Főoldal / Szalézi világ / Szenegál – Hazatért, hogy segítsen a fiataloknak maradni
Szenegál – Hazatért, hogy segítsen a fiataloknak maradni
2018-09-28 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Öt évvel ezelőtt Seny Diallo a jobb jövő reményében kockáztatta az életét: elment Szenegálból, Tambacoundából, a szülővárosából. Kétségbeesetten és teljesen szegényen érkezett Európa távoli partjaihoz. Öt év múlva, a szalézi misszionáriusoknak köszönhetően visszatért hazájába, tudással és készségekkel felfegyverkezve és erős személyes motivációval, hogy a helyszínen foglalkozzon az ifjúsági migráció gyökereivel.
"Amikor útnak indulunk, nem gondolunk arra, hogy ez akár az életünkbe is kerülhet - magyarázza Seny Diallo. - Jobb életet akarunk, le akarjuk győzni a szegénységet, ezért elhagyjuk a hazánkat, hogy idegenekre támaszkodva eljussunk Európába."
Seny hazájában iskolába járt és nyelveket tanult. A nyári szünidő alatt meglátogatta barátját Líbiában, akinek volt egy étterme, és hívta, hogy segítsen neki. Csak néhány napja volt ott, amikor betörők kirabolták az éttermet és megölték a barátját. Seny ekkor haza akart menni. Az embercsempészekhez fordult, akik azt mondták neki, hogy az egyetlen kiút számára, ha Olaszországba megy. Átadta hát az embercsempészeknek minden megtakarított pénzét, és elindult Olaszország felé.
Többhónapos útja az égő sivatagon és a viharos tengeren át Lampedusába, Olaszországba vezetett. Semmije sem volt a nevén kívül, és senkije sem volt, aki segített volna neki eligazodni új otthonának bonyolult útvesztőjében.
És mégis, Seny a szerencsések között tudhatta magát: túlélte az utazást; több ezer olyan fiatalnak, mint ő, ez nem sikerült. Miközben az elmúlt évben a Földközi-tengeren átmenő migránsok száma csökkent, a halálozások száma több mint a duplájára szökött. Ez az oka annak, hogy a szalézi misszionáriusok szenvedélyesen támogatják a fiatalokat, hogy jobb életük legyen abban az országban, ahová megérkeznek, de – ami talán még fontosabb - azokban az országokban is tudjanak boldogulni, ahonnan el akarnak menni.
"Az ifjúsági migráció egyik leginkább prediktív tényezője az otthoni foglalkoztatási lehetőségek hiánya" - mondja Mark Hyde atya, a Szalézi Missziós Iroda igazgatója. "Az olyan országokban, mint Szenegál, a fiatalok úgy érzik, hogy semmit sem veszíthetnek azzal, ha elmenekülnek a szegénység és a reménytelenség elől, de a végeredmény túl sokszor tragikus. Ennek megakadályozása érdekében misszionáriusaink azon munkálkodnak, hogy azonosítsák az olyan ágazatokat, mint a mezőgazdaság, amelyek hozzájárulhatnak a fenntartható fejlődéshez, és olyan tartalmú szakképzést kínálnak, hogy a fiataloknak legyen oka maradni. "
Seny Lampedusában találkozott először a szalézi misszionáriusokkal, akik a szalézi segítő központot irányították. A „Don Bosco 2000” egy a szaléziak által működtetett egyesület Aidonában, amely a társadalmilag, gazdaságilag és szellemileg hátrányos helyzetében élőket segíti. Itt fogadják az Afrikából és a Közel-Keletről kísérő nélkül érkező kiskorúakat, és biztosítják számukra azokat a szociális szolgáltatásokat, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy sikeresen integrálódjanak a befogadó közösségekben. Miután bebizonyosodott, hogy könnyen tanul nyelveket és már három nyelven beszél, Seny-t kulturális mediátorként alkalmazták Aidonában – ezzel a munkával el tudta tartani magát. Számtalan fiatal migránst látott megérkezni a tengeren át, és azt is megtudta, hánynak nem sikerült, akik a tengerben lelték halálukat.
De a honvágy, amely megszólalt a szívében, egyre erősebb lett. Ekkor elhatározta, hogy hazatér, és egy tudatosító, figyelemfelkeltő projektbe fog.
Így, a Don Bosco 2000, a Vis és a szenegáli szalézi misszionáriusok közötti együttműködés jóvoltából Seny hazatért. Sorra járta az iskolákat és mesélt arról, amit megtapasztalt, mert a fiatalok semmit nem tudnak arról, milyen kihívásokat rejteget egy ilyen út a sivatagon és a tengeren keresztül. „Ha egy olasz jön ide, és beszél mindezekről, nem hisznek neki. Én afrikai vagyok, átéltem mindezt és teljesen más nézőpontból értékelnek, odafigyelnek rám. Sok ember életét megmenthetjük így. Talán nem tudunk mindenkit megállítani, de legalább egyeseket vissza tudunk tartani” – bizakodik Seny.
De mindez nem elegendő, hogy felkeltse a figyelmet. Seny Diallo megszervezett egy kísérleti projektet, amelynek a sikeres megvalósítása jelentős, ígéretes lehetőségeket fog nyújtani a jövőbeni beavatkozásokra.
A körkörös migrációként leírt jelenséget tekintik széles körben az egyik legfejlettebb megközelítésként, amely kezeli a migránsok szabad mozgását a befogadó és a kiinduló országok között. A szaléziaknak az a célja, hogy a fiatalokat felkészítsék arra, hogy a szakképzést, amit megszereznek, otthon, a szülővárosaikba és falvaikban hasznosítsák, ahonnan származnak, és másoknak is megtanítsák ezeket a készségeket, hogy egyre kevesebben gondoljanak arra, hogy elhagyják otthonaikat. Továbbá, a vállalkozói kedv és a mikrovállalkozások fejlesztése révén a körkörös migrációs projektek konkrét foglalkoztatási lehetőségeket hoznak létre, amelyek támogatják a helyi gazdaságot.
Seny otthon, Tambacoundában, a szalézi kampuszon nemrég elindított Kis Projektek Irodájában dolgozik. Négy helyi fiatallal, akiket veszélyeztetett a migráció, belefogott a munkába. Két résztvevő, Jeronime és Maxime, korábban befejezte a szaléziak által vezetett mezőgazdasági tanfolyamot. Doudou már szakértő gazdálkodó, Adama pedig a földet adományozta, amelyet élelmiszertermesztésre használnak.
"Nagyon motivált vagyok, hogy lehetőséget adjak a fiataloknak arra, hogy Szenegálban maradjanak" - mondja Seny. "Lehet, hogy nincs olyan technológia, vagy innováció, ami Európában elérhető, de van nap, víz és segít az éghajlat is. Ha elkezdjük, akkor más szenegáli fiatalok is okulni fognak a példánkon. Így reménykedünk abban, hogy meggyőzzük azokat, akik el akarnak menni, és kockára teszik az életüket, hogy maradjanak, és saját mezőgazdasági vállalkozásokat indítsanak el. "
www.salesianmissions.org/Szaléziak.HU