Főoldal / Szalézi világ / Szíria – Félelem és remény között rekedt ország
Szíria – Félelem és remény között rekedt ország
2024-12-12 Csütörtök | #Szalézi világ
„A jelenlegi szíriai helyzetet nagy bizonytalanság jellemzi, bár minden túl gyorsan halad” – mondja Pedro García atya, spanyol szalézi misszionárius, a damaszkuszi szalézi ház igazgatója. "Egyelőre csak várni tudunk, és dolgozhatunk tovább az emberek mellett. Mi, szaléziak, kezdettől fogva nyitva tartottuk kapuinkat, még a háború legnehezebb pillanataiban is. Mindig is támpontot jelentettünk a lakosság számára, és ez továbbra is így lesz” – tette hozzá.
A szaléziak Aleppóban, Damaszkuszban és Kafrounban vannak jelen, nem formális oktatási és ifjúsági központokkal, amelyek összesen több mint 3000 gyermeket és fiatalt vonnak be és adnak egy kis reményt minden nap. Még az elmúlt napokban, az Aszad-rezsim bukása után is fel kellett függeszteniük tevékenységüket a kiskorúak biztonsága érdekében, de nem az elkötelezettségüket a rászorulók gondozása és befogadása iránt.
Úgy tűnik, a lakosság felszabadulásként fogadta a legutóbbi eseményeket, és sokan visszafogott örömmel vonultak az utcára, de „a helyzet országszerte bizonytalan, és minden túl gyorsan történik. Itt hagyomány, hogy Szent Borbálát (december 4.) különböző jelmezes partikkal és hagyományos étkezéssel ünnepeljük, de idén úgy döntöttünk, hogy buli helyett virrasztást tartunk az Oltáriszentség előtt, hogy békét kérjünk” – folytatta tanúságtételét García atya.
"Az igazság pillanata az lesz, amikor a koalíciót alkotó különböző frakciók leülnek tárgyalni. Minden azon múlik majd, hogyan szerveződnek meg az új kormányban a kontrollrendszerek és ellensúlyok" - összegzi a szalézi.
A Közel-Kelet Tartomány elöljárója, Simon Zakerian atya, aki mostanában Rómában tartózkodik a nemrégiben kinevezett tartományfőnökök formációs és tájékozódási tanfolyamán, szintén megerősítette a szíriai lakosság körében jelenleg egymásnak ellentmondó érzések összességét. "A szíriaiak egyrészt örülnek, másrészt sírnak. A szíriaiak megszokták, hogy hosszú éveken át a szabadság egyfajta korlátozása alatt élnek: nem fejezhették ki magukat, nem beszélhettek, nem kritizálhattak... Reménykedjünk a pozitív változásban A kérdés sokak számára a jövőre vonatkozik.”
A katolikus és ortodox szíriai püspökök már többször találkoztak a lázadó csoportok egyes vezetőivel, és megnyugtatták őket, hogy a keresztényeket "nem fogják érinteni, mert mindig is hűségesek voltak hazánkhoz". Ez óvatos reményt ébreszt, de mindenki meg akarja várni, hogy az ország új vezetői bizonyítsanak, hogy biztosak lehessenek abban, hogy nem csupán szándéknyilatkozatokról van szó.
„A szalézi központokba járó fiatalok az új valóság lakmuszpapírja - zárja a tartományfőnök. - Ez idő alatt fiataljaink többnyire otthonra korlátozódtak. A WhatsApp csoportokban azt írják egymásnak, hogy ne menjenek ki, várják meg, hogyan alakul a helyzet... Szóval még mindig van félelem, de ugyanakkor van egy kis remény is, hogy ez a változás valóban az ország javát szolgálja.”
ANS-Damaszkusz/Szaléziak.HU