Főoldal / Szalézi világ / Szent II. János Pál és a szaléziak
Szent II. János Pál és a szaléziak
2015-04-02 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Szent II. János Pál pápa 2005. április 2-án tért meg az Atya házába. Tíz évvel később, 2015. április 2-án emlékezünk a lengyel pápára, akit időközben már szentté avattak, és az ő kapcsolatára a szalézi karizmával, amellyel fiatalon találkozott. „Hiszem, hogy hivatásom kialakulásának folyamatában fontos szerepet játszott a szalézi környezet” – írta az egyik könyvében.
Karol Wojtyla 1938-ban költözött apjával Wadowicéből Krakkóba, a Tyniecka utca 10. számú házba, a Dębniki városrészbe. Mivel a Kostka Szent Szaniszló szalézi templom lett a plébániatemplomuk, diákként ide járt misére 1938-1944 között, amikor a Jagelló Egyetemre járt, majd amikor a Solvay kőbányában dolgozott és mint az illegális szeminárium növendékeként is. A Segítő Szűz Mária kép előtt, a neki szentelt kápolnában Karol Wojtyla gyakran imádkozott, hogy megszilárdítása döntését és Úr és egyházának szentelje magát. „Ez a kép előtt könyörögtem és itt erősödött meg papi hivatásom” - mondta 1972-ben.
1940 februárjában találkozott a szalézi plébánián Jan Tyranowskival (ma már Isten szolgája), aki részt vett a szaléziak által támogatott ifjúsági találkozókon. Tyranowski számára kulcsfigurává vált, de sajnos később letartóztatták és deportálták Auschwitzba Jan Swierc atyával és más szaléziakkal együtt - most mindnek folyamatban van a boldoggá. Ő kezdeményezte az Élő Rózsafüzért, amelynek szintén része volt Karol Wojtyla; és a jövőbeli pápa később úgy jellemezte őt, mint „oktató-teológus, Isten nagyságának és szépségének apostola.”
A Dębnikiben töltött évek formálták Karol Wojtyla életét. A Dębniki templomban ünnepelte első nyilvános miséjét a hívek jelenlétében 1946. november 3-án, néhány nappal az újmiséje után, a szomszédok és barátok részvételével.
Az esemény, amely erőteljesen hangsúlyozta szoros kapcsolatát a szaléziakkal, a lengyelországi látogatása volt 2002-ben. Augusztus 17-én kétszer is megállt a szalézi plébánián. Először a Tyniecka utca 10-be menet, majd a Dębniki templom előtt, ahol látható a Segítő Szűz Mária történelmi jelentőségű képe. Itt nyilvánosan megvallotta: „Mindig emlékezni fogok azokra a szaléziakra, akiket a plébániáról deportáltak a koncentrációs táborba. A legtöbben nem tértek vissza. Nem felejtem el őket soha! Az Élő Rózsafüzérre is emlékszem, Jan Tyranowskira ... Mindez Dębnikihez köt nekem, és ehhez a templomhoz. Teljes szívemből megáldom a szaléziakat, a papokat és a dębniki híveket az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében.”
ANS – Róma/Szaléziak.HU