Főoldal / Szalézi világ / Sierra Leone - Moringa oleifera és a szalézi tea "brand"
Sierra Leone - Moringa oleifera és a szalézi tea "brand"
2023-04-08 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Átalakítható-e egy egész falu gazdasága és mintegy 30 vidéki család foglalkoztatása Sierra Leonéban pusztán egy trópusi növény erejével? Határozottan igen, ha egy kis szalézi missziós közösség kreatív energiája áll a projekt mögött. Ez az, amit Riccardo Racca szalézi testvérnek és három rendtársának három év alatt sikerült megvalósítani a Sierra Leone-i Bo körzetben lévő Tikonkóban, a moringa oleifera, egy Indiából importált trópusi cserje segítségével, amelyet "csodanövénynek" is neveznek.
„Fehér virágai vannak, sokat nőhet, igazi fa lesz belőle, és teljes egészélben felhasználható!” – számol be a misszionárius. Valójában semmit sem dobnak ki a moringából, és ez a félig ipari projekt magában foglalja "a levelek begyűjtését és szárítását egy egyszerű, de időigényes folyamat során".
Ezután a szárított leveleket feldolgozzák egy különleges géppel fekete teává, tasakokkal és végső csomagolással kiegészítve, vagy "moringa porrá", egy szuperprotein porrá, amely táplálékkiegészítőként szolgál és gazdagítja a leveseket.
A projektet, beleértve a vadonatúj csomagológépet is, három éve a Német Együttműködés finanszírozta, és azóta 30 szegény családnak adott munkát a régióban, és még sokkal több ember életét fordította jobbra.
„A Moringa növények nagyon jól fejlődnek a területünkön” – biztosítja a szalézi. „A port főzéshez használják, mintha liszt lenne, ráadásul fehérje! De hozzáadtuk a brendet , vagyis a mi Don Boscónk aláírását!"
Ez egy példa arra, hogyan lehet túllépni a szegénységen, még egy olyan országban is, amelyet az 1990-es években reménytelennek ítéltek.
Az erdőkben és természeti szépségekben rendkívül gazdag Sierra Leone Nyugat-Afrika egyik legérdekesebb állama, mint a Gola Rainforest Nemzeti Park délkeleten. Ennek ellenére zaklatott történelme van. „Külföldön három jelenségről ismernek bennünket – erősíti meg Riccardo testvér –, a gyémántokról, a gyerekkatonákról és az eboláról, de nyilvánvaló, hogy Sierra Leone nem csak erről szól.”
„Mi, szaléziak, fiatalokkal dolgozunk, alapítónk tanításait követve” – zárja szavait Racca testvér. „Amit mi teszünk, az az, hogy lehetőséget adunk nekik, hogy esélyt adunk nekik a jövő építésére, beleértve a munkát is, azáltal, hogy szakmát tanítunk nekik a szakiskoláknak köszönhetően. Az oktatás mellett itt kezdődik egy egész afrikai ország sikere, mint Sierra Leone”.
Forrás: Peoples and Mission, Ilaria de Bonis
ANS-Tikonko/Szaléziak.HU