Főoldal / Magyar Tartomány / Don Boscóval a fiatalokért – a Magyar Szalézi Munkatársak Egyesülete
Don Boscóval a fiatalokért – a Magyar Szalézi Munkatársak Egyesülete
2022-07-14 Csütörtök | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
A Magyar Szalézi Munkatársak Egyesülete 2009. március 24-én alakult meg hivatalosan. Ez nem azt jelenti, hogy korábban nem voltak Magyarországon szalézi munkatársak, de ekkor ismerték el hivatalosan a Szalézi Család ezen ágának jelenlétét hazánkban.
Az előzmények
A Don Bosco lelkisége iránt elkötelezett „világi szaléziak” magyarországi jelenléte nagy múltra tekint vissza, hiszen Lonkay Antal vezetésével ők készítették elő az első szerzetesek 1913-as letelepedését Péliföldszentkereszten. A gyorsan növekvő, népszerű szerzetesrendet a történelem viharai 1949-ben elsodorták, tagjai több mint 40 évig bujkálva, szétszóratva éltek, a korábban velük együttműködő világiak is csak titokban tarthatták egymással a kapcsolatot. Kiemelkedő szerepe volt Krammer Andrásnak és feleségének, Krammerné Pálinger Máriának, akik a nehéz körülmények között sem feledkeztek meg a hivatásuktól eltiltott szaléziakról, segítették őket, ahogy csak tudták, és időről időre összehívták a munkatársakat közös imákra, találkozókra.
Megújulás a mai kor elvárásaihoz igazodva
Az 1989-es újrakezdés után a rendházak körül elindult az élet, megjelentek a fiatalok, családok, pedagógusok, aktív egyházközségi tagok, akik bekapcsolódtak a jó hangulatú programokba, majd megismerve a Don Boscó-i nevelési módszer nagyszerűségét elkezdték tanulmányozni a szalézi irodalmat. A közreműködés a fiatalok, különösen a szegényebb sorsúak felkarolásában, a fizikai segítségnyújtás mellett egyre fontosabbá vált a lelkiség és annak felismerése, hogy ez egy olyan evangéliumi út, amely világiak számára is járható, és tudatos döntéssel életre szóló növekedési lehetőséget adhat kereszténységünk megélésében. Innen már csak egy lépés volt annak felfedezése, hogy nem vagyunk egyedül, hanem egy világméretű, nagy családba tartozunk, a Szalézi Családba, amelyben több mint 30 ezer hozzánk hasonlóan lelkes hívő köteleződött el. Mindenki a saját helyi problémáira keresi a keresztény válaszokat, ugyanabban a hitben és lelkiségben, egy olyan nemzetközi közösség erejével, amely hathatós segítséget tud nyújtani a világ számos pontján.
Miután Ónodi Gábor koordinálásával megtettük a kellő lépéseket (elkészült például a szalézi munkatársak szabálykönyve, az Apostoli Élet Szabályzata első teljes magyar fordítása) és eleget tettünk az adminisztratív és szervezeti követelményeknek, Don Pasqual Chávez rendfőnök 2008-ban engedélyezte, hogy megalakuljon a magyarországi szalézi munkatársak tartománya, és ezt követően kezdődött el az Egyesület megalapítása, amely működésünk hivatalos keretét biztosítja. Jelenleg 10 helyszínen mintegy 150 ígéretet tett munkatárs van, akik életkoruknak, családi körülményeiknek, élethelyzetüknek és lehetőségeiknek megfelelően élik meg szalézi hivatásukat.
„A Szalézi Munkatársak Egyesülete a Szalézi Család egyik ága. A Szalézi Szent Ferenc Társaságával, a Segítő Szűz Mária Leányai Don Bosco Nővérekkel és más hivatalosan elismert csoportokkal együtt[1] hordozza a közös szalézi hivatást és velük közösen felelős a Don Boscó-i terv megvalósulásáért az egyházban és a világban. A világhoz való viszonyából fakadóan sajátos értékekkel gazdagítja a Szalézi Családot, tiszteletben tartva minden egyes ág identitását és önállóságát. Szoros lelki közösséget tart fenn a Szalézi Szent Ferenc Társaságával, amely az Alapító akaratából különös felelősséggel bír a Családban. ” (Apostoli Életút, Alapszabály 5. cikkely)
Szalézi munkatársak: szaléziak a világban
Az Egyesület megalakulása új színt vitt a korábban megszokott együttműködésbe. A nagyobb önállóság új lehetőségeket teremtett, ugyanakkor újra kellett gondolni és új alapokra helyezni a szerzetesek és világiak közötti kapcsolatot. Nem egyszerűen segítők akarunk lenni, hanem a lelkiségben is társak, így kölcsönösen támogatva, segítve egymást a karizma és a hivatás megélésében és a gondolkodásban ránk bízottakról. Az elmúlt évek talán legnagyobb hozadéka, hogy egyenrangú partnerekként vagyunk tagjai a Szalézi Családnak, hozzá tudunk járulni a szalézi mű épüléséhez és ehhez bizalmat, elfogadást kapunk.
Örömre okunk van azért is, mert az egyesületi keretben meg tudott valósulni a különböző csoportok egyéni sajátosságait figyelembe vevő struktúra, rendszeressé vált a kapcsolattartás, egységessé vált a lelkiség megismeréséhez szükséges kezdeti, és az egyre „szalézibbá” váláshoz nélkülözhetetlen állandó formáció. Aktív részesei lettünk a nemzetközi, ezen belül különösen a régiós együttműködésnek is, ezáltal jobban rálátunk a munkatársak gazdag tevékenységére, amelyet a fiatalok körében végeznek.
„Szalézi munkatársként élni válaszadást jelent az apostoli meghívásra, mely a Szentlélek ajándéka.” (Apostoli Életút, Alapszabály 2. cikkely) Köszönjük meg ezt az ajándékot, és kérjük Don Bosco égi közbenjárását, hogy egyre teljesebben meg tudjuk élni hivatásunkat!
Marillai Andrea SC/Szaléziak.HU
[1] Szalézi munkatársnak lenni nemcsak hivatás, hanem egy szervezethez való csatlakozás is, aminek szabályai vannak