Főoldal / Szalézi világ / India – Békedíj Menamparampil szalézi érseknek
India – Békedíj Menamparampil szalézi érseknek
2019-11-29 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A delhi székhelyű Nemzetközi Emberi Jogi Tanács a „Béke nagykövete” díjat 2019-ben Thomas Menamparampil szalézi érseknek, a Guwahati emeritus püspökének ítélte oda. A díjat 2019. december 9-én adják át Újdelhiben, országos és külföldi meghívottak jelenlétében. A díj egyik korábbi kedvezményezettje volt, sok más nemzetközileg ismert szereplő mellett, a dalai láma is.
A Nemzetközi Emberi Jogi Tanács a világ egyik vezető független szervezete, amelynek feladata az emberi jogok őrzése és védelme. Azáltal, hogy a nemzetközi figyelmet arra összpontosítja, ahol az emberi jogokat megsértik, a szervezet hangot ad az elnyomottaknak és az elnyomókat felelősségre vonja bűncselekményeiért.
Menamparampil érsek meglepődve értesült a díjról és az elismerést csapata tagjainak szentelte: „Soha nem díjakért dolgoztam. Én vagyok az utolsó, aki aggódik ezek miatt a dolgok miatt, de elfogadom őket, mert ösztönzőleg hatnak a kollégáimra, akik a valódi nyertesek ”- mondta.
Bár egyházi ember, a szalézi érsek hisz a társadalmi aktivizmusban, és határozottan hisz a béketeremtésben és a társadalmi harmóniában, és gyakran ismétli: „A béke akkor jön, amikor mindannyian felismerjük, hogy szükségünk van egymásra.”
Menamparampil érsek kulcsszerepet játszik az indiai békefolyamatban, különösen Északkelet-Indiában, Assam állam etnikai csoportjai között. Számára az ázsiai evangelizálás legjobb módja az, ha „Ázsia lelkébe suttogják az evangéliumot”, közvetítőkké válnak a különböző álláspontok és kultúrák között és előmozdítják a felek közötti őszinte párbeszédet, amely csak kölcsönös megismerés és tisztelet révén valósulhat meg, egy „a szívünkben érzett szimpátián” keresztül.
„1996-ban bevontak ebbe [a békeépítésbe], amikor majdnem minden második lakh ember ment a menekülttáborba Kokrajhar (Bodoland) környékén, mivel elvesztette szeretteit és vagyonát” - emlékszik vissza Menamparampil érsek. Majd habozás nélkül hozzátette: "Szerencsére a különböző egyházakból és közösségekből való hasonló gondolkodású emberek összegyűltek, hogy segítsenek."
"A közös fellépés egy emberek erőfeszítése volt" - mondja. Az állami kormány és a lakosság ösztönzése és támogatása révén a mentő munka haladt előre és létrejött a béke légköre.
Ekkor született a „Közös Békemisszió Csoport”, amely támogatói között ott volt ő is, és amellyel ma is együtt dolgozik, hogy támogassa a helyi harmóniát. Számára a béke imádsággal és elköteleződés révén lehetséges, minden összefüggésben és minden szinten.
Thomas érsek elismeri: "Ezt a tapasztalatot követően felhívtak, hogy segítsek a konfliktus számos más esetében a térségben, ahol az etnikai erőszak több életet követelt, házakat pusztított el és óriási szenvedést okozott az embereknek."
A Menamparamil érsek vezetése alatt álló békekezdeményezések között szerepeltek az északkelet-indiai etnikai konfliktuspontok, például Churachandpur, Haflong, Diphu, Udalguri, Mendipathar és Szarupathar.
"Az én hozzájárulásom kicsi volt - ragaszkodik hozzá -, de azok, akik ebben a helyzetben a békéért dolgoztak, nagyra értékelik kezdeményezéseinket."
A nyolcvanhárom éves Thomas érsek Guwahati első katolikus püspökeként 1992-ben lépett hivatalba. Ezt megelőzően tizenegy évig Dibrugarh püspöke volt. Korábban az oktatás területén dolgozott, sok éven át a Don Bosco Műszaki Iskolában Shillongban és a Szent Antal Főiskolán. Számos hallgatója kiemelkedő vezető lett Északkelet-Indiában és nemzeti szinten.
A párbeszéd és a megbékélés továbbra is munkája sarkalatos pontja számos más pozícióban is, amelyeket ellát,. Ő az északkelet-indiai püspökök regionális konferenciájának elnöke; az indiai püspöki konferencia oktatási és kulturális bizottságának elnöke és az Ázsiai Püspöki Konferenciák Evangelizációs Hivatalának (FABC) elnöke is.
Számos indiai és külföldi egyetemre hívtak meg, hogy beszéljen olyan témákról, mint a közösségek közötti megértés, a történelmi emlékek gyógyítása és a béke nehéz útja. Nagyon hasznos hozzájárulást nyújtott a tavaly Pekingben megrendezett Filozófusok Világkongresszusán.
ANS-Újdelhi/Szaléziak.HU