Zenével az erőszak ellen
2014-07-18 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ezer gyerek és tizenéves, akik El Salvadorban a bűnözés által sújtott területeken élnek, megtalálták a legjobb fegyvert az erőszak ellen: egy Japánban alapított és a Világbank által finanszírozott zenei program által. Ez a Don Bosco Ifjúsági Szimfonikus Zenekar, amely több mint egy évvel ezelőtt kezdte működését San Salvadorban. A témával az El Nuevo Herald július 15-én megjelent száma foglalkozik.
- Először sokkal több meghívást küldtünk ki, de a válogatás után ezer fiatallal kezdtünk el dolgozni - mondta a salvadori Oktatási és Foglalkoztatási Alapítvány elnöke, José María Moratalla Escudero szalézi, ismertebb nevén Pepe atya. Ő az az ember, aki felelős a program végrehajtásáért. A projekt három évvel ezelőtt indult. Az ezer kiválasztott diák San Salvador különböző állami iskoláiból érkezett, akik közül körülbelül 470-en aktívan zenélnek, 220-an közülük szimfonikus zenekarban játszanak, 250-en a kórusban énekelnek, a többiek még mindig a képzésben vesznek részt.
A zenekar fiatal vezetője a huszonöt éves Bryan Cea. Mint a diákjai, ő is egy bűnözéssel veszélyeztetett területről érkezett. A programban 8 és 20 év közötti fiatalok vesznek részt, akik Pepe atya elmondása szerint San Salvador külvárosaiból jöttek és azokon a területeken levő iskolákból lettek kiválasztva, ahol magas a gyilkosságok száma. Guatemala és Honduras után El Salvador az egyik olyan ország Közép-Amerikában, ahol legtöbb az erőszak: Salvador Sanchez Ceren salvadori elnök szerint 2013-14-ben átlagban 6 és 10 között mozog a napi emberölések száma.
Annak ellenére, hogy olyan területekről jönnek, amelyeket a Mara Salvatrucha és Pandilla 18 rivális bandák uralják, a Don Bosco Ipari Polygonon, ahol a projekt működik, békében és szóváltás nélkül élnek együtt. A Polygon az egyik huszonnégy közösségből álló külvárosban található, ahol közel 60.000 ember él. A területet Pepe atya szerint a Mara Salvatrucha és Pandilla 18 irányítja ugyan, de „mindegy, milyen iskolából jönnek a zenekar és a kórus tagjai, itt nincs versengés, nincs ellentét közöttük, és nincsenek területi gondok. Az egység és a szolidaritás fantasztikus.”
Carlos Palma (20) hegedűn játszik. Azt mondja, hogy a zenei projekt minden tagja különböző területekről jön, és jó, ha az embernek „sok barátja” van a zenekarban. Megjegyzi, hogy az olyan projektek, mint ez, sokat segítenek az országnak és lehetővé teszik, hogy „növekedjen kulturális szempontból”.
Madelin Morales (15) fuvolista, szerinte sokat segített neki, hogy tagja a zenekarnak, mert „nagy lépéseket tett” tanulmányai terén, és most már „egy jobb perspektívából” látja az életét.
Mindketten egyetértenek abban, hogy ez a program segített nekik, hogy távol maradjanak az erőszaktól, amely a közösségeiket sújtja.
„Ez egy olyan projekt, amely kulturális és zenei tevékenységeken keresztül megakadályozza az erőszakot (...), de mindez túlmutat a megelőzésen. Egy életre szóló lehetőség a fiatalok számára. A zene fejleszti a fegyelmet és a tudatosságot, és mindenek felett, egy szenvedély.” Ez Jania Ibarra meglátása, aki a Világbank műveleti elemzője.
A programot egymillió dollár támogatást kapott a japán Fejlesztési Szociális Alapból, amelyet a Világbank kezel. A Világbank a tervek szerint csak a július 22-ig támogatja a kezdeményezést, de Moratalla atya biztosította őket, hogy a projekt folytatódni fog. Az alapítvány, amelynek ő az elnöke, más kulturális műhelyeket is kíván nyitni más szervezetek segítségével.
ANS - San Salvador/Szaléziak.HU