Főoldal / Szalézi világ / Kongó - A zene újjászületik a fiatalok körében
Kongó - A zene újjászületik a fiatalok körében
2021-04-11 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A kongói Kiro Don Bosco csoport története messziről indul, egészen pontosan 1947-től, amikor Lubumbashi (ma Imara) Szalézi Szent Ferenc misszióban a szaléziak egy ifjúsági csoport létrehozására gondoltak, amely Don Bosco megelőző módszerét követve, játék, sport, csoportos tevékenységek és közös reflexió pillanatai révén sok fiatal számára lehetőséget kínálna a kikapcsolódásra és a személyes növekedésre.
Mobutu hatalomra kerülésével és ennek következtében az ország "zairizálásával", amely azon a vágyon alapult, hogy új kulturális arcot adjon a nemzetnek a helyi hagyományok és szokások előmozdításával, az állam erőteljesen ellenezte a kereszténységet, teret engedve a hagyományos animizmusnak. Ennek a következmény az volt, hogy sok, a katolikus világhoz kapcsolódó valóságot elnyomtak, beleértve a Kiro csoportot is.
Csak 1995-ben sikerült újjászületni Kiro - Don Bosco csodálatos tapasztalatainak, és ma Donatien szalézi atya egy 75 gyermekből és fiatalból álló csoportért felelős, korcsoportok szerint felosztva: a Bakayouki (10-12 éves), a Youpi (12-14 éves), a Gen (14-16 éves) és az aspiránsok (16 éves kortól felfelé) , akik minden vasárnap és néha a hét folyamán is találkoznak, hogy ünnepi tevékenységeket szervezzenek az iskola által rendelkezésre bocsátott helyiségben.
A Kiro egyike azon kevés szórakoztató valóságoknak, amelyek jelen vannak a környéken, és a fiúk lelkesen vesznek részt a csoportban, mert úgy érzik, hogy részesei egy projektnek, és így maguk dönthetnek az új tevékenységekre vonatkozó kérésekről.
A kongói kultúra és életmód legkiemelkedőbb szempontjai között a zene elsődleges szerepet játszik, és a fiatalok számára fontos csoportos tevékenység, de nem csak az.
Kiro fiataljai kifejezték vágyukat, hogy egy zenei együttest hozzanak létre, amely animálhatja a vallási szolgálatokat és részt vehet a környék különböző eseményein. Az a tény, hogy a fiúktól érkezett kérés nem másodlagos jelentőségű, ez azt jelenti, hogy a misszionáriusok eddigi munkája meghozza gyümölcsét, olyan értékeket tanít a fiataloknak, mint az együttműködés, a megosztás és a felelősségvállalás.
A Missioni Don Bosco segítségét kérték ütőhangszerek: cintányérok, hagyományos dobok, basszusdobok, dobverők vásárlásához.
Gianmario Strappati, fiatal és tehetséges zenész, a Missioni Don Bosco zenei nagykövete a világban, e kéréssel szembesülve személyesen közbelépett annak érdekében, hogy megvalósuljon ez a zenélési vágy.
A pandémia számtalan akadályt gördített a megvalósítás elé, nem utolsósorban a forgalmi blokádot, amely körülbelül 1 évvel késleltette egyes hangszerek szállítását, de végül ez a projekt sikeres volt.
Szavakkal le nem írható a fiúk és a lányok öröme, amikor megkapták a dobokat. A hangszerek megérkezésekor ünnepséget rendeztek, mert fontosnak tartották megköszönni a jótevőknek, akik lehetővé tették ennek az álomnak a megvalósulását, és kellő jelentőséget tulajdonítottak annak a tevékenységnek, amelynek kedvezményezettjei a gyerekek voltak.
missionidonbosco.org/Szaléziak.HU