Főoldal / Szalézi világ / Ukrajna – Az Egyház közel van a szenvedőkhöz
Ukrajna – Az Egyház közel van a szenvedőkhöz
2022-03-15 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Maksym Ryabukha, az ukrán főváros külvárosában található Mária Keresztények Segítsége szalézi ház igazgatója interjút adott a Vatikáni Rádió munkatársának, amelyben rávilágít a bombázásoktól kimerült lakosság fájdalmára: „A kétnapos kijárási tilalom után hétfőn mindenhol végeláthatatlan sorok voltak, hogy minden alapvető szükségletet beszerezzenek. Az emberek félnek, de ellenállnak.” Egy bunkerben misét celebráló pap története a remény jelévé válik.
Hétfőn Maksym Ryabukha atya korán elment otthonról. Az ukrán fővárosnak a bombázások dühétől kísérteties utcáin több száz emberrel találkozott, akik azzal a reménnyel özönlöttek ki, hogy hazavihetnek egy darab kenyeret, egy kis tejet, néhány üveg vizet: a legszükségesebbet, ami a pincékben, a hidegháborúból örökölt bunkerekben, a rögtönzött búvóhelyekké átalakított mélygarázsokban a túléléshez szükséges.
„Nagyon hosszú sorokat láttam, embereket, akik megpróbálnak bármilyen készletet szerezni, mert nem tudjuk, mi fog történni a következő néhány órában” – számolt be Ryabukha atya a vatikáni médiának. „Sietni kell: ma este 22 órától már nem lehet kint járni, holnap reggel 7-kor pedig, amikor újra kimehetnek, nem biztos, hogy találnak még ennivalót” – magyarázza aggódva.
Egy pap története, aki a Kijevtől kevesebb mint 20 km-re lévő Vyšhorod városában egy bunkerben egy villanykörte fényénél misézik, kézzelfogható, emblematikus jele annak, hogy a görög katolikus egyház nem hagyta el híveit és a lakosságot. És a remény szimbólumává is vált. „Ez a pap – mondja Ryabukha atya – még múlt vasárnap is összejött néhány emberrel a háza alagsorában, és ünnepelte az Eucharisztiát, annak ellenére, hogy kint csata tombolt.”
„Az Egyháznak számos segítségre van lehetősége: az első és legfontosabb a lelki és erkölcsi támogatás. Mert az embereknek valóban érezniük kell Isten és felebarátaik, a világ támogatását, erejét, jelenlétét” – hangsúlyozza a pap.
A szalézi atya kiemelti, hogy a háború kezdete óta „soha nem hagytuk abba a szentmisék celebrálását. Online is közvetítjük őket, a közösségi hálózatokon keresztül. De soha nem hagytuk abba a családlátogatást, a menekültek közelében való tartózkodást. Minden pap a saját plébániáján igyekszik a lehető legjobban kezelni az embereknek nyújtott konkrét segítséget.”
ANS-Kijev/Szaléziak.HU