Főoldal / Szalézi világ / Ukrajna – A szaléziak elkötelezettsége a fiatalok és rászorulók iránt
Ukrajna – A szaléziak elkötelezettsége a fiatalok és rászorulók iránt
2022-04-05 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ha a rugalmasságról és a kitartásról van szó, akkor ma az ukrajnai szaléziakat kell példaképül vennie mindenkinek. A még mindig zajló háború és az ebből eredő nehézségek ellenére makacsul folytatják az oktatást és a munkát a fiatalokért; és mások szükségleteit a sajátjaik elé helyezve, minden erőforrást és minden jót megosztanak azokkal, akiket a háború még súlyosabban próbára tesz.
Mykhaylo Chaban atya, a Görögkatolikus Ukrajnai Altartomány (UKR) elöljárója elmondta, hogy a Szlovákiából hetente egyszer Lvivbe érkező segélyszállító teherautóval élelmet és gyógyszert szállítanak a legsúlyosabban érintett területekre, mint például Harkovba, Dnyipróba, vagy a luganszki és donyecki régióban... Minden alkalommal egyre több új hely jut eszükbe, ahol élelemre van szükség.
Majd így folytatja: "A bonni Szalézi Missziós Iroda támogatásával hetente küldünk kenyeret Harkovba, és minden bizonnyal növelni fogjuk a mennyiséget, amint beindul az új pékségünk, amely Lvivben épül a „Don Bosco Mission Bonn” által támogatott projektnek köszönhetően.
A munka javában zajlik, és mindig és kizárólag mások segítésére irányul: a luganói Szalézi Missziós Iroda segítségével átépítéseket végeznek a lvivi szalézi házon, amit a háború elején terveztek, hogy átalakítsák a struktúrát, amely menedéket kínál azoknak, akiknek nincs hova menniük. A munkálatoknak egy hónapon belül be kell fejeződniük, és az építmény a város egy részét is kiszolgálja majd.
A szaléziak oktatási szinten is aktívak maradnak: "A sporton keresztül próbálunk a fiatalokkal dolgozni, már megtartottuk az első edzéseket" - folytatja Chaban atya. "Megengedtük magunknak, hogy elkezdjük ezeket a sporttevékenységeket, hogy segítsünk nekik lassan kilábalni a háború okozta stresszből. És megpróbáljuk bevonni a menekült gyerekeket és fiatalokat is."
A lvivi szalézi családi házba valójában hét új gyerek érkezett, mind a környező régióból, mind a háborús övezetből. A szaléziak pedig külföldön is folytatják kísérőszolgálatukat: "Újabb gyermekes anyák csoportját küldtük Valdoccóba. Negyvenhárom ember távozott" – összegezi az ukrajnai elöljáró.
Lvivben is aktívak maradtak az iskolák és elkötelezettek a fiatalok oktatása iránt. A gimnázium és a Szakképzési Centrum online bonyolítja le óráit, és a mintegy 550 diák 80%-a vesz részt a képzéseken, néhányan külföldről is csatlakoznak.
A zsitomíri "Vsesvit" szalézi iskolában továbbra is folyik a tanítás, mindig online, és a tanulók 90%-ának részvételével, ami általában körülbelül 200 diákot jelent. A háború minden bizonnyal mélyen rányomta a bélyegét az intézet állapotára: a tanulók 50%-a, az iskolai dolgozók 20%-a külföldön van, a március közepe óta rendszeresen működő oratórium pedig 4-8 fiatalt lát vendégül.
Odesszában is alkalmazzák a távoktatást, hogy ne hagyják abba a fiatalok oktatását: a szalézi iskolában 120 diák tanul, akiknek körülbelül a fele vesz részt az órákon, többnyire külföldről. Ha nem lett volna háború, áprilisban nyílt volna egy óvoda, de a körülményekhez képest minimális volt a jelentkezők száma, így nem volt értelme.
Míg a szintén ukrajnai Bóbrkában , de a Lengyel-Krakkó tartományhoz (PLS) tartozó szalézi házban a szalézi közösség továbbra is aktívan él és segíti a lakosságot. Megindítóak a templom képei, amelyek részben tele vannak humanitárius segélyeket tartalmazó dobozokkal , de mindenekelőtt azokkal a hívekkel, akik tavaly március 25-én a pápával és sok más püspökkel és pappal együtt részt vettek Ukrajna és Oroszország felajánlásának liturgiáján Mária Szeplőtelen Szívének.
ANS-Lviv/Szaléziak.HU