Főoldal / Szalézi világ / Brazília – Szalézi diák sikere a nemzetközi innovációs versenyen
Brazília – Szalézi diák sikere a nemzetközi innovációs versenyen
2021-10-25 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
környezetvédelem • díj •
A 17 éves Gabriel Fernandes a brazíliai Itajaíból, a "Parque Dom Bosco" szalézi házból elnyerte a Stockholmi Ifjúsági Víz Díjat (Stockholm Youth Water Award), egy 1997-ben alapított nemzetközi díjat, amelyért minden évben ezrek versenyeznek, fiatal elmék, akik a vízvédelemmel és más fenntarthatósági kérdésekkel foglalkoznak.
A Colégio São José diákja 26 ezer szavazattal aratott győzelmet az innovációs versenyen. Projektje, amelynek címe a "Mikroműanyag -visszatartó mechanizmus kifejlesztése vízkezelő üzemekben (ETA)", amelyet Fernanda Poleza professzor közreműködésével fejlesztett ki, olcsó, és javítja a víz minőségét azáltal, hogy egy speciális szűrővel elérte a 80% -os hatékonyságot, és kiszűri a 300 µm -nél kisebb részecskéket is. Az Itajaí (Semasa) Városi Vízügyi és Közegészségügyi Szolgálat telepíteni fogja a diák által készített szűrőt egy tisztítótelepen.
A „Stockholm Youth Water Award” 15 és 20 év közötti fiatalokat gyűjt össze világszerte, akik felelősek a vízzel és a fenntarthatósággal kapcsolatos projektek kidolgozásáért. 1997-ben hozták létre, és Viktória svéd hercegnő pártfogolja. Gabriel 32 résztvevővel versenyzett, akik bejutottak a döntőbe.
"Az a tervem, hogy belépek egy egyetem inkubátorházába, hogy létrehozzak egy céget. És kifejlesszek egy szűrőt több város számára. Mivel Itajaí úttörő, más városok is ezt akarják majd, és ezt a szűrőt nagyon jól tovább tudjuk fejleszteni" - tervezi Gabriel.
"A felmérés, amelyre leginkább felfigyeltem, az volt, hogy egy hét alatt annyi műanyagot nyelünk le, mint egy hitelkártya. Egy hónap alatt, mint egy darab Lego. Egy év alatt egy sisakot. Szóval sok. Rengeteg mikroműanyagot fogyasztunk” – emlékszik vissza.
A műanyag részecskék nagyon aprók, miután a palackok vagy más tárgyak hosszú ideig ki voltak téve a környezetnek. A nap és a szél hatása az anyagot különböző részekre bontja, és az évek során például egy palack több ezer mikrorészecskévé alakulhat, amelyek halak és származékok fogyasztásával jutnak el az emberhez. „Lerakódnak a szövetekben, megzavarják az anyagcserét. Ez az enzimek változásain látszik. Vannak olyan tanulmányok, amelyek kimutatták a mikroplasztikát az emberi méhlepényben, ez az egyik legkomolyabb, és más tanulmány, amely kimutatta a mikroplasztikát a vérben" – magyarázza Gabriel professzora. A probléma enyhítése érdekében Gabriel Fernandes egy olyan szűrőt dolgozott ki, amely visszatartja a mikroműanyagokat és átengedi a vizet, tehát eltávolítja ezt az anyagot a vízből. „Tehát ez valójában egy nagyon egyszerű a művelet egy nagyon összetett probléma esetén" - magyarázza.
"Ha a fiataloknak sikerül elszakadni a Tik Toktól és az Instagramtól, jó dolgokat tehetünk szerte a világon. Ez egy jó példa, és az biztos, hogy azok a fiatalok, akik most látták Gabrielt, érezni fognak valami ébresztőt, bennük is elültettünk egy kis magot" - mondja a tanár.
ANS/itajai.sc.gov.br/g1.globo.com/Szaléziak.HU