Főoldal / Szalézi világ / USA – Az oktatás befektetés a fejlődésbe
USA – Az oktatás befektetés a fejlődésbe
2022-07-12 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
oktatás • konferencia •
A New Rochelle-ben székelő Szalézi Missziós Iroda szervezi az ENSZ Fenntartható Fejlődés Magas Szintű Politikai Fórumának kísérőrendezvényét, amely jelenleg New Yorkban zajlik (2022. július 5-12.) az ECOSOC, az Egyesült Nemzetek Gazdasági és Szociális Tanácsa égisze alatt zajlik. Ennek a mellékeseménynek a témája a "Befektetés a fenntartható fejlődésbe 4.7. cél: Az oktatás átalakító erejének megerősítése".
Az esemény bevezető előadását Miguel Angel García Morcuende atya, a szalézi rend ifjúságpasztorációs megbízottja tartotta az integrált oktatás sürgető szükségletének kielégítéséről, a 4. számú Fenntartható Fejlődési Cél (SDG) 7. céljára összpontosítva. : „2030-ra biztosítani kell, hogy minden tanuló elsajátítsa a fenntartható fejlődés elősegítéséhez szükséges ismereteket és készségeket, többek között a fenntartható fejlődésre és a fenntartható életmódra, az emberi jogokra, a nemek közötti egyenlőségre, a béke és az erőszakmentesség kultúrájának előmozdítására, a világpolgárság és a kulturális sokszínűség, valamint a kultúra fenntartható fejlődéshez való hozzájárulásának elismerése.”
Bár jelentős előrelépés történt ezen a területen, a kitűzött célokat még mindig nem sikerült elérni. És bár az oktatást mindig is a fejlődés egyik tényezőjének tekintették, az egyenlőtlenségek a világon tovább nőnek.
A 4.7-ben megfogalmazott célok valóban átalakíthatják az oktatást.
És miközben a nemzetközi közösség a 2022 szeptemberében megrendezésre kerülő Transzformatív Oktatási Csúcstalálkozóra készül, az a kihívás, hogy az oktatást a fejlődés valódi motorjává kell tenni.
Bevezető beszédében García Morcuende atya először Don Bosco alakját idézte fel, „az oktatás iránt igazán elkötelezett embert, az új nemzedékek nevelési munkájának nagyszerű építőjét, aki az iskola, a kultúra, a szakmai képzés révén számos értéket közvetített: a fiúkból derék és hozzáértő munkásokat, a társadalom nagy polgári érzékkel megáldott szereplőivé, aktív állampolgárságaivá nevelte. Modern üzenet ez az akkori és a mai idők számára."
Az alapító mintájára az ifjúságpasztorációs szolgálat főtanácsosa a szalézi felfogást vezeti le: „a nevelő az intézményeinkben, a Szalézi Társaságban tisztában van a fiatalok napi szükségleteivel, tudatában van a saját átalakító hatásának az oktatási, társadalmi életben, sőt, a politikai területeken is.”
Emlékeztetett arra is, hogy a szaléziaknak, akik a világ 134 országában vannak jelen, több mint 3000 iskolával, több mint 700 szakképzési központtal és 90 felsőoktatási központtal, valamint több mint 1000 központtal, amelyek a legrászorultabb fiatalokat segítik, szükségük van az ifjúság, különösen a legelhagyatottabbak világa intellektuális és érzelmi intuíciójának finomhangolására: az oktatás, ha nem holisztikus, már nem hatékony ."
Gondolatát továbbfejlesztve García Morcuende atya amellett érvel, hogy „a társadalomnak lehetővé kell tennie, hogy minden ember integrált oktatásban részesüljön, amely a párbeszéden, a szabadság felelős használatán, a birtokunkban lévő készségeink felfedezésén és fejlesztésén alapul, az autonómiára, mint mindannyiunk önszabályozási képességére, a más emberek iránti empátiára, röviden pedig az az érdeke, hogy kiegyensúlyozott érzelmekkel rendelkező, kompetenciái fejlesztésének lehetőségével rendelkező polgárokká váljanak."
Dióhéjban arról van szó, hogy ápoljuk "a fenntartható fejlődési célok értékeit, amelyek nélkül az oktatás nem lehet átalakító".
Ennek érdekében a főtanácsos emlékeztetett Ferenc pápának a Globális Oktatási Megállapodásra vonatkozó felhívásaira, valamint a közelgő, 2022 szeptemberében Antonio Guterres ENSZ-főtitkár által összehívott Transzformációs Oktatási Csúcsra, amelyek mindegyikét az a felismerés vezérli, hogy „Minél többet vannak a fiatalok az értékekre nevelve, annál jobban tudnak dolgozni azért, hogy jobb hellyé tegyék ezt a világot, ahol béke és igazság uralkodik, és ahol senki sem marad le.”
Az eseményt Barbara Terenzi, a „VIS – Nemzetközi Önkéntesség a Fejlesztésért” szalézi civil szervezet Emberi Jogi és Érdekképviseleti Irodájának vezetője moderálja, és más személyiségek, valamint nemzetközi ügynökségek, civil szervezetek és az emberi jogok iránt elkötelezett szervezetek képviselői is felszólalnak.
ANS-New York/Szaléziak.HU