Főoldal / Szalézi világ / USA – A szaléziak és a posta történelmi kapcsolata
USA – A szaléziak és a posta történelmi kapcsolata
2016-09-19 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
adomány • együttműködés • USA •
A projekt az Amerikai Postahivatal és egyes vállalkozások közötti kapcsolatok utóbbi 200 évét vizsgálja: egy ágazatot, amelynek több mint 8 millió foglalkoztatottja van az Egyesült Államokban, több mint 1,3 milliárd dollárnyi bevételt hoz és az amerikai GDP 8% -át teszi ki.
„Büszkék vagyunk rá, hogy a Szalézi Missziós Iroda erőfeszítéseire, különösen Edward Cappelletti szalézi atya kiváló munkájára, hiszen az amerikai postával karöltve egy hivatalosan elismert és fontos nemzeti intézményt építettek fel” – írják a New Rochelle-i Szalézi Missziós Irodából.
A Szalézi Missziós Irodát James O'Loughlen atya alapította 1946-ban, amikor a szaléziak úgy döntöttek, hogy a szükséges fejlesztések érdekében egy irodát kell alapítaniuk az USA-ban, hogy anyagi forrásokat kutassanak fel tengerentúli műveik számára. 1959-ben az iroda élére Edward Cappelletti atya került, aki a következő 37 évben, egészen 1996-ig állt az iroda élén, jelentős fejlődést és dinamizmust adva ennek a kezdeményezésnek. Az olasz gyökerekkel rendelkező, bronxi születésű Ed atya a direkt levélben történő adománygyűjtés úttörőjének számít az Egyesült Államokban.
1963-ban Cappelletti atya kiépített egy adománygyűjtő levelező programot. A személyzet gépírókból állt, akik kézzel készítették el az egyik első levelező listát a világon, amelyhez a lehetséges adományozók nevét a helyi telefonkönyvből vették. A telefonkönyvek jelentették az adatbázist, amely segítségével először a beazonosíthatóan olasz és ír neveket lajstromozták (akik vélhetően katolikusok voltak). A kezdeményezés növelésére irányuló első fejlesztés a spanyol nevek beírása volt az adatbázisba: a Puerto Rico-i telefonkönyvben szerepelő minden utónév belekerült az adatbázisba. Az atya ezek után arra kérte a lista tulajdonosokat, akiknek már több összeállított listájuk volt, hogy csak azok az USA-ban élő emberek nevét küldjék el neki, akiknek spanyol vezetéknevük van, és ezeknek spanyol nyelven írt levelet küldött.
A Szalézi Missziós Iroda sikere ismertté vált és elterjedt mindenhol, ahol a szalézi misszionáriusok és az ifjakat szolgálták szerte a világon. 1996-ban II. János Pál pápa “Pro Ecclesia et Pontifice” pápai kereszttel tüntette ki Ed atyát, akinek 2008-ban a Campo Grandéban (Brazília) működő Don Bosco Katolikus Egyetem díszdoktori címet adományozott.
1970-ben Ed kibővítette a Missziós Iroda működését egy újonnan épített épületbe, növelte a személyzetet, gépesítette a levelek feldolgozását és új osztályokat nyitott, ahol a bejövő és a kimenő levélforgalmat kezelték. 1975-ben már 1 millió nevet regisztráltak az adatbázisukban, és még ugyanabban az évben megjelentették az első sorozat motivációs kiadványt is.
A ’80-as években Cappelletti atya kifejlesztett egy szelekciós programot, amely kimondottan a katolikusokat célozta meg. Ez sokkal eredményesebb volt, mint a korábban összeállított listák. Továbbá, felismerve a latin népesség növekedését egyes amerikai államokban, egy spanyol nyelvű levelezőlistát hozott létre. Az adatbázis növekedésével egybecsengett a technológiai korszerűsítés is. A gépírókat számítógépek helyettesítették, amelyek napi 24 órát működtek, hogy lépést tudjanak tartani a megnövekedett levelezéssel.
Jelenleg a Szalézi Missziós Iroda adatbázisa New Rochelleben összesen 8 millió nevet tartalmaz és több mint 30 millió szállítás történik minden évben rendes postai szolgáltatáson keresztül.
A virtuális kiállítás megtekinthető a http://postalmuseum.si.edu/americasmailingindustry/ hivatkozáson.
ANS – Washington/Szaléziak.HU