Főoldal / Szalézi világ / Palesztina – Szalézi pékség Betlehemben: kenyér, szeretet és fejlődés
Palesztina – Szalézi pékség Betlehemben: kenyér, szeretet és fejlődés
2023-04-06 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„A ramadán idején a pékség 1.30-kor nyit” – magyarázza Ibrahim Matta meglehetősen jó olasz nyelven. Hajnal előtt, a böjti időszak alatt érkeznek a muszlimok, majd hat órától a keresztények beszivárognak ebbe a szalézi pékségbe a Madbasseh tér és a VI. Pál utca kereszteződésében, amely figyelemre méltó 120 éve működik.
"Ezt a kenyeret hamam-nak hívják, ami galambot jelent, az alakja miatt: itt, Betlehemben, mi vagyunk az egyetlenek, akik mindig is elkészítettük" - mondja Ibrahim, miközben a nyolc óra előtt nem sokkal érkező vásárlókat szolgálja ki a nyolcórai váltás előtt. A saját műszaka este tízkor kezdődött, és egész éjjel dagasztott, az első adagot több mint egy órával előbbre hozták. Tizennégy különböző méretű, fehér és teljes kiőrlésű kenyér és mindez "liszttel, sóval, élesztővel és vízzel. Cukrot pedig soha nem adunk hozzá, így a betegeknek is jó" - mutatja Ibrahim büszkén a munkáját, amit azoktól a pékektől tanult, akik kifejezetten Olaszországból érkeztek Betlehembe, amely nevének jelentése "kenyér háza".
Ez a kenyér "csodája", amely már több mint 120 éve ismétlődik a Születés városában: a liszt és a szolidaritás mint egy olyan közösség cementje, amely a szalézi szakiskola péksége és műhelyei körül azóta is keresi a lehetséges fejlődést. És ahogy most mondják, fenntartható.
1863-ban Antonio Belloni atya, a Propaganda Fide misszionáriusa, aki később szalézi lett, megalapította az első árvaházat a Szentföldön. "A pékség kezdetben a fiúk élelmezésére szolgált, akik hamarosan közel százan voltak. Néhány jótevő lisztet adományozott: az oktatást, de a szalézi hagyományoknak megfelelően az alapvető szükségleteket is biztosították" - magyarázza Gianni Caputa szalézi atya. Néhány évvel később úgy döntöttek, hogy eladják a kenyeret a nagyközönségnek: pragmatizmus és szolidaritás, amely átível az elmúlt századokon. A kis zöld kártyák, amelyeket valaki a pultra tesz, azoké, akik anélkül kapnak kenyeret, hogy fizetnének érte. A nemzetközi szolidaritásnak és a helyi vállalkozásnak köszönhetően „megszaporodott” kenyér: a szükség csúcspontjain, mint a világjárvány idején, estére ki lesz pipálva a több mint 100 családfő nevét tartalmazó lista.
A betlehemi kenyér „költészete” egyben azt a fejlődést is szimbolizálja, amelyet a Palesztinában működő 18 olasz civil szervezetből álló Platform – köztük a Focsiv néhány tagja – továbbra is törekszik, az egész régiót érintő drámai gazdasági válság ellenére. A „Start your business” névre keresztelt hároméves projekt, melyet az olasz civil szervezetek – az Olasz Fejlesztési Együttműködési Ügynökség támogatásával – új mikrovállalkozások létrehozására indítottak. „Száz vállalkozást már inkubáltak, és végül 120 induló vállalkozás fog létrejönni” – magyarázza Gigi Bisceglia, a platform koordinátora: kisvállalkozások – magánszemélyek vagy két-három komponensből álló vállalkozások – amelyek a turizmus, a kézművesség (szappan- és kozmetikumgyártás) és a szolgáltatásnyújtás területén tevékenykednek, mint például egy call center, amely orvosokat keres és vérvizsgálatokat rendel egy olyan környezetben, ahol nincs állami egészségügyi ellátás, vagy szakképző tanfolyamok nőknek és fiataloknak.
„Amit mi próbálunk tenni, az egy kísérlet arra, hogy lefordítsuk Ferenc gazdasági modelljét a gyakorlatban: nincs semmi rossz abban, hogy magánvállalkozással foglalkozunk, de fenntartható módon kell fejlődnie, és meg kell kérdeznünk magunktól, hogy milyen hatást akarunk gyakorolni a közösségre” – magyarázza Luigi Bisceglia, aki a Betlehemi Egyetem Üzleti és Gazdaságtudományi Karán is tanít. Kisvállalkozások, amelyek mintegy 300 fiatalt és nőt tudnának foglalkoztatni egy olyan modellt követve, amely már több mint száz éve működik: "Végül is a szalézi pékség, amely képes kenyeret osztani a legrászorultabbaknak, a kezdetek óta a szociális vállalkozás egyik formája" - zárja Bisceglia. Ez egy olyan törekvés is, amely a megélhetést és a berendezések javítását szolgálja, de egy olyan törekvés is, amely több mint egy évszázada tart. A "Kenyér házában" pedig tovább akarják vinni a fejlődést és a szolidaritást az ősi szalézi pékség körül.
ANS-Betlehem/Szaléziak.HU