Főoldal / Szalézi világ / Család és megbocsátás – márciusi gondolatok a strennáról
Család és megbocsátás – márciusi gondolatok a strennáról
2017-03-28 Kedd | #Szalézi világ | KIEMELT | ARCHIVÁLT
„A családban mindenkinek joga van bocsánatot nyerni és másnak megbocsátani, ezáltal építeni és helyreállítani a családot.”
„Mindenkinek joga van a megbocsátásra”
Ez az egyik mondat a 2017. évi strenna magyarázatából, amit kőbe kellene vésni: „Mindenkinek joga van a megbocsátásra”, mert a megbocsátás az az út, ami a boldogsághoz és az igazi békéhez vezet.
Igaz, hogy az életünkben mindannyian szenvedtünk már, mert megsértettek, és biztos, hogy mi is megsértettünk valakit; nem mindig bocsátottunk meg, se nem nyertünk bocsánatot minden egyes alkalommal. Ilyen esetekben sok év is eltelhet, de továbbra is ennek az „elvékonyodott” légkörében élünk, amelyet a neheztelés, a gyűlölet, a harag jellemez. Ha a sértés a családon belül történt, és nincs megbocsátás, a családi élet pokollá válik.
Kétségtelen, hogy számos családi probléma abból származik, hogy „neheztelünk és nehéz megbocsátani.” Mit tehetünk, ha egy ilyen fájdalmas helyzettel szembesülünk? Ferenc pápa ezt mondta a családoknak: „Azonnal be kell gyógyítanunk a sebeket, amiket okoztunk, és haladéktalanul újraszőni a családon belül megbomlott kötelékeket. Ha túl sokáig várunk, minden nehezebbé válik. Van egy egyszerű titok, hogy begyógyítsuk a sebeket és elkerüljük a vádaskodást: ne hagyjuk, hogy lenyugodjon a nap anélkül, hogy bocsánatot kérnénk... Nincs szükség hosszú beszédekre, egy simogatás is elég: egy simogatás, és mindenen túl vagyunk, újra lehet kezdeni.”
A rendfőnök, Ángel Fernández Artime a 2017-es strenna magyarázatában azt mondta, hogy a családoknak „meg kell tanulni a hibáikon keresztül családdá válni. Ez alázatot és megértést, megbocsátást és irgalmasságot követel”.
„A megbocsátás alapvető fontosságú mind az érzelmi egészség, mind a lelki túlélés szempontjából” - írta C. Vargas. „Megbocsátás nélkül a család a konfliktusok színterévé és a bűncselekmények fellegvárává válik. Megbocsátás nélkül a család beteg lesz.” Emiatt alapvető fontosságú a rendfőnök állítása: „„Mindenkinek joga van a megbocsátásra és mindenkinek joga van bocsánatot nyerni és másnak megbocsátani, ezáltal építeni és helyreállítani a családot.”
De melyek azok a lépések, amelyeket valakinek meg kell tenni, hogy megbocsásson, és így „újjáépítse a családot”? „Felkészíteni a családokat, hogy képesek legyenek megbocsátani; új kezdésként javasolni a kölcsönös megbocsátást; tudni együtt élni, megérteni, mentséget találni és megbocsátani; de mindenekelőtt megérezni Isten feltétel nélküli szeretetének ölelését… aki határtalanul szeret”- hangsúlyozta a rendfőnök.
„A családban mindenkinek joga van bocsánatot nyerni és másnak megbocsátani, ezáltal építeni és helyreállítani a családot.”
Ángel Fernández Artime
rendfőnök