Főoldal / Szalézi világ / Építsük a családot a mindennapok szertartásaiban
Építsük a családot a mindennapok szertartásaiban
2017-06-28 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„Az életen át tartó szerelem minden nap újra kezdődik.” Ez a szeretet lényege, a lényeg, amit A. M. Carré atya egyetlen alapelvbe sűrített, amit mindig megismétel a pároknak az esküvői szertartás során: „Mindörökké házastársak, örökre elköteleződve.”
És hogyan sikerül a házastársaknak hűségeseknek maradni egy egész életen át? A mindennapok rituáléin, szertartásain keresztül szeretve egymást: egy csók, egy köszönés, egy ölelés és ezer gesztus, amelyek szertartásosak lehetnek ugyan, de soha nem válnak rutinná. A rendfőnök a 2017. évi strennában arra hív bennünket, hogy építsük a családot a mindennapok rituáléiban, élve „a szeretetet, amely hűséges, örök és nyitott az életre”.
Együtt étkezve, ugyanaz az asztal körül egy olyan családi rituálé, mint egy romantikus hétvége egy pár számára.
A rituálék hozzájárulnak a kötelékek megerősítéséhez, amelyek egyesítik az embereket, és néha újak létrtehozásához, amelyek sokkal stabilabbá teszik a családot. A családi kötelékek eszeveszett ütemben gyengülnek a mai világban, ahol semmi sem állandó, tartós és biztos. Így a családok csak akkor őrizhetik meg egységüket, ha minden tagjuk valóban megtesz mindent, hogy a családi szertartások és a hagyományok megerősödjenek. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy egy identitástudat és kötelék jöjjön létre a tagok között, akik megtalálják a családban a biztonság nukleuszát és a stabil ragaszkodás garanciáját.
Mint a rutinból fakadó tevékenységek, a rituálék is ismétlődnek olyan mértékben, hogy egy idő után előreláthatóak lesznek. Mindenki tudja, hogy mit várhat, és milyen feladatai vannak.
Van azonban egy lényeges különbség: a rituálék, a rutinhoz képest nagyon erős szimbolikus jelentéssel bírnak a család számára.
A reggeli öltözködés egy rutin. Köszönteni a partneredet vagy a gyermekedet egy csókkal, mielőtt elhagyod a házat, már egy szertartás. Ez azért van, mert ellentétben az öltözködés rutinjával, a csók egy igen fontos értéket foglal magába. Például, azt jelentheti, hogy szeretlek... hiányozni fogsz.
A vasárnapi ebéd, az együtt pihenés a nap végén egy fagylalt, vagy egy csésze kávé mellett – ezek mind példák a rituálékra, és minden család kifejleszti idővel a saját szertartásait.
Amikor a gyerekek kicsik, a rituálék a növekedésükhöz kapcsolódnak: etetés, fürdetés, vagy lefektetés. Minden alkalommal, amikor egy ilyen cselekvést közösen végzünk, konszolidálódnak a kapcsolatok a szülők és a gyermekek között.
Rituálé helyszíne lehet minden tér, amelyhez a szülők és a gyerekek hozzáférhetnek, és biztosak lehetnek abban, hogy itt találni fognak alkalmat egy-egy jelentőségteljes tapasztalat, vagy érzelemcserére a szeretett személlyel, ami minden nap különös módon erősíti az érzelmi kötelékeket.
Összefoglalva, a rituálék a rítusok körüli, egységben eltöltött értékes időt jelentik, amelyek tudnak egyfajta biztonságot és védelmet garantálni, amire mindannyiunknak szüksége van annak érdekében, hogy megtaláljuk a nyugalmat és az egyensúlyt. Általuk a családunk részének érezzük magunkat, amely megfelelő helyet kínál nekünk, hogy kommunikáljuk és életben tartsuk az egymás közötti kapcsolatainkat.
A rituálék hatalma pontosan ez: alkalmakat hoznak létre a találkozásra, még az ellentétek idején is, és természetesen, megerősítve a kötelékeket, ha a harmónia visszatér.
ANS – Róma/Szaléziak.HU