Főoldal / Magyar Tartomány / Szombathely - Quirinus és Martinus nemzetközi konferencia
Szombathely - Quirinus és Martinus nemzetközi konferencia
2017-06-12 Hétfő | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
konferencia • Szombathely • búcsú •
A Szent Márton Európai Kulturális Útvonal Magyarországi Tanácsa és a szombathelyi Szent Kvirin Plébánia június 9-én Quirinus és Martinus címmel nemzetközi kulturális szimpóziumot rendezett Szent Kvirin kultuszáról a Don Bosco Művelődési Házban.
A rendezvény témája Sisciai Szent Quirinus európai tisztelete, Quirinus és Szent Márton kultuszának kapcsolódása, valamint a Quirinushoz kapcsolódó hagyományok, szokások, rendezvények napjainkban.
A Quirinus és Martinus kulturális szimpózium résztvevőit a rendezvény házigazdája, Csány Péter szalézi atya, plébános és dr. Puskás Tivadar, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte.
Az előadók sorát dr. Tóth Endre régész, az ókeresztény korszak jeles kutatója nyitotta. Előadásában kiemelte: a Római Birodalom örökösei vagyunk. Európai kultúránk a 4. századi keresztény-római birodalmon alapszik. Fontos, hogy ezt a hagyományt megőrizzük.
Qurinus püspököt a városban ítélték halálra, és vetették a Perint patakba, mert nem tagadta meg hitét a keresztényüldözés idején. „Ez tulajdonképpen kirakatper volt. A színházban gyűjtötték össze a város lakosságát és ott tulajdonképpen a helyi vezetőség ítélte el. Minderről azért tudunk viszonylag részletesen, mert ennek a bírósági jegyzőkönyve fennmaradt. Ez is egy külön ügy, hogyan is maradhatott fenn annyi idő után nem is tudjuk pontosan” - fogalmazott Tóth Endre régész. Kitért rá: nem csak Szent Kvirin és Szent Márton a város híres szentje, hanem Szent Leoniánus és Brágai Szent Márton is, hiszen ők is köthetők a városhoz. Előadásában kitért a korai keresztény egyház helyzetére, az üldöztetésekre, ezek okára. Elemezte Szent Kvirin vértanú aktáját, bemutatta a helyszíneket. Elmondta: még sok feladat vár a régészekre, hogy az aktában fellehető helyszíneket pontosan azonosítsák.
Rosana Škrgulja, horvát történész Sisciát, Szent Kvirin püspöki szolgálatának városát mutatta be és az ókeresztény emlékeket. Rámutatott, hogy a régészek dolgát sajnos ott is megnehezíti, hogy a mai város, az ókori elődjére épült – akárcsak Szombathely. Így feltárásokat végezni, ami segítene a település és Szent Kvirin korát jobban megismerni, szinte lehetetlen. Így a szent püspökről sem rendelkeznek sok információval.
Orbán Róbert európai Szent Kvirin emlékeket mutatott be. Kiemelte: olasz partnerekkel közösen egy szombathelyi központú Sisciai Szent Kvirin Archívum létrehozásának az ötlete is felmerült. Hasonlóra már van példa Európában.
Taschner Tamás a soproni Szent Kvirin hagyományokról, emlékekről tartott előadást. Szent Kvirint innen szállították Savariába. Több olyan helyszín is van a városban - templomok festményei, illetve hagyomány -, ami a szenthez köthető.
Szávai Tamás Szent Mártont kutató előadásában kiemelte: sokan nem tudják, hogy Szent Márton Magyarország védőszentje is. Jó lenne ezt tudatosítani és a szentet ilyen módon is megbecsülni.
„Itt az ideje annak, hogy összetegyük a tudásunkat, és azt nem csak Szombathely-szerte Tóth Endre fémjelezte előadással, hanem Pestről, Horvátországból, sisaki püspöki székhelyről. Én ezt nagyon szép baráti összeborulásnak is tartom, és nagyon jó hangolódásnak” - mondta Csány Péter szalézi plébános
Az előadások és rövid filmek Szent Kvirinről hamarosan láthatók a Szombathelyi Egyházmegye honlapján.
A programot szombathelyi szalézi közösség június 11-én, vasárnap tartotta a Szent Quirin búcsúval folytatta. Délelőtt ünnepi szentmisét mutattak be a szalézi templomban, délután három órakor pedig az Óperint utcai Perint-hídnál emlékeztek a vértanúra. A rendezvény a Szalézi Rendház udvarán kerti ünnepséggel zárult.
www.martinus.hu/szombathelyi7.hu Szaléziak.HU