Főoldal / Magyar Tartomány / Kazincbarcika – A gyaloglás világnapján
Kazincbarcika – A gyaloglás világnapján
2020-10-10 Szombat | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Kazincbarcikán a Don Bosco Szakképző Műhelyiskolája október 8-án a város története során először rendezte meg a Gyaloglás Világ(hó)napja népszerűsítésére a „Gyalogló napot”.
Az eseményen 208 fő vett részt úgy, hogy a helyi középfokú intézmények mindegyike képviseltette magát: A Don Bosco Iskola öt csapattal, a Szalézi Gimnázium két csapattal, a Szakképzési Centrum szakképzői részéről pedig a Deák Ferenc, az Irinyi János és a Surányi Endre is egy-egy csapattal jelent meg a rendezvényen.
A vírushelyzetet figyelembe véve sajnos az ünnepélyes megnyitó elmaradt; a csapatokat ötpercenként szakaszosan indították, elkerülve ezzel a tömeges csoportosulást, illetve ahol lehetett, szabad térre tették az állomásokat.
Az indításkor mindenki kapott egy „Startcsomagot”, amit helyi és környékbeli cégek, vállalkozók támogatásával állítottak össze.
A rendezvény mottója: „Csak séta, futni tilos!” volt. A városban középiskolai szinten ez az első gyalogló kihívás, ezért minden csapaton látszott az izgatottság. A szervezők céja az volt, hogy játékos formában mutassák be a várost mindenki részére, kitérve a kulturális vonzerővel rendelkező városrészekre, épületekre, helyi művészeti alkotásokra, a város sportolási lehetőségeire, illetve a barcikai szolgáltatások, boltok megismerése sem maradt ki a sorból.
A kiinduló pontnál kaptak a csapatok egy térképet és egy menetlevelet. A menetlevélben „maga Don Bosco” írt egy köszöntő levelet a gyaloglóknak, és felkészítette a résztvevőket az útra.
8 nagy állomást és 8 kis állomást kellett érinteni. A nagy állomások feladattal várták a kihívókat, és egyben pecsételő helyként is szolgáltak, a kis állomások a belvárosi szobrokat jelölték, ahol csoportos szelfiket kellett készíteniük a diákoknak, majd a célnál bemutatniuk azokat. Kétféle térképpel készültek, egyik csapat az óra járásával megegyezően tett egy kört Kazincbarcika belvárosában, a másik csapat ellentétesen – ezzel is a tumultust igyekeztek enyhíteni, egyébként sikerrel, mert nagyon flottul zajlott a verseny, nem torlódtak fel sehol. A start egyben célállomás is volt.
A Szent Család templomban a sétálók a helyi szolgáltatásokkal ismerkedtek meg. Puzzle formájában kellett kirakni a képeket, majd mondani róla pár szót. A görögkatolikus templomban a városban található óvodákkal, általános iskolákkal, középiskolákkal és művészeti iskolákkal ismerkedhettek meg a versenyzők. Nem kellett sokat sétálni, máris jött egy újabb állomás: a Don Bosco Sportközpontban várták egy körbevezetéssel állomásvezetők a csapatokat. A végén kvíz formájában számoltak be a megszerzett tudásukról a gyaloglók. A negyedik állomás az Egressy Béni Művelődési Központban volt, ahol egyes festményeket kellett azonosítaniuk a diákoknak.
Ez után jött egy komolyabb, 20 perces séta a következő állomásra: a Csónakázó-tónál a kiadott térképen megtalálható épület-képeket kellett megnevezniük. Könnyűnek tűnhet, viszont ezzel még nem volt vége a feladatoknak. Kaptak egy borítékot, melyben 17 db leírás volt a helyi sporttal kapcsolatosan – ezáltal a nagy létszámú csoportoknál is mindenki kivehette a részét a csapatmunkából. A következő állomáson a Kolor Aréna bejáratánál várta a diákokat egy sportos állomásvezető egy kérdezz-felelek játékkal. A hetedik állomás a Mezey István Művészeti Központ volt. A Műhelyiskola egy dolgozója mesélt az épület történetéről, majd egy gyors kvízben kérdezte vissza a csapatokat. Az utolsó állomás Magyarország egyik legnagyobb játszóterére vezetett, mely a Villámvölgy megnevezést kapta. A feladat a játszótér játékainak, eszközeinek összeírása volt, ami több mint 100 darabot foglalt magába.
Ezek voltak a nagy állomások, közöttük pedig elszórva kellett a kis állomásokon következő szobrokat megtalálni: Jókai Mór -, Egressy Béni -, Munkácsy Mihály -, Derkovits Gyula -, Táncospár -, Diana őzzel -, Borjút terelő fiú -, és a Fésülködő nő szobra. A 16 állomás teljesítése után pedig besétáltak a célba, ahol a főszervező adott még feladatot a résztvevőknek: egy csapatkiáltást kellett bemutatni, 5 érvet kellett mondani a gyaloglás mellett, és röviden beszélni a saját iskolájukról. A szelfik bemutatására is itt került sor.
A teljes menettáv 9 kilométer volt, időben pedig összesen több, mint 4 órát vett igénybe a pálya teljesítése.
Hogy kik lettek a legjobbak, arra az eredményhirdetésen október12-én, hétfőn 14 órától a Don Bosco Sportközpontban derül fény.
teddkepesse.hu/Szaléziak.HU