Főoldal / Magyar Tartomány / Budapest – Emléktáblát avattak Bús János szalézi testvér feltételezett sírhelyén
Budapest – Emléktáblát avattak Bús János szalézi testvér feltételezett sírhelyén
2022-12-09 Péntek | #Magyar Tartomány | KIEMELT | ARCHIVÁLT
A rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában december 8-án Andrásfalvy János tartományfőnök jelenlétében emléktáblát helyeztek el Bús János szalézi testvér feltételezett sírhelyénél.
A rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellája az 1956-os forradalom áldozatainak végső nyughelye, itt találták meg és azonosították Boldog Sándor István földi maradványait is. De a szaléziak nem álltak meg a kutatásban, hiszen tudták, hogy a jeltelen sírok egyikébe földelték el 1957-ben kínzások és verések közben elhunyt Bús János szalézi testvért is.
Dr. Susa Éva igazságügyi antropológus kutatásai során a nyomára bukkant olyan feljegyzéseknek, amelyek alapján, bár a sír még nincs föltárva és a benne nyugvók nincsenek azonosítva, feltételezhető, hogy a kihallgatások során agyonvert szalézi testvért a 301-es parcella 12. sorának 21-es sírhelyén földelték el.
Andrásfalvy János tartományfőnök, Derossi Raja tartományi vikárius, Ábrahám Béla előző tartományfőnök, Nádudvari Géza tartományi titkár, a szalézi iskolák fiataljainak csoportja, az intézmények igazgatói és néhány tanár kíséretében emléktáblát helyeztek el az említett helyen és lerótták tiszteletüket előtte.
Bús János szalézi testvért a forradalom leverése után részt vette az illegális röplapok és újságok terjesztésében. Lakhelyén egy vakbuzgó kommunista feljelentette, letartóztatták és mint megannyi mást, a kihallgatások során annyira megverték, hogy 1957. április 2-án elhunyt, ami után jeltelen sírba földelték el.
A Nemzeti Gyászpark Látogatóközpontban a csoport megtekintette a Sándor István földi maradványainak megtalálásáról készült rövid dokumentumfilmet, meghallgatták a szakértő, dr. Susa Éva élvezetes beszámolóját és megtekintettek egy kisfilmet az 1956-os forradalom és szabadságharcról.
Szaléziak.HU