Főoldal / Szalézi világ / Angola – Második esély a törvénnyel összetűzésbe került fiataloknak
Angola – Második esély a törvénnyel összetűzésbe került fiataloknak
2023-07-19 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Angolában, mint sok más országban, a szaléziak kifejezetten a veszélyeztetett fiatalokkal foglalkoznak, és néhány éve, Don Bosco megelőzési módszerét követve, „Um novo começo” („Új kezdet”) néven rehabilitációs programot dolgoznak ki a törvénnyel konfliktusba került fiatalok számára. A gyermekek és családjaik minden évben profitálnak ebből az oktatási és szociális kezdeményezésből, amely képző tanfolyamokat, szakmai ismereteket és pszichológiai tanácsadást kínál a fiatalok egészséges családi környezetbe való visszailleszkedéséhez.
Angolában nincsenek létesítmények a törvényt megszegő fiatalok számára. Vannak, akiket detoxikáló központba küldenek, másokat a szociális szolgálatok követnek, sokan visszatérnek az utcára, és rövid idő múlva újra elkövetik ugyanazokat a hibákat. Az „Um novo começo” szalézi program sajátossága, hogy a szalézi misszionáriusok aktívan bevonják a családokat, és nem csak a gyerekeket igyekeznek visszavezetni a családi otthonukba, személyeségfejlesztéssel, oktatási és iskolai tevékenységekkel, hanem pszichológiai támogatást és szakmai tanfolyamok elvégzésének lehetőségét kínálják a szülőknek.
Tavaly 209 gyermek (186 fiú és 23 lány) és családjaik részesültek Luandában a Dom Bosco Angola által az Európai Unió finanszírozásával, valamint az angolai kormány és az UNICEF támogatásával kidolgozott szalézi kezdeményezésben.
A 16 éves Francisco a szalézi program egyik kedvezményezettje. Egy tinédzsercsoport tagja volt, akik egy dulakodás során megkéseltek egy másik fiatalembert, aki életveszélyben volt. A bíró hat hónap próbaidőre bocsátotta, és a büntetését az „Um novo começo” projekten keretében a szalézi központban töltötte le.
"Amikor a szaléziakhoz kerültem, azonnal megkedveltem a nevelőket és a beszélgetést, amit velem folytattak a barátaimról, a dohányzásról és az ivásról való leszokásról... Olyannyira, hogy még egy barátomat is magammal hoztam a tanfolyamra" - magyarázza. Francisco részt vett a festő- és rajzműhelyben, valamint a Referenciaszemélyek, nem és szexualitás témakörű műhelyben. Minden kurzus célja, hogy elősegítse a serdülők bevonását az önkormányzat által kidolgozott csoportokba és projektekbe, erősítse önbecsülésüket és társadalmi felelősségvállalásukat, ösztönözze részvételüket művészeti és kulturális csoportokban, és jelentősen hozzájáruljon identitásuk építéséhez és erősítéséhez.
A projektmenedzserek segítik és irányítják a családokat a serdülők számára szükséges figyelem felkeltésében a viselkedésváltozás folyamataiban. Emellett elősegítik az egészség és az oktatás fejlesztését, biztosítják a fejlődési folyamataikhoz szükséges lehetőségeket, valamint a kultúrához, a sporthoz, a jól kihasználható szabadidőhöz való hozzáférést; mindezek segítik a fiatalok visszailleszkedését a társadalomba, és azt, hogy örömmel és kiteljesedve éljenek.
„A családom nagyon örült, hogy elvégeztem ezeket a tanfolyamokat és részt vettem ezekben a tevékenységekben. A projekt oktatói és a családom segítségével, akik a kezdetektől fogva támogattak, valóban úgy döntöttem, hogy újrakezdem az életem” – magyarázza Francisco.
Marquinha Pires a projekt egyik kedvezményezettjének édesanyja. „A fiam kilenc hónapja van itt, új ember, és jól viselkedik. Köszönöm az angolai szaléziaknak azt a munkát, amit velünk és gyermekeinkkel végeztek, akik az életkörülmények miatt a fiatalkorúak bírája elé kerültek. Az „Um novo começo” projekt sokat segített nekünk az átnevelési folyamatban” – vallja.
Ő maga is részt vett a szaléziak által kínált egyik szülői tanfolyamon, és beszámol arról, hogy ez nagyon hasznos volt a törvényt megszegő gyermekes családok számára, mert lehetővé teszi számukra, hogy átneveljék gyermekeiket „különféle témákon keresztül, mint pl. határozott és pozitív kommunikáció, felépülés és visszailleszkedés a társadalomba, tanítás az általános iskola számára, valamint pszichológiai és orvosi segítségnyújtás”.
„A lehetetlen lehetségessé vált, mert úgy gondoltuk, hogy a járvány tönkreteszi gyermekeink elkísérését, és nem folytatják a projekt által biztosított szakképzést. De nagy örömünkre ez nem történt meg” – fejezi be elégedetten az asszony.
ANS-Luanda/Szaléziak.HU