Főoldal / Szalézi világ / Szíria – Tíz év háború, amiért a gyermekek fizetik a legmagasabb árat
Szíria – Tíz év háború, amiért a gyermekek fizetik a legmagasabb árat
2021-03-17 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Szíria március derekán „ünnepli” a háború szomorú, tizedik évfordulóját. Az arab tavasz nyomán létrejött békés népmozgalom külső nyomás hatására fokozatosan fegyveres konfliktussá változott, amely valódi okainak megértésével a szírek még tíz év után is küzdenek. Szíriában a tízévnyi konfliktus után sok gyermek helyzete még soha nem volt rosszabb. Tíz év telt el az ellenségeskedés kezdete óta, és a béke még mindig nem érkezett meg. Tíz év háború, amiért a gyermekek fizetik a legmagasabb árat.
Akik a legjobban szenvedtek a háborútól, sajnos a civilek, hiszen ez a háború társadalmi szinten nagyon súlyos következményekkel jár. Nincs olyan család, amely ne vesztett volna el valakit, és ez a háború aláássa az egész nemzet felépülését, azzal a valós kockázattal, hogy a fiatalok egész generációi törlődnek, amelyekre a társadalomnak a jövőben az ország újjáépítése során támaszkodnia kellene. Az UNICEF legfrissebb jelentéséből kiderül, hogy több mint 13 millió embernek lenne szüksége humanitárius segítségre; 6,1 millió szíriai gyermek van válságos állapotban; 2,6 millió gyermeknek nincs otthona; közel 2,5 millió gyermek hagyta abba az iskolát; és a Covid-19 járvány csak még jobban elmélyítette ezt a válságot.
A szíriai szaléziak - aleppói, damaszkuszi és kafrouni jelenlétükből kiindulva – azon sok szíriaihoz csatlakoznak, akik végleges és tartós békét kérnek.
Ezekben az években a damaszkuszi és aleppói szaléziak a lakosság mellett álltak, minden alkalommal nyitva tartották ajtóikat, amikor fegyverszünet volt, és távolról is követték a családokat. Tavaly februárban mindkét helyen 100 család kapott pénzügyi támogatást a vészhelyzet kezeléséhez, a szaléziak pedig tanulmányi támogatást osztottak ki a diákok számára a kilencediktől a tizenkettedik osztályig. A Missioni Don Bosco támogatja mind a gyermekek és fiatalok ösztöndíjait, mind pedig a leghátrányosabb helyzetű családok számára nyújtott gazdasági segélyprogramot.
Ma a tevékenységek a járvány által súlyosbított nehézségek ellenére is folytatódtak. Az iskolához vezető biztonságos útvonal és a tanítás garantálása érdekében a szaléziak egy protokollt vezettek be, amely néhány egyszerű szabály révén lehetővé teszi a gyermekek és fiatalok számára a központokba való belépést: maszkok kiosztása minden nap a központban lévő összes gyermek és dolgozó számára, a testhőmérséklet mérése, a higiénia és a fertőtlenítőszerek elérhetősége az összes tanteremben, a higiénia és az osztályok takarítása minden alkalommal, amikor a gyerekek cserélnek vagy belépnek a helyiségbe.
Az új kihívás most az, hogy pszichológiai támogatást nyújtsanak a gyermekek, tizenévesek és szüleik számára.
Vannak olyan gyerekek, akik nem ismernek más valóságot, mint a háború, akik a konfliktus alatt születtek, és akik "normálisnak" tartják, hogy félelemben élnek, elveszítik szeretteiket, és úgy próbálnak elaludni, hogy a házak között dörgő aknavetők tüze visszhangzik a fülükben.
A szaléziak kidolgoztak egy oktatási tervet, amely mindenekelőtt az oktató és nevelő személyzet képzését írja elő szakmai profiljuk, oktatási technikáik és más kapcsolódó pedagógiai gyakorlatok javítása érdekében.
A pszichológiai támogató foglalkozások különböző rendellenességeket és traumatikus eseteket azonosítottak a gyermekek, fiatalok és felnőttek körében, amelyekhez pszichológiai rehabilitációs terápiára van szükség, hogy a kedvezményezetteket rövid és még hosszú távon segítsék .
2020 szeptemberében és októberében mind Aleppóban, mind Damaszkuszban Don Bosco oktatói képzésben részesültek, különös figyelmet fordítva a pedagógiai szempontokra, a gyermekvédelemre és a gyermekekkel való bánás módjaira. A képzés után értékelő foglalkozásokat tartottak, majd kiválasztották a tanárokat az oktatási projektbe, figyelembe véve néhány további kritériumot: oktatási stílus, képesség, hogy világosan és nyugodtan szembesüljenek a problémákkal és a karakter attitűdökkel.
Ezen túlmenően az első félévben egyéni tanácsadás keretében támogatták a damaszkuszi oktatási projekt tanárait a tanítási támogatási módszertanokról, az eszközök használatáról a gyengébb képességű tanulókkal, a gyermekek egyes viselkedési problémáinak kezelésére való képesség fejlesztésével. Ezután értékeléseket tartottak, hogy többet megtudjanak a személyzet előtt álló kihívásokról és akadályokról, valamint azok megoldásáról.
Az aleppói és damaszkuszi gyermekek körében a legsűrűbben felmerülő problémák a viselkedési (erőszak - zavar - zavartság - félelem), a családi (szétválasztott szülők - szemrehányás - elhagyás - testvérek közötti különbségtétel - gúnyolódás - alsóbbrendűség) stressz.
A fiatalok körében a társakkal és a szülőkkel fennálló kapcsolati nehézségek uralkodnak, stressz, a jövőtől való félelem, alacsony önértékelés, koncentrációs és tanulási nehézségek, öngyilkos gondolatok, súlyos depresszió.
Még a felnőttek számára is kihívást jelent a helyzet, és sok esetben pszichológiai támogatásra volt szükség, különösen a szülők számára, akiknek meg le küzdeniük a gyermekeik kezelésével (idegesség, iskolai lemorzsolódás, lopás, hazugság) és a házastársakkal ( anya és gyermekei elleni erőszak, érzelmi és anyagi elhagyás) felmerülő nehézségeket. A pszichológussal folytatott két kezdeti ülésen megpróbálják az embereket irányítani az egyes esetekre alkalmas terápiás útvonal azonosításával.
A fiatal egyetemi hallgatók (kb. 50 fiatal férfi és nő) alapján végzett képzés eredményei alapján megállapították a pszichológiai és lelki támogatás és tanácsadás fontosságát, mind az igényeiket érintő témákon keresztül, mind pedig a terápián keresztül, hogy felismerjék erősségeiket és elfogadják gyengeségeiket, megtanulva kordában tartani a nyomást a pszichoszociális jólét szintjének növelése érdekében.
A pszichológiai nyomon követés, valamint a fiatalok fájdalmának és nehézségeinek meghallgatása révén a tanácsadó iroda létrehozásával kapott lehetőség alapvető fontosságúnak bizonyult.
A fiúknak égető szükségük van támogatásra az évekig tartó háború, szenvedés, válság és stressz felhalmozódása után. A szaléziaknál van egy helyük, ahol kifejezni és enyhíteni lehet ezeket a nehézségeket, és az igényeiknek megfelelő támogatást kapnak.
A szalézi misszionáriusok számára ez fontos kihívás, szívvel végzett szolgáltatás és nagy felelősség. Szeretni és elfogadni ezeket a fiatalokat felfedezni a tehetségüket, és a helyes irányba terelni őket, ez segít, hogy elfogadják és alkalmazkodjanak a valósághoz, hogy nem lehet változtatni , hogy szembenézzenek az élet nehézségeivel és türelmesen, örömmel és reményben éljék a jelen pillanatot.
A Missioni Don Bosco a Vita magazinnal és a főbb olasz nem kormányzati szervezetekkel együtt létrehozta a „10 év háború, civil szervezetek Szíriában - Együttműködés a fronton a gyermekek és a családok támogatására” című e-könyvet, amely a szíriai gyermekeket és családokat támogató számos projektről szól, Pier Jabloyan szalézi atya tanúságtételével és az aleppói Don Bosco Oratórium tevékenységének történetével, amely évek óta részt vesz a vendéglátó szolgáltatásokban, oktatási projektekben, ösztöndíjak elosztásában, sporttevékenységek szervezésében és katekizmus oktatásban.
news.missionidonbosco.org/Szaléziak.HU