Főoldal / Szalézi világ / A Don Bosco Szaléziak készülnek a mesterséges intelligencia korszakára
A Don Bosco Szaléziak készülnek a mesterséges intelligencia korszakára
2024-05-08 Szerda | #Szalézi világ
A 28. Egyetemes Káptalan megbízására, hogy kreatívan, bátran és nevelő módon válaszoljon a digitális kultúrára, valamint Ferenc pápa közelmúltbeli felhívására a mesterséges intelligencia fontosságáról az egyház számára, a szalézi tömegtájékoztatási szektor létrehozta a Mesterséges Intelligencia Nemzetközi Szalézi Bizottságát (International Salesian Commission for Artificial Intelligence - ISCAI).
Az ISCAI-t azzal a céllal hozták létre, hogy az idők jeleihez igazodjon, kihasználja a gyorsan fejlődő mesterséges intelligencia technológiájának előnyeit, valamint hogy a Szalézi Családot és a kedvezményezetteket is megismertesse az eszközökkel és azok etikai és erkölcsi vonatkozásaival.
Az ISCAI alakuló online ülésére 2024. május 7-én került sor. Gildasio Mendes SDB, a tömegtájékoztatásért felelős főtanácsos és az ISCAI elnöke vitaindító beszédében elmondta, hogy „ennek a bizottságnak az elsődleges célja, hogy interdiszciplináris szemszögből reflektáljon a mesterséges intelligenciára, és iránymutatást adjon a fiatalokkal szorosan együttműködő szaléziak és pedagógusok számára. ” Azt is elmondta, hogy „a bizottság tagjait gondosan választották meg, szem előtt tartva a testület tágabb elképzeléseit. Legalább egy tag képviseli a szalézi világ mind a hét régióját. A kezdeti csapat a szaléziak és a világ különböző részeiről származó, mindkét nemhez tartozó laikus munkatársak élénk keveréke, akik az AI területtel kapcsolatos különféle szempontok specialistái. Vannak professzorok, kutatók, filozófusok, kreatív szakemberek, számítástechnikai szakértők és erőforrásokkal foglalkozó személyek”. Mendes atya vitaindító beszédében kiemelte Őszentsége Ferenc pápa „Mesterséges intelligencia és béke” 57. Béke Világnapja alkalmából kiadott üzenetének lényeges elemeit is.
A köszöntőt és a vitaindító beszédet követően a bizottság tagjai röviden bemutatkoztak, bemutatták szakterületeiket és kreatív elfoglaltságaikat ezen a területen. Ennek a fejlődő mesterséges intelligencia technológiának a merész elfogadása és jó hasznosítása volt az a közös téma, amely mindenki gondolati mintáját összekapcsolta.
A bizottság feladata, hogy feltárja a következő területeket;
- a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek a kommunikációs és oktatási erőfeszítések fokozására;
- a mesterséges intelligencia fejlesztésének és használatának etikai következményei;
- a mesterséges intelligencia alkalmazása a társadalmi igazságosság és a marginalizáltakról való gondoskodás elősegítésére.
A bizottság tagjai:
- P. Gildasio Mendes SDB, a tömegtájékoztatásért felelős főtanácsos
-P. Ricardo Campoli SDB, a tömegtájékoztatási szektor tagja
- P. Ernest Rosario SDB, az ISCAI koordinátora
- Hemerson Pistori (Brazília)
- Charo Fernandez (Madrid)
- Cristina del Aquila (Barcelona)
- Brendan Chua (USA)
- Esteban Inga Ortega (Ecuador)
- P. Paul Dungca SDB (Fülöp-szigetek)
- P. Arockia Selvakumar SDB (India)
- P. Felix Olamide SDB (Nigéria)
- P. John Paul Swaminathan SDB Franciaország)
Hogyan értelmezhetjük az AI-t szalézi szemszögből? - ez lesz az egyik alapvető kérdés, amely a kutatás, az innováció, a megbeszélések, a mérlegelés, az esettanulmányok és a szakpolitika kidolgozása felé irányítja ezt a csapatot.
A mesterséges intelligencia minden területre történő integrálásának felgyorsulásával összefüggésben egyes írók a mesterséges intelligenciára szabott új etika mellett érvelnek. Azt is megvitatják, hogyan hatnak egymásra az emberek, a természet és a technológia globális szinten. Ez azt mutatja, hogy a digitális kérdések szorosan kapcsolódnak az emberi fejlődéshez és a környezeti aggályokhoz.
Ezért ahelyett, hogy csak egy új korszakot ölelnénk fel, ahol a technológia minden problémát megold, a hangsúlyt az emberek és a technológia közötti kapcsolat humanizálására kell helyezni. Ez a környezettel való törődést, az emberi méltóság és jogok tiszteletben tartását, a gazdaság és a politika újjáélesztését, a globális együttműködés előmozdítását és a technológia felelősségteljes integrálását jelenti, amint azt Ferenc pápa a Laudato Si-ben és a Globális Oktatási Paktumban szorgalmazza.
Mendes atya elmondta, hogy a következő két találkozót 2024. szeptember 5-én és december 4-én tartják. A találkozó azzal a felhívással zárult, hogy legyünk kreatív nagykövetek, akik támogatják a fejlődő technológiák, például a mesterséges intelligencia pozitív felhasználását az egész emberiség és otthonunk, a Föld bolygó jobbítása érdekében.
ANS-Róma/Szaléziak.HU