Főoldal / Szalézi világ / Portugália – Don Bosco nevében a társadalmi reintegráció útján
Portugália – Don Bosco nevében a társadalmi reintegráció útján
2023-03-07 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
2019-es megalakulása óta a portói szalézi szociális szolgálat (SolSal) kezdeményezései képzési és munkalehetőségek megteremtésére összpontosítottak az olyan fiatalok számára, akik nem vesznek részt sem oktatásban, sem foglalkoztatásban vagy szakképzésben. A SolSal egyik jelenlegi projektje az „Elektromos cirkusz”, amely Bosco Szent János ihlette, aki cirkuszi technikákkal ösztönözte a fiatalokat arra, hogy álmodjanak és tervezzék meg saját jövőjüket.
Az Electric Circus a portói „SolSal” részleg és a Rio Tinto „Soutelo” Szociális Központ, az „Erva Daninha” Társaság és a „Salesianos” Alapítvány együttműködésének eredménye; finanszírozásban részesül az EEA Grants „Active Citizens” programjából is, amely a kiszolgáltatott csoportok társadalmi szerepvállalását szolgálja, valamint a „Calouste Gulbenkian” Alapítványból és a „Bissaya Barreto” Alapítványból álló konzorcium támogatását, amely a programot Portugáliában működteti.
A 2022 májusában indult projekt 2023 júliusáig tart, mintegy 30 18 és 30 év közötti fiatal bevonásával Porto és Gondomar önkormányzataiból.
Az Electric Circus módszertanilag a cirkuszi művészeten alapul, mint a fiatalokat motiváló és társadalmilag erősítő folyamat. Ebben a logikában a fő cél az, hogy a személyes és szociális készségekkel, a foglalkoztathatósággal és a cirkuszi művészetekkel foglalkozó heti workshopokon keresztül a személyes fejlődésre összpontosítva beindítsa ezeket a fiatalokat a foglalkoztatás felé. A workshopok mellett, rendszerszemléletű elképzelés alapján a projekt személyre szabott pszichoszociális támogatást és alkalmanként készségfejlesztő workshopokat is biztosít családok és cégek számára.
A közelmúltban a „SolSal” Porto és munkatársai a „Soutelo” Szociális Központtól és a Companhia „Erva Daninha”-tól egyesítették erőiket, hogy ennek a projektnek az alapjait egy másik kontextusban alkalmazzák. 2022 októberében hozták létre a „Q-CIRCO”-t, hogy választ adjon a portói „Santo António” Oktatási Központ és az „Areosa” Rehabilitációs Központ társadalmi reintegrációs pályáin elhelyezett fiatalok szakmai beilleszkedésére.
Ez a második projekt 2022 októberében indult és 2025-ig tart. A „Calouste Gulbenkian” Alapítvány és a „La Caixa” Alapítvány támogatásának köszönhetően valósul meg, a „Partis & Arts For Change” kezdeményezésen keresztül.
Ezen túlmenően január 18-án a „Q-CIRCO” egyike volt azoknak a projekteknek, amelyeket Pedro Adão e Silva kulturális miniszter látogatott meg a „Kultúra, ami mi vagyunk” elnevezésű útja részeként, amely a művészeteken keresztül megvalósuló befogadási kezdeményezéseket célozta. Ebből az alkalomból a Santo António Oktatási Központ fiataljai fogadták a minisztert, az intézet felügyelőjét, Catarina Sarmento e Castrót és Ana Sofia Antunes befogadásért felelős államtitkárt, akik megismerhették a "Q-CIRCO" tevékenységét, és megérthették, hogy ez a beavatkozás milyen hatással van a börtönbüntetésüket töltőkre.
ANS-Porto/Szaléziak.HU