Főoldal / Szalézi világ / Kongó – Szalézi klinika épül a gyermekmunkások számára
Kongó – Szalézi klinika épül a gyermekmunkások számára
2017-09-02 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
gyermekmunka • Afrika •
Nincsenek jogaik, nem járnak iskolába, szegények, alultápláltak, és olyan fizikai erőfeszítéseknek vannak kitéve, amit sok felnőtt nem tudna kezelni. Ők a "bányák gyermekei" Mbuji-Mayiban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban (DRC) - ahol a szalézi misszionáriusok újabb erőfeszítéseket tesznek az egészségük megóvása és az életük jobbá tétele érdekében.
A Kongói Demokratikus Köztársaság "gyémánt-fővárosa" néven ismert Mbuji-Mayi nem egy kellemes hely egy gyermek számára. Itt tízből négy gyermek – ötévnél fiatalabb lány és fiú - küzd nap mint nap a könyörtelen hőségben néhány drágakőért: a gödrökben ásva, cipelve, a nehéz földdel teli zsákokat, a szitáló tálcák fölött guggolva. Sokan 2 dollárnál kevesebbet kapnak egy egész napi munkaért.
A Kongói Demokratikus Köztársaság több ipari gyémántot termel, mint bármely más ország a világon. És bár az ország kormánya kizsákmányolja a gyermekmunka minden formáját, a "széles körben elterjedt probléma az, hogy az ágazat alig szabályozott" - magyarázza Mark Hyde atya, a Salesian Missions missziós iroda igazgatója. A növekvő, kormányzati célú bányák piacot adtak a kisebb, magántulajdonban lévő vállalkozásoknak, amelyek nyilvánvalóan nem engedelmeskednek a törvénynek.
"A gyerekek értékesek azok számára, akik a bányákat üzemeltetik" - mondja Mark atya. "Mivel fizikailag kisebbek, a lányok és a fiúk könnyebben leereszthetők és mozoghatnak a szűk alagutakban, ahol a gyémántok kialakulnak. A szülők pedig nagyrészt szívesen küldik fiaikat és lányaikat a munkájukra" - folytatja. "Ha átlagosan hat vagy hét szájatkell táplálni, szükségük van minden olyan tartalék dollárra, amellyel a családjuk alapvető szükségleteit kielégíthetik."
Végső soron azok a gyerekek sem járnak jobban, akik "elég szerencsések" ahhoz, hogy elkerüljék az ilyen fárasztó munkát. Valójában, szinte mindegyikük az ipar áldozata: azok, akiket otthon hagytak, hogy a fiatalabb testvérekről gondoskodjanak, míg szüleik a bányákban fáradoznak; azok, akik babot, kukoricát, vizet, sőt élvezeteket árulnak a külvárosban némi extra aprópénzért; azok, akiket örökre csapdába ejtett egy boldogabb jövővel kecsegtető hamis érzés, amely soha nem valósul meg.
"Megtesznek mindent, amit tudnak a túlélésért" - mondja Mark atya. "De nincs áram, nincs hozzáférés a biztonságos ivóvízhez és a korlátozott élelmiszer-forrásokhoz. Mbuji-Mayiban a Muudet Don Boscóban dolgozó kollégáim azt mondják, hogy a gyermekek akár 40 százaléka is elég beteg ahhoz, hogy napi orvosi ellátást igényeljen. "
Emiatt a Muudet Don Bosco szalézi misszionáriusai új egészségügyi intézményt építenek fel a fiatalok szolgálatára a szaléziak-vezette komplexumban, amely általános iskolát, középiskolát, szakképző központot és az utcagyerekek éjszakai menedékét is magában foglalja. A klinika naponta több száz lány és fiú egészségét segít megóvni. Itt hozzáférhetnek az egészségügyi szűrésekhez, a megelőzéshez és kezelik a szegénység leggyakoribb betegségeit, amelyektől sokan szenvednek: malária, tuberkulózis, tífuszos láz, dizentéria és így tovább. Emellett azáltal, hogy a vizsgálatok elvégzésének céljából belépnek az egyetemi kampuszra, megtudják, hogy milyen oktatási lehetőségek állnak rendelkezésre, amelyek segíthetnek nekik kijutni a bányákból, és fenntartható, jól fizető munkát kapni.
"Ez az új klinika egy kicsi, de nagyon fontos lépés a Kongói Demokratikus Köztársaság elszegényedett és kizsákmányolt fiataljai számára, hogy új méltóságot találjanak, és reményt a jövőre nézve. Ez a lépés remélhetőleg egy új utat mutat majd a bányák gyermekei számára "- szögezi le Mark Hyde atya.
www.salesianmissions.org/Szaléziak.HU