Főoldal / Szalézi világ / Kambodzsa – Tapasztalatok a missziós önkéntességgel kapcsolatban
Kambodzsa – Tapasztalatok a missziós önkéntességgel kapcsolatban
2020-07-17 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ázsia • misszió • önkéntesség •
A Don Bosco Phnom Penh közösség, mint első kambodzsai szalézi mű az elmúlt 29 évben számos önkéntest fogadott be különféle országokból és kontinensekről. Voltak fiatalok, de nyugdíjasok is, egész családok gyermekekkel, főiskolai hallgatók, buzgó katolikusok vagy más keresztény felekezetek tagjai. A közösség arra törekszik, hogy hosszabb vagy rövidebb tartózkodásuk alatt ugyanazt az életteret osztva megkíséreljen velük partnerekként dolgozni ugyanabban a Don Boscó-i küldetésben.
A kambodzsai Phnom Penhben található Don Bosco Műszaki Iskola tanulási lehetőségeket kínál a Föld egyik legszegényebb nemzetének legszegényebbjei számára. Olyan szakmai ismereteket tanítanak a hallgatóknak, amelyeket a munkahelyen azonnal alkalmazhatnak, létrehozva egy ciklust, amely lehetővé teszi a hallgatók számára, hogy munkát szerezzenek, jövedelmet szerezzenek maguknak és családtagjaiknak, és megállítsák a szegénységi ciklus okozta pusztítást.
Az elmúlt 29 évben a Cagliero Projekt segítségével az iskolába számos missziós önkéntes érkezett különböző országokból, beleértve Ausztráliát, Új-Zélandot, Szamoa és Fidzsi-szigeteket. Tartózkodásuk alatt csatlakoztak a szalézi közösség napi tevékenységeihez. Így keltették életre Don Bosco álmát, hogy elkötelezett szaléziak és laikus munkatársak együtt dolgoznak a közös küldetés érdekében. Ezt a multikulturális, nagyon változatos küldetést egy kulcsfontosságú dolog egyesíti: a szenvedély és a szeretet Don Bosco munkája iránt.
Arun Michael Charles atya, a missziós önkéntesség felelőse válaszol a kérdésekre.
Milyen tapasztalatokat szereztek a sok önkéntes fogadásával a Don Bosco Phnom Penh közösségben?
Nagyon előnyös volt az iskolai közösségünk számára; szinte minden önkéntes hozott egy szikrányi fiatalosságot és életet a szalézi közösségbe. Lehetőséget biztosított a hallgatók számára, hogy kapcsolatba lépjenek egymással, ötleteket cseréljenek, játszhassanak és dolgozzanak idegen országbeli fiatalokkal. Segített nekik felismerni, hogy nem vagyunk annyira különbözőek, és a legtöbbjüknek hasonló ambíciói vannak az életben. Lehetőséget adott számukra, hogy megtapasztalják, hogy egy másik ország fiataljai hogyan viselkednek egymás között és másokkal (kölcsönös tisztelet és barátság). Az önkéntesek aktívan részt vettek a diákjaink számára tartott életviteli szemináriumokon (hét csoport körülbelül egy évben). Hozzáadott értéket és kreativitást jelentettek a modulokban.
Az önök számára öröm, hogy misszionárius önkénteseket fogadhatnak?
A misszionárius önkéntesek fogadása közben az öröm az evangélium hirdetése. Ez egyedülálló lehetőség, hogy találkozzunk ezekkel az emberekkel a közeli helyeken, és segítsük őket Don Bosco útján keresztül megismerni Krisztust. Igen, nagyon segítenek a küldetésünkben, konkrét feladatokkal, mint tanárok, vagy a könyvtár, a zene, a sport és más érdekcsoportok irányításában. A legfontosabb, hogy közösségünkben megtapasztalják a szalézi szellemet.
Mi volt az egyik fő kihívás az önkéntesek befogadásakor?
A missziós önkéntesek fogadása a közösségünkben olyan, mintha egy jelöltet kellene minden szempontból szorosan irányítani. El kell fogadni őket olyanoknak, amilyenek annak érdekében, hogy növekedhessenek. Ezért folyamatos figyelemre és iránymutatásra van szükségük a közösség legalább egy erre felhatalmazott személyétől. Sok kérdésük van, és szüksége van valakire, akiben megbíznak.
A legtöbb önkéntes szívesen jön, hogy a szegény fiatalokat szolgálja. Előfordulhat azonban, hogy nem ismerik a szalézi pedagógiát, ezért ezt meg kell tanítani nekik, és vezetés mellett kell követniük.
Megosztana valamit, amit az önkéntesek fogadásából tanult meg?
Minden önkéntes saját élettapasztalattal és elvárásokkal rendelkezik a missziós önkéntességről. A közösségnek tiszteletben kell tartania elvárásait és élettapasztalatát, és segítenie kell az önkénteseket a közösségre bízott küldetés megértésében.
Milyen hatással van az önkéntesek jelenléte a közösség életére?
Az önkéntesek jelenléte új perspektívákkal gazdagítja a közösséget. Elkötelezettségük ösztönzi a közösséget a közös küldetése felé.
Hogyan segíti az önkéntesek jelenléte megélni Don Bosco álmát?
Szalézi közösségünkbe beletartoznak az önkéntesek is. Csatlakoznak hozzánk a mindennapi közösségi tevékenységeink során (ima, elmélkedés, mise, étkezés). Don Bosco álmát úgy valósítjuk meg, hogy együtt élünk és dolgozunk (szaléziak és munkatársaink együtt). Mivel az önkéntesek életkora változó, mindannyiunk kombinációja olyan, mint egy család (sok országból származó nemzetközi család). Különböző helyekről származunk, különböző háttérrel, de ami összehoz minket, az a szenvedélyünk és szeretetünk Don Bosco küldetése iránt.
www.bosco.link/Szaléziak.HU