Főoldal / Magyar Tartomány / Nyergesújfalu-Bajót - Közösség építése Krisztussal, egymással - Férfizarándoklat
Nyergesújfalu-Bajót - Közösség építése Krisztussal, egymással - Férfizarándoklat
2022-11-23 Szerda | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
A bajóti és nyergesújfalui plébániák férfi tagjai, most már hagyományosnak mondható zarándoklatra indultak, összekötve Isten kegyelmét és a bor kultúráját. Ezúttal a mátrai borvidéket céloztuk meg, azon belül Gyöngyöst.
Péliföldszentkeresztről egy közös imádsággal indultunk útnak. Gyöngyösön előszőr a Szent Bertalan templom kincstárát tekintettük meg ahol, az Esztergomi Főszékesegyház kincstára után, az ország második leggazdagabb gyűjteménye látható. A liturgikus tárgyak gyűjteményéhez méltó tárlatvezetéssel járhattuk körbe a kiállítást.
A főplébániától alig pár lépésre, Gyöngyös főterén magasodnak a barokk stílusú Szent Bertalan Plébániatemplom tornyai, a Gyöngyösi Nagytemplom. Belépve a templomba a kettősség érzése fogadja a látogatót, mert a templomon belül már felfedezhetjük a középkori gótikus építészeti jegyeket. Ez a kettőség a templom történetéből, a többszöri átépítésből, és egy 1917-es tűzvészből adódik, amely után teljesen újjá kellet építeni a templomot. Vezetőnk erről is beszélt, megemlítve Szent Bertalan vértanúságát ábrázoló főoltárképet és templom különleges ritkaságát a gótikus bronz keresztelő medencét, ami XV. századból maradt ránk.
Ebédig még volt egy másik programunk, a Gyöngyöspatai Kisboldogasszony templom látogatása. Igazi gyöngyszem ez az épület, nem véletlenül jegyzik Mátra legszebb templomának. A vendéglátónk kalauzolásával egy igazi időutazásban vehetünk részt. Csodálatos templombelső és egy egyedülálló oltárépítmény fogadott minket, melyen Jézus családfája látható.
Délelőtti programunkat az oltár előtt állva, közös imával fejeztük be.
Ebéd után a Gyöngyös belvárosában megbúvó Dubicz pincészetet látogattuk meg. Kicsit meghökkentő volt, hogy nem a városon kívül egy szőlőhegyen, hanem egy forgalmas helyen található ez a borászat. Mint megtudtuk ez Gyöngyösön nem egyedi, majdnem minden régi épület alatt borospince található. Rövid technológiai bemutató és pince látogatást követő a Dubicz pince fő borásza bemutatta a boraikat és termőhelyeket.
Megtudhattuk, hogy Magyarország legmagasabb pontján, itt Sárhegyen található szőlőültetvény. Így novemberben, éppen Márton nap után illik újbort kóstolni, mi is azzal kezdtünk. Majd a különleges eljárással készült és különböző termőhelyről származó borokat ízleltük meg. Természetesen nem feledkeztünk el az itthon maradókról sem. Közösségünknek és családjainak is vásároltunk néhány borkülönlegességet.
A februári hagyományteremtő túra után, újra egy jól sikerült férfi zarándoklaton vettünk részt. Jövőre mindenképp folytatjuk ezt a fajta közösségi programot, új céllal, régi és új emberekkel.
Berber József - www.facebook.com/bajotiplebania/Szaléziak.HU