Főoldal / Szalézi világ / A világnapokat nem csak szavakkal, hanem a konkrét tényekkel ünnepeljük
A világnapokat nem csak szavakkal, hanem a konkrét tényekkel ünnepeljük
2020-10-17 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Október 15-én van a vidéki nők világnapja, október 16-án az élelmezési világnap, 17-én pedig a szegénység elleni küzdelem világnapja. Ezeknek a napoknak és a hozzájuk kapcsolódó eseményeknek az a céljuk, hogy olyan problémákra hívják fel a figyelmet, amelyekre ma még nem találtak megoldást. Olyan problémákra, amelyek megoldására elképzelhetetlen, hogy ne igyekezzenek mindent megtenni. Vagyis ahogyan a Szalézi Család oly sok tagja és Don Bosco karizmájának örökösei teszik, több országot és kontinenst érintő közös elkötelezettségben.
Gumbo Dél Szudán fővárosának, Jubának a külvárosa. Itt egy missziós központot vezetnek a szaléziak egy 10 hektáros földterületen, amely egy nagy menekülttáborral határos. A misszión belül a minden nap buzgó lelkes tevékenység folyik: általános iskolai órákat tartanak, több ezer ételt készítenek, orvosi segítséget nyújtanak az anyák és a gyermekek egészségének figyelemmel kísérésével, és megművelik a földet, amit itt elsősorban nők végeznek .
A misszió területének egyik részén található a „Mazzarello Központ Nőknek”, a Segítő Szűz Mária Leányai által vezetett segítséget nyújtó szakképzési központ, amely kifejezetten ezeknek a nőknek szól.
Egy napon a menekülttáborba látogatva a misszionáriusok észrevettek néhány mikroszkópos veteményeskertet a kunyhók között, legfeljebb 3-4 négyzetméternyi földet, amelyet végtelen gondossággal műveltek meg. A természetes következmény az volt, hogy valami konkrétat gondoltak ki. Így született meg az a mezőgazdasági projekt, amely 150 nő bevonásával biztosítja az élelmezésbiztonságot a családok számára (amelyek gyakran csak anyákból és gyermekekből állnak). Ennek az országnak a talaja termékeny, de a polgárháború évei, az éhínség, a migráció és a tucatnyi egyéb ok megakadályozta a mezőgazdaság fejlődését.
A misszió földjén a nővérek nagy, négyzet alakú telket hoztak létre, amelynek oldalai körülbelül 500 méteresek, három területre osztva: az elsőt magának az "iskolának" szentelik, ahol a nőknek megmutatják, hogyan kell művelni a földet; a másodikban minden nő egy kis földdarabot kapott; a harmadikban a nőket csoportokra osztják a közösségi művelés gyakorlása céljából. E mezőgazdasági projekt mellett az állatok, például a csirkék és a kecskék tenyésztésére vonatkozó projekt is kidolgozás alatt áll.
A Gumbo szalézi misszióban ma 300 család kap élelmiszer-támogatást, körülbelül 2500 gyermek számára garantálják a napi étkezést, míg anyjuk a nővérek szakképzési központjában jár (írás-olvasás, varrás, főzés), további 150-en pedig kifejezetten a mezőgazdaságnak és a tenyésztésnek szenteltik magukat.
A jótevők nagylelkűségének köszönhetően a torinói a "Missioni Don Bosco" szalézi misszióiroda, új boronát vásárolhatott, két tornyot épített és két nagy víztartályt telepített az öntözéshez és az állatok táplálásához.
Nem csak szavak, hanem konkrét gesztusok ezek, amelyek nem kis mértékben javítják ezeknek az embereknek az életminőségét. Úgy gondoljuk, hogy ez a legjobb módja annak, hogy megünnepeljük ezeket a világnapokat, megosztva az elért eredmény felett érzett megelégedettséget, de már előre tekintve egy új elérendő cél felé.
news.missionidonbosco.org/Szaléziak.HU