Szaléziak.HU - Facebook Szaléziak.HU - Twitter Szaléziak.HU - Youtube

Főoldal / Szalézi világ / Angola – Az angolai fiatalok szalézi vértanújára emlékeztek

Angola – Az angolai fiatalok szalézi vértanújára emlékeztek

Angola – Az angolai fiatalok szalézi vértanújára emlékeztek

2016-01-08 Péntek   |   #Szalézi világ   |   ARCHIVÁLT

Nagyon ritkán hallani olyan emberről, aki életét adja másokért. A média nagyobb érdeklődést tanúsít a botrányok iránt, különösen, ha papokról van szó. Mégis, 25 évvel ezelőtt, Marco Aurelio Fonseca atya, egy egyszerű pap, akinek a szíve telve volt Istennel és szeretettel az afrikai föld iránt, életét adta a fiatalokért.

 

 

Fonseca atya halálának 25. évfordulóján a helyi püspök egy olyan szentbeszédet mondott az emlékére, amely akár a szalézi misszionáriusok programja lehetne. Azt mondta: "Ennek a szalézinak a vére és a halott fiatalok vére által házasság pecsételődött meg a szaléziak és Angola fiataljai között."

  

25 évvel halála után az emberek még mindig szeretettel és reménnyel emlékeznek Fonseca atyára. Az évfordulón Calulo minden lakója összegyűlt, és elmentek a sírjára. Mintegy 10 kilométert kellett gyalogolniuk, mialatt daloltak, imádkoztak és emlékeztek rá. Az egyik jelenlévő ezt mondta: "25 évvel ezelőtt Fonseca atya visszatérőben volt néhány fiatallal. Ez a háború alatt történt. Egyszerre meghallották egy autó zaját, és néhány fegyveres férfi feléjük lőtt. Közvetlenül az atya holtteste mellett egy másik fiatal férfi holttestét is megtaláltak."

 

Marco Aurelio atya ügyét már előterjesztették a Vatikánban, hogy megvitassák a boldoggá avatás lehetőségét. Persze, ez nem volt a hit iránti gyűlöletből elkövetett gyilkosság, ezért nem lesz könnyű megállapítani a vértanúságot, de az emberek szívében az atya teljesítette egy misszionárius legfontosabb feladatát: tanúságot tett Isten irgalmáról és életét adta másokért.

 

 

ANS – Calulo/Szaléziak.HU

 

 

 

Marco Aurelio Fonseca szalézi misszionárius

(1949-1991)

 

Marco Aurelio atya 1949-ben született Concepción de Naranjóban, Costa Ricában. Már gyermekkorától érezte a vágyat, hogy az Úrnak szentelje magát. 1963-1968 között járt a szalézi iskolába, végül 1969-ban belépett a szalézi noviciátusba San Salvadorban. 1976 januárjában tette le szerzetesi örökfogadalmát, majd Guatemalában küldték. Február 4-én erős földrengés pusztított az országban és Marco Aurelio nagylelkűen a károsultak segítségére sietett. 1981. augusztus 1-én szentelték pappá.

Misszionáriusi álma vált valóra, amikor 1983-ban Angolába küldték. Néhány hónapig Brazíliában tanulta a portugál nyelvet, majd 1984. január 20-án érkezett meg Luandába. 1986-ban kinevezték Dondóba lelkésznek. 1987-ben Calulóba küldték, ahol ekonómus volt és társ-alapítója az új missziónak, amelynek a haláláig igazgatója volt. Ez összesen hét évnyi intenzív misszionáriusi élet: három Luanda egyházmegyében, és négy Ridondóban, Kuanza Sul régióban.

Angolában ekkor még dúlt a polgárháború. Fonseca atya véletlen géppisztolytűz áldozata lett a visszaúton a misszióba, miután elkísérte az egyik fiatalt a novíciátusba.

Ez 1991. január 4-én történt. 

A kategória cikkei

Don Boscóval. Örökre - a rendfőnöki vikárius áprilisi üzenete

Don Boscóval. Örökre - a rendfőnöki vikárius áprilisi üzenete

#Szalézi világ 2025-04-16, Szerda

Nem mindegy, hogy hol rendezzük meg az Egyetemes Káptalant. Valdoccóban, „karizmánk bölcsőjében” lehetőségünk van arra, hogy újra fölfedezzük „eredet..

Gyermekrabszolgaság elleni nemzetközi nap: kilencmillió nyílt seb

Gyermekrabszolgaság elleni nemzetközi nap: kilencmillió nyílt seb

#Szalézi világ 2025-04-16, Szerda

A gyermekrabszolgaság egyszerre oka és következménye a szegénységnek és a lehetőségek hiányának. Ez egy kegyetlen körforgás, amely gyermekek és fiatalok..

A remény jelei egy széttöredezett világban: A 29. Egyetemes Káptalan záró üzenete

A remény jelei egy széttöredezett világban: A 29. Egyetemes Káptalan záró üzenete

#Szalézi világ 2025-04-15, Kedd

A Szalézi Kongregáció 29. Egyetemes Káptalanja 2025. április 12-én zárult a római Szent Szív-bazilikában az eucharisztikus ünneplést követően. Ez a..

Vatikán – Jubileumi szentmise a 29. Egyetemes Káptalan résztvevőivel a római Szent Péter-bazilikában

Vatikán – Jubileumi szentmise a 29. Egyetemes Káptalan résztvevőivel a római Szent Péter-bazilikában

#Szalézi világ 2025-04-13, Vasárnap

Az elmélkedés, a párbeszéd, és mindenekelőtt a Szentlélekre figyelő személyes és közösségi megkülönböztetés hetei 2025. április 11-én, pénteken..

Olaszország – Jubileumi zarándoklattal zárult a 29. Egyetemes Káptalan

Olaszország – Jubileumi zarándoklattal zárult a 29. Egyetemes Káptalan

#Szalézi világ 2025-04-12, Szombat

2025. április 10., csütörtök és április 12., szombat között Róma adott otthont a Don Bosco Szaléziak 29. Egyetemes Káptalanja utolsó szakaszának egy..

Címkék

 •  • 1% • 28EK • 29.EK • adomány • advent • Afrika • ajándék • akció • alapítás • alapítvány • Albertfalva • áldás • áldozat • alkalmazás • állandó • állás • álom • Amerika • Amoris Laetitia-családév • Ángel Fernández Artime • animátor • Argentína • Ars Sacra Fesztivál • avatás • Ázsia • beiktatás • béke • betegség • bevándorlók • bíboros • bicentenárium • boldoggáavatás • boldoggáavatási eljárás • BoscoFeszt  • börtön • Brazília • búcsú • Budapest • bűnmegelőzés • bűvészet • Centenárium • cigány pasztoráció • cirkusz • Clarisseum • Colle Don Bosco • család • csapatépítés • cserkészek • ...
Összes címke
< India – Elindították a kandhamali vértanúk boldoggá avatási ügyétÓbuda – Várjuk a leendő iskolások, óvodások szüleit >