Főoldal / Magyar Tartomány / A nyári szünet receptje – szalézi nyári levél 2015.
A nyári szünet receptje – szalézi nyári levél 2015.
2015-06-16 Kedd | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
A NYÁRI SZÜNET RECEPTJE:
„Ne szalasszunk el egy alkalmat sem, amikor Isten lehetőséget ad a jóra.” (Don Bosco)
Kedves Olvasó!
Egy jól ismert könyv idézete jutott eszembe:
„Az ablakon a nyár nézett be, és a nyár szólt be a verebek gondtalan csiripelése hangján. A gömbölyű kis felhők puha lengéssel úsztak ismeretlen tájak felé, valahol egy vonat pöfögött, és ígéretes kőszénszag úszott be az ablakon, utazásszagot vegyítve a törtek és aránypárok közé. A kőszénszag egy közeli sütöde kéményében született, és semmi köze nem volt a pöfögő mozdonyhoz, de illúzió és képzelet is van a világon, amiből némelyik hetedikes többet kapott a kelleténél.”[1]
Nem ritkán találkozunk olyan emberekkel, akik nem képesek értékelni az adott helyzetüket, az állapotot, amiben éppen vannak, a várost, a kultúrát, a települést, ahol élnek, az életük lehetőségeit, amik csodálattal tölthetnék el minden percüket.
Nagyon erős ez a trend, amit nem egyszerű legyőzni. A szomszéd fűje mindig zöldebb… Szeretjük ízlelgetni mások főztjét, mert mintha az mindig finomabb lenne, mint amit mi magunk állítottunk össze. A nyár közeledtével furcsa gondolataink támadnak: szeretnénk rengeteg új dolgot kipróbálni, megismerni, megtapasztalni és sokszor nem vesszük észre a mindennapok egyszerű szépségeit.
Sokan, akik ismernek, tudják rólam, hogy mennyire szeretek főzni… és különösen is az olasz ételeket… a pizzát. Most elárulom a legfinomabb pizza tészta receptjét:
375g jó minőségű fehér kenyérliszt
2dl víz
4 evőkanál extra szűz olívaolaj
10g élesztő
10g finomított só.[2]
Persze sokan megkérdezhetik, minek ez a nagy felhajtás a pizza körül? Nem más az egész, mint tészta, paradicsom és egy kis sajt a tetején. Talán van benne valami igazság, de akik így gondolkodnak, még nem ettek igazán jó pizzát.
Természetesen az sem mindegy, hogy milyen feltétet helyezünk a tésztára. Jó és friss alapanyagokból finom pizzát lehet készíteni, s Olaszországban mindenki tudja, hogy a pizzát, miután kivettük a sütőből, 5-6 percen belül el kell fogyasztani, különben a tészta elázik, és nem ropogós többé. Ezért az ottani emberek sosem vesznek fagyaszott pizzát és nem szívesen rendelnek telefonon sem, mert nem úgy tekintenek a pizzára, mint valami olcsó dologra, amit dobozba lehet tenni, és kismotoron, a fél városon át házhoz szállítani. A pizzát péknél vagy utcai árusoknál veszik meg, akik fatüzelésű kemencékben készítik ezt a finomságot.[3]
De talán a legfontosabb, hogy a jó pizzát nem lehet egyedül fogyasztani. Szükséges hozzá a jó társaság, akikkel készítjük, kiválasztjuk a feltéteket, körbeálljuk a sütőt, akik értékelik a fáradságot, együtt örülnek, amikor elkészül, vagyis akikkel közösen elfogyaszthatod. A legfinomabb pizzát sem lehet jóízűen egyedül enni és a kevésbé jól sikerült is lehet nagyon finom, ha jó társaságban fogyasztod el.
Miért is írtam mindezt? Mert a nyári szünetnek is megvan a maga receptje. A tökéletes nyári szünet nem kíván különleges hozzávalókat, sem csillogó konyhát, vagy nagy fatüzelésű kemencét. Csak te kellesz hozzá, a képességeid és lehetőségeid, és hogy mindezt megoszd másokkal...
A recept:
vedd lehetőségeidet, képességeidet, tehetségedet és vágyaidat;
tisztítsd meg azokat az önzéstől, az irigységtől, a haragtól, a lustaságtól és a türelmetlenségtől.
Majd keverd össze mindezt:
egy jó adag munkával,
egy-két csipetnyi jókedvvel,
keverj bele egy adag optimizmust,
egy jó adag hitet és reményt,
tetszés szerint adj hozzá másokba vetett bizalmat, elfogadást és tapintatosságot,
közben lassan, folyamatosan kavargatva fűszerezd szeretettel, meghallgatással és türelemmel.
Tudom, úgy élni az életünket és a nyári szünetet, „ahogy elterveztük, olyan, mintha egy recepthez keresnénk hozzávalókat egy ABC-ben. Az ember fogja a bevásárlókocsit, aminek sosem akaródzik abba az irányba menni, amerre tolják, és a végén teljesen más dolgokat kell összevásárolnia. Mit tehet ilyenkor az ember? Mit tehet a recepttel?”[4] Fontos, hogy kevésbé jó alapanyagokból is lehet finomat főzni… ha szem előtt tartod a következőt: A szünet alatt is légy jó keresztény! Ne hanyagold el a Szentségeket! Az év folyamán gyakran hallani: nincs időm imádkozni, lelki dolgokat olvasni, lelki tanácsokat kérni, gyónni, elmenni templomba… A nyári szünetben nem lehet ez a kifogásod, használd ki ezért jobban ezt a lehetőséged. Nincs katolikus hit pap és szentségek nélkül. A csináld magad kereszténység nem terem gyümölcsöt a nyári szünetben, és nem hozhat eredményt a lelki életedben.
Befejezésül Don Bosco atyánk útravaló szavaival kívánok értékes nyári szünetet:
„Ne szalasszunk el egy alkalmat sem, amikor Isten lehetőséget ad a jóra.”
Boldog és értékes vakációt!
A nyári szünet első napján – 2015.június.
Vitális Gábor SDB
rendházigazgató
plébános
[1] FEKETE István (1960): Tüskevár. Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, Budapest, 7.oldal.
[2] Az elkészítéséről bővebben a www.plebania-barcika.hu oldalon olvashatsz, ahol minden héten találsz egy újabb receptet.
[3] Cf. LOCATELLI Giorgio (2009): Ízek Itáliája. Alexandra kiadó, Pécs, 145.oldal.
[4] DOUGLAS Adams (2003): Jobbára ártalmatlan. GABO könyvkiadó, Törökbálint, 4.fejezet.
A Nyári levél letölthető a honlap alján pdf formátumban.
Szaléziak.HU