Főoldal / Szalézi világ / „FORMÁLNI A HOLNAPOT” – A szalézi kommunikációs szakemberek képzése
„FORMÁLNI A HOLNAPOT” – A szalézi kommunikációs szakemberek képzése
2024-03-07 Csütörtök | #Szalézi világ
média • kommunikáció • képzés • formáció •
Az információ és kommunikáció állandó és folyamatos fejlődésében lévő világában a szakmai fejlődés minden szakember kötelessége; ez vonatkozik a Szalézi Családra is. Ezzel foglalkozik a 2024. évi „Formálni a holnapot” kommunikációs konferencia is, amelyet 2024. augusztus 1. és 7. között tartanak a római Pápai Szalézi Egyetem (UPS) létesítményeiben. A találkozóra készülve ezúttal a kommunikációs szakemberek formációjának témájával foglalkozunk.
A médiában a professzionalizáció a munkavállalók színvonalának, készségeinek és etikájának javítását, valamint a technológia fejlesztését jelenti. A szakmai készségek fejlesztése fontos folyamat a munka minőségének javítása érdekében. A fentiek nélkül a munka a médiával olyan kísérletté válhat, amely a régi kulcsokkal próbál új ajtókat megnyitni. A FORMÁLNI A HOLNAPOT médiaszakemberek képzése a Szalézi Családban.
Sürgető szükségletté válik az egyház iránt elkötelezett médiaszakemberek képzése, legyenek azok papok, megszentelt életet élő személyek vagy laikusok. A 2007-es Aparecida-dokumentumban található egy példa az ajánlásokra. A Latin-Amerika és Karib-térség püspökeinek V. Általános Konferenciáján jelen lévő püspökök elkötelezték magukat a hívek formálása és kísérése mellett a tömegtájékoztatás gyakorlatában. Íme néhány a dokumentumban található kérdések közül (Aparecida, 2007, 486. sz.):
– Ismerje meg és értékelje ezt az új kommunikációs kultúrát.
– A kommunikációs kultúrával kapcsolatos szakmai képzés előmozdítása minden lelkipásztori munkatárs és hívő körében.
– Képezzenek hozzáértő kommunikációs szakembereket, akik elkötelezettek az emberi és keresztény értékek mellett a társadalom evangéliumi átalakításában, különös tekintettel a médiatulajdonosokra, producerekre, programigazgatókra, újságírókra és bemondókra.
– Támogassa és optimalizálja az egyház saját kommunikációs médiumainak létrehozását mind a televízióban és a rádióban, mind az internetes oldalakon és a nyomtatott sajtóban.
– Legyen jelen a tömegmédiában: a sajtóban, a rádióban és a tévében, a digitális filmekben, az internetes oldalakon, fórumokon és sok más rendszerben, hogy bemutassák ezekben Krisztus misztériumát.
A FORMÁLNI A HOLNAPOT a digitális forradalom közepette megköveteli a médiaszakemberek képzését. A digitális kultúra változása olyan terület, ahol a technológia kulcsszerepet játszik a társadalmi, kulturális és gazdasági élet minden területén. Sőt, a művészetek, az oktatás és a szórakoztatás átalakulása gyakran a digitális forradalom következménye. Emellett a mesterséges intelligencia fejlődése valószínűleg tartós esőzésként hat majd a kultúrára; ezért, hogy FORMÁLJUK A HOLNAPOT, égetően szükség van a mesterséges intelligencia technológiai és etikai szempontjaival foglalkozó szakemberekre.
A digitális forradalom megváltoztatja a kommunikáció paradigmáját és az evangelizáció nyelvét is. Kétségtelenül szükség van új kommunikációs formákra és a szakmai tartalom növekvő szerepének megértésére. FORMÁLNI A HOLNAPOT a professzionalizálódást jelenti az egyházi médiakommunikáció területén, amelynek a következő területeken kell megvalósulnia: a kommunikáció minősége, az alkotók médiakompetenciája, a technológia, a tartalom professzionalizálása, a képzés, a pénzügyek, támogatás az illetékes elöljárók trészéről, valamint a kommunikációért felelős személyek érzelmi érettsége, a lelki megkülönböztetés vállalása a hit, az emberi erőforrás menedzsment és a munkaetika összefüggésében.
ANS-Róma/Szaléziak.HU