Főoldal / Szalézi világ / "FORMÁLNI A HOLNAPOT" – A „nem megfelelő gesztusok” elkerülése
"FORMÁLNI A HOLNAPOT" – A „nem megfelelő gesztusok” elkerülése
2024-04-28 Vasárnap | #Szalézi világ
A testbeszéd, amikor nyilvánosan vagy a kamera előtt beszél, felfedi a beszélő titkait. Ezt a kijelentést azonban nem szabad eltúlozni. A testtartás elárulhatja az érzelmeket, különösen a stresszt, a mások ítéletétől való félelmet, a koncentráció hiányát vagy a nyilvános beszédtől való félelmet. Bizonyos gesztusok megzavarhatják a hallgatót, és láthatatlan akadályokat képezhetnek. Ez egy olyan szempont, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni, ha arra készülünk, hogy jó kommunikátorok legyünk. Ez tehát olyasvalami, amivel foglalkozni kell a "Formálni a holnapot" című kommunikációs konferencián, amelyet 2024. augusztus 1. és 7. között tartanak a római Pápai Szalézi Egyetemen (UPS).
A kezek továbbítják a legtöbb információt a közönség felé. Olyanok, mint egy tábla, amelyre egyértelműen fel vannak írva a címzett által olvasott üzenetek. Éppen ezért a gesztusok tudatosítása és a megfelelő képzés segít a nyilvános beszéd során előforduló alapvető gesztushibák kiküszöbölésében.
Hogyan használjam a kezem beszéd közben? Az aranyszabály: ha nem látod a kezeimet, nem láthatod a beszédemet. Ezenkívül érdemes megjegyezni, hogy vannak úgynevezett „nem megfelelő gesztusok” (kerülendő gesztusok), amelyeket a legtöbb kultúrában negatívan értelmeznek. Sokan nem tudják, hogy ezek a nem megfelelő gesztusok milyen negatív hatással lehetnek a közönségre.
A keresztbe tett kar az egyik leggyakoribb „nem megfelelő gesztus”: egy ilyen testtartású személyt a hallgatók gyorsan zárkózottnak, beszélgetésre nem hajlandónak és általában visszahúzódónak ítélnek. Egy másik gyakori gesztus ha valaki a kezét a háta mögé teszi, ami szintén természetellenesnek tűnik, és negatív testtartásként érzékelhető.
A szakemberek szerint a legkívánatosabb gesztus, ha mindkét kezünket vagy az egyiket a zsebünkben tartjuk. Sok kultúrában ezt tiszteletlennek, közömbösnek, sőt megalázónak tekintik a címzett számára. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezt a gesztust nagyon nehéz kiküszöbölni. Érdemes megjegyezni, hogy amikor nyilvánosan beszélünk, a kulcsunkat, telefonunkat vagy zsebkendőnket a zsebünkbe tehetjük, de a kezünket ne.
A mutatóujj mozdulatát, amely parancsokat, utasításokat és abszolút alávetettséget sugall, kerülni kell. A keresztbe tett lábak és az arc érintése sem szívesen látott jelenség. Beszéd közben hátat fordítani a beszélgetőpartnernek szintén nem megfelelő testtartás. Az asztalnál ülve viszont célszerű az asztalon tartani a kezünket, soha nem az asztal alatt.
Ezek a „ nem megfelelő gesztusok ” láthatatlan akadályt képeznek a beszélő és a címzett között. A hallgatóság érzékelheti, hogy valami nincs rendben, és gyakran nem a beszéd tartalmára koncentrál, hanem erre a láthatatlan határra, amely részben blokkolja az üzenetet. Ezért ne feledkezzenek meg arról, hogy nyilvános beszéd közben nyílt gesztusokat használjanak a helyes kommunikáció elősegítése érdekében.
„Az egyértelműség kedvéért és a testbeszéd használatának további megismerése érdekében meghívjuk Önt a 2024. augusztus 1. és 7. között Rómában megrendezésre kerülő Kommunikációs Konferenciára” – szól a Tömegtájékoztatási Szektor meghívója.
ANS-Róma/Szaléziak.HU