Főoldal / Pályázatok / Clarisseumi plébániaépület tetőfelújítása
Projekt azonosító: EGYH-EOR-20-0021 Felhívás: Egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások
Clarisszeum Plébánia épület
1045 Budapest, Árpád u. 199. hrsz: 72997
A Clarisseum és a hozzá tartozó plébánia épületének története
Létrejötte elsősorban a Károlyi grófi család gyermekszeretetének a gyümölcse. 1870-ben megalapították az Első Budapesti Gyermekmenhely Egyletet, s az épületkomplexum tervezésére a család Ybl Miklóst kérte fel. 1903-ban az intézményt a vincés nővérek vezetésével katolikus leánynevelő intézetté szervezték át. 1924-ben az Országos Katolikus Patronázs Egyesület vette bérbe, és átadta a szalézi szerzeteseknek. 1949. január 1-ei hatállyal a Clarisseumot, önálló plébániává tette és annak ellátását a szalézi rendre bízta. A plébánia az 1993-as egyházmegyei határrendezés során került a váci egyházmegyétől az Esztergom-Budapesti főegyházmegyéhez és a szalézi rend gondozásába.
Plébánia épület, támogatás felhasználása
A DON BOSCO SZALÉZI TÁRSASÁGA elhatározta, hogy a tárgyi épületet hosszabb távon „Ifjúsági Ház” céljára fogja hasznosítani.
A rend anyagi erőforrásai sajnos nem teszik lehetővé, hogy célját egyetlen tervezési, és építési ütemben megvalósíthassa. Ezért úgy döntött, hogy az épület állagát leginkább veszélyeztető állapotban lévő szerkezetének, a tetőfedés felújítása tervezési, és kivitelezési munkálataival kezdi az épület felújítási folyamatot. A támogatást teljes egészében a kivitelezési munkára fordítottuk.
A tervezésben és kivitelezésben részt vevők:
Építész tervező: Burits Oktávián,
Faanyag szakértő: Farkas Éva,
Statikus: Berényi László
A tetőfelújítás kivitelezését teljes egészében a Szalézi Művek Kft (Kazincbarcika) végezte.
A támogatott, megvalósult tevékenység jelentősége, eredménye, kommunikációja:
Az épület teljes körű felújítása után lehetővé válik, a kitűzött cél megvalósítása. A tetőcsere jelentősége abban áll, hogy az elöregedett tetőszerkezet cseréje nélkül nem lehet a belső felújítási korszerűsítési munkákat elvégezni. A tető korszerű tűz- és gombásodást gátló vegyi anyagokkal védett faanyag felhasználásával készült. A cserép az Örökségvédelmi hatóság által jóváhagyott Tondach Pilis szegmens íves vágású, hornyolt natúr téglavörös színű. A munkákról folyamatosan készültek fotók, valamint a rend kiadásában, rendszeresen megjelenő Szalézi Értesítőben is beszámol a beruházásról.
A szalézi rend hivatásához hűen Budapesten is próbál több helyen ifjúsági közösséget építeni. A közösség építéséhez legtöbbször a táborozáshoz és a szabad mozgást is lehetővé tévő környezet hiányzik. A most megvalósult kezdő beruházás ajapján a tervezett teljes felújítás ezt a jövőbeli célt szolgálja.