Főoldal / Szalézi világ / Uganda – A misszionáriusok szegénysége
Uganda – A misszionáriusok szegénysége
2018-03-07 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Afrika • menekültek • szegénység •
A szaléziak jelenléte a Palabek menekülttáborban a dél-szudáni menekültek között a Szalézi Társaság egyik emblematikus és szimbolikus jelenléte világ-szinten.
Tavaly a szalézi rendfőnök egy levélben emlékeztetett arra, hogy több mint egymillió dél-szudáni ember jelenleg Ugandában él menekültként, és felkéri a szaléziakat, hogy menjenek hozzájuk, dolgozzanak velük és nekik. Ma különböző nemzetiségű misszionáriusok alkotják a szerzetesi közösséget az új szalézi jelenlétben Palabek menekülttáborában. Ez a szaléziak ötödik közössége az kelet-afrikai államban.
"A menekülttáborban élő lakosság 86% -a nő és gyermek, több mint 60% kiskorú. Ezek a fiatalok az okai a mi elkötelezettségünknek az oktatás és az evangelizáció iránt. Gondoskodnunk kell róluk és képzésben kell őket részesítenünk, készségeket kell megtanítanunk nekik, hogy integrálódni tudjanak" - mondja a szalézi közösség igazgatója, Lazar Arasu atya.
A menekültek éhesek és szomjasak. Nincs otthonuk. Nincs ruhájuk. Nem iskolázottak és szükségük van a szaléziak gondoskodására. "Elkezdtük tanítani őket írni és megkezdtük a lelkipásztori tevékenységeket. Remélem és imádkozom érte, hogy Don Bosco segítségével sikerrel járunk ebben a lelkipásztori szolgálatban" - mondja a szalézi misszionárius.
A menekülttáborban a misszionáriusok is rendkívüli szegénységben élnek, de a nehéz körülmények ellenére boldogok, ahogy ezt Ubaldino Andrade atya, aki szintén Palabekban szolgál misszionáriusként, felvázolt: "A misszionáriusok nádtetős, földpadlós sárkunyhóban laknak, amely egy, sátorlapokkal felosztott helyiségből áll. Az egyik oldalon vannak az alvóhelyek, itt állnak az ágyak vagy a matracok, amiket éjjel a padlóra teszünk. A másik oldalon négy szék van egy kis asztallal, ahol reggel és délután imádkozunk, ahol beszélgetünk, tervezünk és értékeljük az elvégzett munkát. Itt esszük meg az ételt, amit egy kis szabadtéri kunyhóban készítünk el. Ez a kunyhó a menedék, ahol védelmet találunk a homokviharok idején, és enyhet kínál a nap rendkívül forró óráiban, amikor semmit nem lehet csinálni" - folytatja Andrade atya. A közelben van a latrina és a rögtönzött helyiség, ahol lezuhanyozhatnak a vízzel, amit a tábortól mintegy 250 méterre található kútból kell hozni.
Elmondja, hogy a hely, ahol a menekülttábor van, harcoló népek és harcosok földje volt. Az egyik csatában a misszionáriusok közbeléptek, hogy helyreállítsák a békét és a harcosokat arra kényszerítették, hogy tegyék el a fegyvereiket. A "pala" szó jelentése kés vagy machete, és a "bek" azt jelenti, hogy tedd el, tedd vissza a tokjába. A dfulakodás közben ezeket a szavakat használva a misszionáriusoknak sikerült megállítani a harcot és békét kötni. Palabek jelentése tehát "visszatartani a háború fegyvereit". Ez a hely nevének eredete, ahol a menekülttábor található, és ahol a szaléziak úgy döntöttek, hogy maradnak és élnek menekültekkel és a menekültekért.
A szalézi jelenlétet hivatalosan február elején nyitották meg, jelenleg négy szerzetes alkotja a közösséget. Eközben a táborban a menekültek száma továbbra is emelkedik, nemcsak a dél-szudáni bizonytalanság miatt, hanem az éhínség miatt is. A konfliktusok egyik következménye, hogy felfüggesztik a mezőgazdasági munkát, ami súlyos éhínséget okoz. Jelenleg 2,5 millió menekült hagyta el Dél-Szudánt, közülük Ugandába mintegy 1,3 milliót ért el. Palabekban, az egyik utolsó menekülttáborban jelenleg átlagosan 41 000 embert él, de számuk hétről hétre tovább nő.
ANS – Palabek/Szaléziak.HU