Főoldal / Szalézi világ / Kambodzsa – Átalakítjuk az épületeket és a fogyatékkal élő diákok életét
Kambodzsa – Átalakítjuk az épületeket és a fogyatékkal élő diákok életét
2017-03-15 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ázsia • fogyatékkal élők • oktatás •
A Don Bosco Kep – ez a szaléziak-vezette szakképző központ Kambodzsa déli részén 2013-ban megnyitotta kapuit a fogyatékkal élő diákok előtt. Ma modellként szolgál az ország oktatási rendszere számára, és az ország első, mozgássérülteknek is hozzáférhető kampusza lett.
„Ez nem egy iskola a fogyatékkal élők számára” - mondja Albeiro Rodas Samnang atya, a Don Bosco Kep igazgatója. „Ez egy olyan iskola, ahol a fogyatékkal élő diákok teljes mértékben integrálódhatnak.” Ezek a lehetőségek különösen fontosak Kambodzsában, ahol Albeiro atya szerint „a fogyatékkal élő gyermekek és fiatalok a társadalom perifériára szorultak: gyakran beszorulnak az otthonaikba, nem tudnak részt venni az iskolai oktatásban és ki vannak zárva a munkaerőpiacról.”
„Tudjuk, hogy a szegénységben élő fiatalok számára nagy kihívást jelent a hozzáférés az oktatási lehetőségekhez, amelyek biztosítják a szükséges készségeket, hogy stabil és produktív életet tudjanak élni” - teszi hozzá Mark Hyde atya, a Szalézi Missziós Hivatal igazgatója. „A szegény és fogyatékkal élő fiatalok számára ezek a kihívások különösen súlyosak. A megfelelő infrastruktúra hiánya, a helytelenül képzett oktatók és egyéb tényezők összejátszanak ezek a fiúk és lányok ellen, fizikai és társadalmi korlátokat képezve előttük, ellehetetlenítve a részvételüket az oktatásban. Ez viszont összefügg a munkanélküliséggel, így a szegénység és a rossz egészségi állapot népbetegséggé válik.”
A szalézi misszionáriusok és a Don Bosco Kep munkatársai elhatározták, hogy ezt megváltoztatják.
Az, hogy szívesen látják a fogyatékkal élő diákokat a kampuszon, nagyon jelentős első lépés az egyenlő versenyfeltételek megteremtéséhez, de nem elegendő. A kerekesszékhez kötött diákok gyakran függnek társaiktól, akik beviszik őket a tantermekbe és a kollégiumi szobáikba, ha azok az emeleten találhatóak. „Tehernek éreztem magam” - mondja Anh, akinek gyermekkori betegségéből kifolyólag korlátozott a mozgása. „Ez érzékenyen érinti az ember önbecsülését” – teszi hozzá.
2017 januárjában ünnepélyesen megnyitották az „Átalakítjuk a fogyatékkal élő diákok életét” projektet, amely az USAID-ASHA és a Szalézi Missziók közös finanszírozásával jött létre. A projekt biztosította a felvonók telepítését a fő épületben, valamint rámpákat és egyéb módosításokat, amelyek szükségesek voltak ahhoz, hogy a közösségi terek és a kollégium teljes mértékben hozzáférhető legyen minden diák és tanár számára. Ennek eredményeként Anh - és a többi fogyatékkal élő diák - már képes maga iskolába járni és önálló életet élni.
„A kambodzsai társadalom kötelessége, hogy integrálja a fogyatékkal élőket, hogy hozzáférhessenek a nyilvános helyekhez, iskolákhoz és gyárakhoz, valamint az állampolgárokat rávezessék a fogyatékos emberek elfogadására” - mondta Albeiro atya.
A Don Bosco Kep specializálódott Kep, Kompot és Takaew körzetek vidéki közösségeiből érkező elszegényedett fiatalok műszaki oktatására, tanfolyamokat kínálva tömegtájékoztatás és újságírás, háztartás, szabászat, elektromosság, információs technológia, mezőgazdaság, konyhai tanulmányok, vendéglátás, művészeti kommunikáció és más keresett készségek terén. Manapság modellként is szolgál, mert minden diáknak biztosítja a lehetőséget, hogy teljes életet éljen, és hogy hozzájáruljon közössége társadalmi, kulturális és gazdasági vitalitásához.
www.salesianmissions.org/Szaléziak.HU