Főoldal / Szalézi világ / Kamerun – Reménygyújtás a zenén keresztül
Kamerun – Reménygyújtás a zenén keresztül
2023-04-18 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Bizonyára mindenki tapasztalta már, hogy a zene feldobja a lelket, és reményt kelt a kihívásokkal teli körülmények ellenére. A zene Isten csodálatos ajándéka, amely képes megérinteni a szíveket és az elméket, és ezt a kameruni Yaoundéban élő szaléziak is felismerik.
Kamerun az ATE (Afrique Tropicale Equatoriale) szalézi tartomány része, Csáddal, a Közép-afrikai Köztársasággal, Gabonnal és Egyenlítői-Guineával együtt. A tartomány tizennégy szalézi közösséggel rendelkezik, amelyek közül négy Kamerunban található.
Ezen közösségek egyike, a yaoundéi Szent Ágoston Teológiai Központ egy olyan területen található, ahol nagyszámú fiatal él. Működtetnek egy ifjúsági központot, amely nagyon népszerű e fiatalok körében: a Don Bosco de Nkol Afémé Oratórium-Ifjúsági Központ. Az ország nyugati részén tapasztalható politikai instabilitás következtében a térség lakossága a migráció miatt jelentősen megnőtt, így a központba járó fiatalok száma folyamatosan növekszik. Szombaton és vasárnap nyitásakor általában 400-500 gyermeket és fiatalt fogad! Ez az egyetlen hely a környéken, ahol a fiatalok szórakozhatnak, testileg, kulturálisan és lelkileg fejlődhetnek. A Don Bosco Központ célja, hogy befogadó helyet biztosítson a fiataloknak, pozitív környezetet, amely támogatja a lelki, intellektuális és szociális növekedésüket.
Ennek érdekében különféle tevékenységek állnak a fiatalok rendelkezésére: sport (futball, kosárlabda és röplabda), zene (zongora, gitár, dob, fúvószenekar), kultúra (tánc, művészet) és társasjátékok (Ludo, Dáma, asztali foci, Awale stb.)
Érezhetően hiányzik azonban a zenei felszerelés. A fiatalok szeretik a zenét: számukra ez egy önkifejezési mód, ami nagy örömet okoz. Ennek elősegítésére a központnak hangszerekre van szüksége. Szükség van zenei képzésre is, hogy a fiatalok megtanulhassanak különböző hangszereken játszani. Amellett, hogy ez a zenei tevékenység fejlesztése remek tanulási lehetőség a fiatalok számára, hozzájárulna az ifjúsági központ tágabb életéhez is, hiszen a zenei eszközöket és hangszereket olyan rendezvényeken használnák, amelyekre a környékbeli fiatalokat gyűjtik össze.
A központ a zenén és minden egyéb tevékenységen keresztül arra törekszik, hogy megtanítsa ezeket a fiatalokat az egymással való együttléten keresztüli fejlődésre. A zene olyan terület, amely iránt a fiatalok közül sokan különösen szenvedélyesek, ezért a zenei tehetségük kibontakoztatásának segítése kiemelt prioritás. Jelenleg mintegy 80 fiatal foglalkozik zenével a központban, akiket egy ötfős animátorcsapat felügyel, és csodálatos lenne látni, ahogy boldogulnak, megfelelő felszereléssel, hogy teljes zenei potenciáljukat kiaknázhassák.
Lehet, hogy azon gondolkodunk, mire is lenne ez igazán jó, de ha megnézünk egy hangszertanulás előnyeiről szóló kutatást, megláthatjuk, hogy a lista meglehetősen kiterjedt! Serkenti az agyat és növeli a memória kapacitását, valamint élesíti a koncentrációt. Azt is kimutatták, hogy egy hangszer elsajátítása segít a matematikai képességek fejlesztésében, mivel játék közben ki kell számítani a hangjegyek hosszát és ritmusait. Az olvasási és szövegértési készségek a kottaolvasás megtanulásával is fejleszthetők.
A hangszer elsajátításának más előnyei is vannak, amelyek kevésbé mérhetők, de nem kevésbé fontosak. Például a szükséges idő és erőfeszítés türelemre és fegyelemre tanít. Van, amikor a gyakorlás frusztráló és nehéz, de akik folytatják, megtanulják a kitartás értékét. Továbbá, ahogy haladnak a tanulásban, a sikerélmény hatalmas lökést adhat az önbizalomnak és az önbecsülésnek. A zenélés a stresszt és a szorongást is oldja, valamint örömet okoz mind a zenésznek, mind a körülöttük élőknek!
Ezenkívül a zene segíthet az embereknek szociális készségeik fejlesztésében és új barátságok kialakításában. Ha valaki tagja lesz egy zenekarnak vagy zenei együttesnek, vagy akár csak egy másik személlyel duettezik, lehetőséget ad a csapatkészség fejlesztésére, hiszen a zenészeknek meg kell hallgatniuk egymást és együtt kell dolgozniuk.
Hit szempontjából is a hangszerjáték olyan ajándék, amelyet az istentiszteleten keresztül gyönyörű módon meg lehet osztani. A 150. zsoltár arra ösztönöz bennünket, hogy különféle hangszerekkel dicsérjük Istent: trombita, citera, hárfa, dob, gitár, fuvola és cimbalom (3-5). A 98. Zsoltár hasonlóképpen buzdít minket: „Ünnepeljétek az Urat, országok, mind, örüljetek és vigadjatok! Dicsőítsétek az Urat muzsikával…” (Zsolt 98,4-5)
ANS – Yaoundé/Szaléziak.HU