Főoldal / Szalézi világ / Franciaország – Szalézi formáció a tengeren
Franciaország – Szalézi formáció a tengeren
2018-07-10 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Négy nyugat-franciaországi szalézi iskola négynapos táborozási lehetőséget ajánlott fel Biville-ben a legelkötelezettebb tanulóknak, ahol a kemény munkájukért cserébe egy szalézi szellemiségű alapképzésben részesültek. A tevékenységről a felelős, Emmanuel Petit szalézi beszélt.
Negyven fiúval kezdte a munkát. Mi volt az indíttatása ennek a kezdeményezésnek?
Don Bosco minden évben magával vitt a legkeményebben dolgozó fiatalok közül néhányat egy mélyreható képzésre. Don Bosco tudta, hogyan kell jó előre gondolkodni. Kiszakítva őket néhány napra a megszokott környezetükből, bátorítani akarta őket, hogy nyugodtan vállaljanak felelősséget Valdoccóban.
Ma ugyanez a cél: szalézi szellemben formálni a fiatalokat. Ez a polgárság, a kölcsönös segítség és a rendelkezésre állás szellemisége. Az a szellemiség, amit nem tanítanak, hanem az életen keresztül adják át. Ezek a táborok lehetőséget nyújtanak a fiataljainknak, hogy próbára tegyék magukat, hogy majd tudják, hogyan animálják társaikat az iskola udvarán és a játszótéren.
Hogyan született meg ez a tábor?
Lehetőséget kaptuk arra, hogy a "Diamond Association" szervezettel karöltve egy tábort szervezzünk. Ez egy iskola a tenger partján, ahol kapcsolatteremtési vagy viselkedési nehézségekkel küzdő fiatalok számára kínálnak oktatást, ahol újra el lehet kezdeni az életet. Minden fiatal résztvevő fél napot tölthetett a legénység tagjaként egy hajón. Meglátogatták a CROSS Jobourgot, a tengeri megfigyelést koordináló központot, gyalog, illetve kerékpáron bebarangolták a Contentin-félsziget lélegzetelállító vidékét.
Milyen formát vett fel az oktatási dimenzió?
Nagyon odafigyeltünk arra, hogy olyan hangulat uralkodjon, ami megszólítja és bevonja a fiatalokat. Ezért mindenekelőtt vigyáztunk a befogadó közösségre és előnyben részesítettük a kölcsönös bizalmon alapuló, gazdagító tapasztalatcserét. Nagyon fontos az első benyomás, hiszen ez gyakran meghatározza a fiatalok hozzáállását az itt tartózkodás ideje alatt.
Majd a szórakoztató és elgondolkodtató tevékenységek következtek. Séta, a környék fölfedezése, közös szerepjáték. Minden pillanat tanulságos lehet: a szolgálat, a fizikai erőfeszítés, a csapatmunka, a pontosság...
Végül, a köztük lévő különbségek: kulturális, földrajzi, személyes és társadalmi szinten. Idén velünk volt hét fiatal a "Saint Vigorde Bayeux" Oktatási Orvostudományi Intézetből, 6-20 éves, enyhe értelmi fogyatékos gyermekek.
A végső játék során mindenkinek sikerült egyetértenie olyan közös értékekkel, amelyeket összehasonlítottunk a nyolc boldogsággal.
Milyen gyümölcsöket termett ez a tapasztalat?
Minden fiatal a saját tempójában fejlődik, ezért túl korai lenne következtetéseket levonni. Ez a tapasztalat azonban megerősíti az összetartozás érzését és a vágyat, hogy részt vegyenek az iskola nevelői valóságában. Egy fiú azon gondolkodik, hogy a jövő évi tábor egyik animátorává váljon, a másik pedig hétfőn reggelente mosollyal érkezik... És amikor kapcsolatba kerülnek más intézményekből érkező fiatalokkal, akkor megértik, hogy mi valóban egy család vagyunk, amelynek kapcsolatai vannak más középiskolákkal.
ANS – Biville/Szaléziak.HU