontális ismeretközlés” mellett kiemelten a tapasztalati tanulásra helyezik.
A SzaPA éves program, mely három szakaszból áll. Az első szakasz a felkészülésé: ennek része a képzési terv közös, csapatmunkában megvalósuló kialakítása, a résztvevők kiválasztása.
A második (fő) szakasz a képzésé, melynek alkotóeleme az öt alkalomból álló, alkalmanként 24 órás, három napos, összesen 120 órás program Péliföldszentkereszten. Az alkalmak között egyéni munka (minden résztvevő számára 20 óra e-learning-es távoktatás, 4 részletben) zajlik. A program egyéni portfólió összeállításával és személyes visszacsatolással zárul.
A harmadik szakasz a záró programértékelésé, melynek része a képzés továbbfejlesztési és adaptációs terve, illetve az iskolák hosszú távú fejlesztési terveinek első változata.
Minden képzési alkalomnak visszatérő elemei, állandó részei vannak. Ezek Don Bosco személye, karizmája, pedagógiája a prédikációkban, esti esetmegbeszélések, készségfejlesztés, a pedagógiai praktikumok (elvihető, megtanulható gyakorlatok), jó gyakorlatok megismerése idősebb tanároktól, önértékelő tesztek és visszajelzések, a Szalézi Család pedagógiájának megismerése és feldolgozása, illetve a csapatépítés.
A SzaPA első, 2014-2015-ös évfolyamának résztvevői a rend iskoláinak, oktatási intézményeinek vezetői. Ennek két lényeges oka van: járják első körben az (intézmény)vezetők az egyéni és közös utat, hisz ők azok, akiknek irányításával aztán az intézményekben továbbélhet a pedagógiai-lelkiségi munka. De ez a képzés nem csak a pedagógus-munkakörben dolgozóknak szól, hanem mindazok számára, akik különböző viszonyulásokban a Szalézi Intézmény Fenntartó munkatársaiként tevékenykednek. Később a SzaPA lehet az új kollégákat a szalézi lelkiségbe, identitásba bevezető program – most a meglevő kollégák bevonását és elköteleződését megerősítő kurzusnak szánják a szaléziak, amire a további ismereteket lehet és kell építeni.
Koblencz Attila/Szaléziak.HU