Főoldal / Szalézi világ / Afrika – Migráció helyett helyi lehetőségek

Afrika – Migráció helyett helyi lehetőségek
2016-07-03 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„Az élet itt nagyon nehéz: az egyetlen lehetőség az, hogy megpróbáljunk eljutni Európába” - mondja Matar Mar Szenegálban, Thiaroye Sur-Mer-ben, egy kis halászfaluban a fővárostól, Dakartól keletre. Matar 36 éves, és már egyszer megpróbált eljutni Európába. 2005-ben kelt útra és körülbelül 300 eurót fizetett az embercsempészeknek. 81-en voltak egy 20 méter hosszú csónakban. 13 nap vitorlázás utána hajó egy erős viharba került, és csak a marokkói haditengerészet katonái beavatkozásának köszönhető, hogy elkerülték a legrosszabbat. De megpróbálja újra - mondja a VIS önkénteseinek. „Mindent megtettem, de ennél többet már nem tudok. Ha volna itt munkám, nem hiszem, hogy elmennék. De ha a helyzet ilyen marad, akkor kénytelen vagyok ismét megpróbálni, mert segítenem kell a családomnak. Ha nincs semmid, akkor menned kell, szerencsét próbálni máshol, távol a saját országodtól.”
Matar, mint sokan mások Afrikában, reméli, hogy Európában egy jobb életet talál. De amikor elhagyják az otthonukat, senki sincs tisztában a kockázatokkal, amelyek várnak rájuk. Csak keveset, vagy semmit sem tudnak a halálról, amely a tengeren leselkedik rájuk, vagy a veszélyekről, amelyekbe az út során kerülhetnek. Nem is tudják elképzelni, hogy mit jelent az, amikor egy embercsempészre bízza az életüket.
Ghánában a fiatalok mindössze 20% -a véli úgy, hogy az út során akár meg is halhatna. Az elefántcsontpartiak és szenegáliak között 63% és 50%-a azoknak, akik félnek, de mégis készek elmenni. Ez csak néhány a VIS által gyűjtött adatok közül. A VIS és a Missioni Don Bosco 2015-től együtt küzdenek az emberkereskedelem és az Európába irányuló illegális migráció ellen. A „Stop Tratta” kampány most a szubszaharai Afrika öt országban aktív, ezek: Ghána, Szenegál, Etiópia, Nigéria és Elefántcsontpart.
„Afrikának ismét prioritássá kell válnia, napirendre kell kerülnie az olasz és az európai külügyi munkában” - mondja Nico Lotta, a VIS elnöke. „Nem csak ideiglenes intézkedésekről beszélek, hogy semlegesítsék a migrációval kapcsolatban felmerülő sürgős gondokat, de fenntartható és hatékony beavatkozásokról, amelyek a kontinensen felmerülő valós igényeket veszik alapul.” A VIS és a Missioni Don Bosco munkatársai a kampány során nyíltan beszéltek a helyi emberekkel az adott kérdésről, és megértették, hogy a potenciális migránsok nincsenek tisztában az utazás során rájuk váró nehézségekkel és azzal, miféle veszélyekkel kell szembenézniük, ha az embercsempészekre támaszkodnak.
Az elemzések azt mutatják, hogy a potenciális migránsoknak erősen téves feltételezéseik vannak Európáról és arról, milyen lehetőségek várnak rájuk itt. A helyszínen lefolytatott kampány során megpróbálták színházi előadások, találkozók és rendezvények segítségével tudatosítani a potenciális migránsokban a tengeri utazás kockázatát. Minden kampányt helyi nyelveken folytattak le, és megosztottak az országos és a helyi médiákkal és a szociális hálózatokon.
Ahhoz, hogy reális alternatívát kínáljanak a migrációval szemben, a szervezetek úgy döntöttek, hogy projekteket dolgoznak ki a szakképzés megerősítésére (különösen a mezőgazdaságban), foglalkoztatási, oktatási és étkeztetési programokat hoznak létre a fiatalok számára, megismertetik a lakosokat a szövetkezetek létrehozásával (pl. szabás, varrás), és hozzáférést biztosítanak a mikro-hitelekhez. Az első három projekt Szenegálban, Ghánában és Etiópiában indult.
Ghána
A lakosság kivándorlásának oka elsősorban a hiányzó munkaerő-piac és az elmaradott önellátó mezőgazdaság. A Stop Tratta úgy döntött, hogy beavatkozik a mezőgazdaságba, kialakítja az ökológiailag fenntartható gazdálkodást a természeti erőforrások kihasználásával. Mindezt a Brong Ahafo régióban valósítja meg, ahonnan a legtöbb bevándorló érkezik Európába. A Brong Ahafo régióban a Sunyani szalézi mezőgazdasági iskola a leginkább veszélyeztetett fiatalokkal foglalkozik, és a visszatérő bevándorlókkal együtt botanikát, műtrágyázást, rovartant, biodinamikus gazdálkodást, a növényvédő szerek ismeretét és talajtant tanítanak nekik. Üvegházak építésével segítik különböző őshonos növénykultúrák termesztését és ezáltal élelmiszer-támogatást nyújtanak a Sunyani szalézi központban nevelkedő utcagyerekek számára is. A diákoknak, akik sikeresen befejezik a mezőgazdasági tanfolyamot, hozzáférésük lesz a mikro hitel alaphoz (vissza kell fizetni egy éven belül kisebb ütemben, mint a piaci kamat), amelyen bele tudnak kezdeni a saját mezőgazdasági vállalkozásukba.
Szenegál
A Stop Tratta a megoldásra váró sürgős problémákra a helyi piac erősítésével és a dakari Don Bosco Szakképző Központ kibővítésével válaszolt, amely már 2014 óta működik de mára már nem képes kielégíteni a számos kérést, és a szolgáltatások széles skáláját a képzésben. A Stop Tratta projekt során kibővítik az iskolát, egy könyvtárat, tantermeket és egy teljesen felszerelt számítógépes labort építenek. Ezen felül folynak a vízvezeték szerelő, szabás-varrás, valamint informatikai tanfolyamok. A tervezett tevékenységek között munkaorientált kurzusok is vannak, ahol az önfoglalkoztatást és a vállalkozást tanítják.
Etiópia
A munka hiánya és a veszélyes gazdasági körülmények arra kényszerítik a legveszélyeztetettebb fiatalokat, köztük az eritreai menekülteket, hogy fenntartható életkörülmények után kutatva elvándoroljanak. A Stop Tratta három földrajzi területen azonosította a prioritásokat. A Mekanissa (Addis Abeba) az illegális migráció elleni küzdelem és a szakképzés középpontja; műszaki és elektronikai képzés, vízvezeték szerelés, ami lehetővé teszi a fiatal eritreai menekültek és a leendő bevándorlók számára, hogy olyan gyakorlati ismereteket szerezzenek, amelyek keresettek a munkaerőpiacon. A Shire körzetben a Stop Tratta informatikai képzésbe fektetett be, hogy hozzájáruljon a régió fejlődéshez és autonómiájának fejlesztéséhez. Tigray nehezen elérhetőség és magasak a nyersanyagárak, eddig mindent behozatalból és Adigrat városban vásároltak, ez a fő oka a szegénységnek a régióban. A Stop Tratta projektnek köszönhetően létrehoztak hat szövetkezetet, ezeken keresztül meg tudják vásárolni az alapvető árut közvetlenül a nagykereskedőktől, csökkentve a termékek árát, és megkönnyítve az azokhoz való hozzáférést. Nem az egyetlen célja a projektnek a társadalmi-gazdasági felemelkedés a régióban: a Stop Tratta segíti a helyi emberek oktatását és képzését, valamint az egészségmegőrzés előmozdítását és védelmét.
www.vita.it/Szaléziak.HU