Főoldal / Szalézi világ / Egyesült Államok - Szülőket támogató oktatási és fejlesztési programok
Egyesült Államok - Szülőket támogató oktatási és fejlesztési programok
2021-06-01 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Az USA-beli New Rochelle-ben található Szalézi Missziók irodája is csatlakozik a humanitárius szervezetekhez és a nemzetközi közösséghez a szülők napjának megünneplésében, amelyet az ENSZ Közgyűlése 2012-ben hirdetett ki. Minden évben június 1-jén ünnepeljük a szülőket az egész világon, és lehetőséget adunk arra, hogy értékeljük minden szülőt a gyermekek iránti elkötelezettségükért.
Ebben az évben az ENSZ arra összpontosít, hogy a szülők milyen szerepet játszottak a járvány idején. Az ENSZ megjegyezte: „A család horgonyaként, valamint közösségeink és társadalmaink alapjaiként a szülők felelőssége, hogy menedéket nyújtsanak és óvják családjaikat, gondozzák a még nem iskolaköteles gyermekeket, és ezzel egyidejűleg felelősségteljesen folytassák munkájukat. A szülők támogatása nélkül veszélyben van a gyermekek egészsége, oktatása és érzelmi jóléte. A családbarát munkahelyi politikák és gyakorlatok bevezetésével a vállalatok és szervezetek jobb helyzetben lesznek a gyermekek biztonságának és jólétének előmozdítása, valamint a munkavállalók szisztematikus támogatása érdekében."
A világ több mint 130 országában végzett munkájuk során a szalézi misszionáriusok programjaikkal támogatják a gyermekek szüleit. Gus Baek atya, a Szalézi Missziók igazgatója elmondta: „A szülők támogatása elengedhetetlen a gyermekek jólétéhez és a fiatalok iskolában maradásához, valamint a tanulmányaikra való összpontosításhoz. Míg elsősorban az oktatásra összpontosítunk, arra is törekszünk, hogy átfogó szolgáltatásokat nyújtsunk, amelyek segítik a fiatalokat és családjaikat az egészséges és produktív életben. "
A szülők globális napja tiszteletére a Szalézi Missziók büszkén osztja meg azokat a programokat, amelyek oktatást és támogatást nyújtanak a szülőknek és gyermekeiknek világszerte.
ANGOLA
A Szalézi Nemzetközi Önkéntes Fejlesztési Szolgálat (VIS) új menedéket nyitott fiatalok és fiatal egyedülálló anyák számára az angolai Luandában. A fiatal nők a menedékházban élhetnek, kaphatnak szolgáltatásokat és megvédik őket az utca veszélyeitől.
A menhely minden évben 20 kiskorú, egyedülálló anyának nyújt támogatást. Hozzáférhetnek az orvosi támogatáshoz, a pszichológiai segítséghez és a szakképzési tanfolyamokhoz. Egyes esetekben a családegyesítés is lehetővé válik.
Dana egy 15 éves fiatal nő egy veszélyeztetett otthonból, aki nemrég érkezett a menhelyre. Luandában egy híd alatt élt kislányával, Sofiával. Míg Dana megismerkedett más fiatalokkal, szembesült az erőszakkal és a degradációval is, ami csak tovább súlyosbodott a COVID-19 járvány terjedésével. Dana egy kis orvosi rendelőben adott életet Szófiának a város szélén. Szófia első bölcsője egy kartondoboz volt. Danának kevés forrása volt, és tudta, hogy ilyen körülmények között nem tudja felnevelni a lányát. Szófia alig néhány hetes korában találkozott először a VIS önkéntesével.
Amikor a VIS önkéntese felajánlotta neki a szalézi menedékhely lehetőségét, Dana nem volt benne biztos, de végül elfogadta. Most Dana nyugodt, mivel tudja, hogy lányával biztonságban vannak. Hozzáférhetnek olyan erőforrásokhoz, amelyekhez még soha, és Danának valós esélye van arra, hogy szakképzést szerezzen, hogy jobb életet tudjon biztosítani mindkettőjük számára.
KONGÓI DK
Az elmúlt két évben a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti régiójában, Bukavu városában található Don Bosco Központ támogatta azokat a nőket, akik csatlakozni kívánnak a Villageoise d Epargne et Crédit Egyesület (AVEC) által vezetett női csoportokhoz, amelyek a falvak megtakarításait és hiteleit intézik. A Don Bosco Központ 20, többnyire anyákból álló nőcsoportot segített létrehozni.
A nők minden héten 1000-5000 kongói frankot (CF), azaz nagyjából 60 centet tettek be csoportjuk széfjébe, amellett, hogy további 200 CF-t letétbe heyleztek a szolidaritási alapba. Néhány hét múlva a csoport tagjai hitelért folyamodhatnak és akár 10 000 CF-t is kaphatnak olyan szükséghelyzetek megoldására, mint a gyermek születése, betegség vagy a család halála. Az AVEC csoportok elősegítik a szolidaritást, tanítják a pénzkezelést és a megtakarításokat, és lehetőséget adnak hitel igénylésére kisvállalkozás indításához.
A pandémia kezdete óta a körülmények a Kongóban romlottak, és sok nőnek már nincs pénze az AVEC-csoport tagdíjának befizetésére. Két szociális munkás a bukavui Don Bosco Központból próbál segíteni nekik.
"Nicole és Gisèle induló támogatást osztott szét, 50-150 dollárt több mint 120 nagyon szegény anya között, akik nem tudtak kis jövedelmet termelő vállalkozásba kezdeni és teljes mértékben részt venni az AVEC csoport munkájában" - mondta Piero Gavioli atya, a Don Bosco Központ igazgatója.
PORTUGÁLIA
A SolSal (Szalézi Szociális Szolgálat) által támogatott „Ragyogó anyák - az egyszülős női családok megerősítése” projekt a Cepsa Alapítványtól elnyerte a „Társadalmi Érték Díjat”. A Szalézi Alapítvány által támogatott projektet a portugáliai Evorában hajtják végre, és az öt elismert portugál projekt egyike.
Nehéz azoknak a nőknek kielégíteni családjuk napi igényeit, akik férjük, párjuk vagy nagycsaládjuk támogatása nélkül nevelnek gyermekeket. Szembesülhetnek az alacsony jövedelemmel és az alacsony iskolai végzettséggel is, amelyek nagy hatással vannak családjukra, kapcsolataikra és önértékelésükre.
A projekt integrált megközelítéssel foglalkozik a gyermekneveléssel, a személyes, társadalmi és szakmai kihívásokkal együtt. Van iskolai és oktatási támogatás a fiatalok számára, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés támogatása az egyén és a család jogainak megértése érdekében, workshopok a személyes gondozásról és az odafigyelésről, segítség önéletrajz elkészítéséhez, valamint segítség az álláskeresésben és az álláskeresésben.
ZAMBIA
A szalézi vezetésű „City of Hope” (a Remény városa), amely a zambiai Lusakában található, a zambiai kormány által meghatározott iránymutatások alapján reagál a COVID-19 járványra. A programban szereplő lányok olyan arcmaszkokat készítettek, amelyeket viselnek és másoknak is osztanak, miközben iskolai csomagjaik kitöltésével, tanulással, olvasással és kézművességgel is foglalkoznak.
A Remény városát működtető szalézi nővérek arra is összpontosítottak, hogy tanárokkal, anyákkal és más oktatókkal együttműködve tanítsák a gyermekeket a szexuális és nemi alapú erőszak kérdéseire, amely a lezárás során nőtt a közösségeken belül. Tájékoztató leveleket küldtek az ifjúságnak, hogy oktassák őket ezekről a tantárgyakról, mivel a fiatalokat nem lehet tanítani az osztálytermekben.
„Ezekkel az egyéb eszközökkel is megpróbálunk közel lenni hozzájuk, még az országos lezárási intézkedések körüli kihívások ellenére is. Eddig jól állunk, és üzenetünk eljut hozzájuk”- mondta Prisca Mulenga Mwila szalézi nővér a Remény városából.
A szalézi nővérek különféle támogatási projekteket is készítenek arra az esetre, ha enyhülnek a lezárási korlátozások, ideértve a közösség összes önfenntartó programjának támogatására irányuló, hosszabb távú adománygyűjtési erőfeszítéseket is. Ezenkívül a szalézi nővérek napi négy-öt tálca tojást szednek össze a gazdaságban lévő csirkék jóvoltából.
ANS - New Rochelle/Szaléziak.HU