Főoldal / Magyar Tartomány / Sokorópátkán jártunk a Magyarok Nagyasszonya búcsún
Sokorópátkán jártunk a Magyarok Nagyasszonya búcsún
2024-10-19 Szombat | #Magyar Tartomány
búcsú • zarándoklat • Újpest • Óbuda •
Október 12-én Andrásfalvy János tartományfőnök atya vezetésével és Nádudvari Géza szalézi testvér kíséretében az óbudai és újpest-megyeri hívek is részt vettek a sokorópátkai Magyarok Nagyasszonya búcsún.
A busz elindulása után zarándoklatunk imádsággal kezdődött: a Szűzanya tiszteletére rózsafüzéreket imádkoztunk. Az úton szó esett a térségben egykor szolgáló szalézi atyákról, így többek között a sokak által ismert és szeretett Ernszt Antal atyáról és munkásságáról, aki 1966-1992-ig Sokorópátkán volt plébános.
Mire megérkeztünk, a ködös, párás időt magunk mögött hagytuk és csodálatos napsütés és jó levegő fogadott minket. Első megállóhelyünk Sokorópátkán a Pedró pékség volt, ahol vendégül láttak bennünket egy finom kávéra. Emellett kedvünkre vásárolhattunk a finomabbnál finomabb pékárukból, amik a hagyományok megőrzésével, még a régi receptek alapján készülnek a mai napig. Itt kapható például a kovászos „vert cipó” és a „déli harangszó” nevet viselő köleses kenyér, amellyel a nándorfehérvári hősöknek állítanak emléket.
Utunk tovább vezetett Sokorópátka egyik nevezetességéhez, a világ legnagyobb székelykapujához, ami 10,5 méter magas, 16 méter széles és alatta közúti közlekedés zajlik. Közadakozásból készült. A monumentális tölgyfa építmény faragott felülete 28 négyzetméter, és látható rajta a hatvannégy vármegye címere is. Felavatása 2023. június 3-án, a Nemzeti Összetartozás Ünnepén volt.
A „Sokoró Kapujától”, a székelykaputól indulva a több száz gyalogos, kerékpáros és motoros hívőhöz csatlakozva, énekelve vonultunk végig a szabadtéri Hármashalom oltárig.
Az ünnepi mise előtt ismertették a nap gazdag programját, majd a jelenlévőket köszöntötte Kara Ákos országgyűlési képviselő, Bassák Attila polgármester és Vajda Péter, a Sokorói Tájegység Egyesülés Egyesületének elnöke. Beszéltek arról, hogy mi is az üzenete ennek az alkalomnak: remény, összetartozás, hagyományok őrzése, imádság.
Ez a zarándok szentmise, melyet a csíksomlyói búcsú ihletett, az idén ötödik alkalommal kerül megrendezésre és most is beváltotta ígéretét. Hiszen 23 környező településről gyűjtötte egybe a közösségeket, családokat, fiatalokat, sőt az ország más területeiről is hozott zarándokokat. Jó példa ez az összetartozásra. Jó itt ezen a helyen, ahol a föld és az ég összeér közösen imádkozni a magyar nemzetért – hangzott el a köszöntőkben.
A búcsúi szentmisét Andrásfalvy János atya Bognár István atyával, a helyei plébánossal mutatta be. János atya prédikációjában beszélt Szent István királyunk országfelajánlásáról, aki életének esthajnalán a koronát a Szűzanyának ajánlotta, hogy Ő legyen a Magyarok Nagyasszonya, népünk hajnalcsillaga. A Mária és hazánk népe közötti élő kapcsolatot az évszázadokon át zajló külső és belső harcok, történelmi viharok sem tudták elhomályosítani. Ő velünk van és velünk is marad! Az Igen Asszonya szelíd, lélekújító hatalmát a Szentlélektől kapja több mint 2000 éve a Szentlélek Mátkájaként. Elődeink a veszedelmek idején és mindennapjaikban is a Segítő Szűzhöz folyamodtak, amint rendünk alapítója, Don Bosco is tette. De álandóan hálát is adtak az Irgalmasság Anyjának az imameghallgatásokért.
A szaléziak jelen vannak Szudánban, Ukrajnában ma is, a nehéz időkben. Szíriában a már 13 éve tartó rakétatámadások ellenére sem érte találat az oratóriumokat, ahol a hétvégeken több száz fiatal gyűlik össze és rózsafüzért imádkozik.
Korunk rengeteg gonddal, bajjal, háborúskodással, erkölcsi veszedelemmel terhelt. Itt a közelünkben is nehéz idők járnak. Szűz Mária, az Európai Unió és népünk számára ismét kívánatos Úrnőnk kéne, hogy legyen. Mi hívő magyarok mennyire tudunk bízni Istenben és Szűzanyánk közbenjárásában? Szánunk időt az imára? Imádkozzuk a rózsafüzért?
Kezdjünk el bizalommal imádkozni, szólítsuk meg Égi Édesanyánkat: Szűz Mária, Hazánk és Nemzetünk Nagyasszonya, könyörögj érettünk!
A szentmise után színes programokkal folytatódott az összejövetel. A helyi nőegylet mellett színpadra lépett a Téti Ifjúsági Fúvószenekar, a Nyúli Falukórus, néptáncos csoportok, sőt az óvodások is ügyesen táncoltak, énekeltek.
A kulináris élményekről is a helyiek gondoskodtak. Szürkemarha gulyás, pincepörkölt, babos káposztás csülök és langalló volt a kínálatban.
Emellett sátrak voltak felállítva a kézműves portékáknak. Jelen volt a Don Bosco kiadó is széles kínálatával.
A szép műsor után Pannonhalmára mentünk, ahol idegenvezetéssel végignéztük az apátságot, ami szintén felemelő élmény volt.
Hazafelé indulva a buszon folytatódott az ima, hálaadással. Este, utunk vége felé János atya és Géza testvér felváltva vicceket meséltek, és nyelvtörőkkel, csoportos vetélkedőkkel tartották ébren figyelmünket. Így vidám hangulatban érkeztünk haza és már most várjuk a következő közös programot.
Tóthné Hencz Györgyi/Szaléziak.HU